Kartal yedi kez 'dalya' dedi

Kartal, 100. yaş gününü gol rekoruyla kutlarken, en yakın takipçisi Galatasaray ile arasındaki puan farkını yeniden beşe çıkarıp liderliğini perçinleyerek sürdürdü. Maçın ilk yarısı halı saha turnuvasından farksızdı.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

İSTANBUL - Kartal, 100. yaş gününü gol rekoruyla kutlarken, en yakın takipçisi Galatasaray ile arasındaki puan farkını yeniden beşe çıkarıp liderliğini perçinleyerek sürdürdü. Maçın ilk yarısı halı saha turnuvasından farksızdı. İki takımın da savunmalarının yaptıkları inanılmaz hatalar sonucunda ilk 45 toplam 7 golle sonuçlandı. Lucescu, alışılmamış bir onbirle maça başlarken Slavia maçında gördüğü kart yüzünden Zago'yu kulübeye çekerek cezalandırmıştı. Ne var ki, yenilen üç gole bakılıdığında cezalandırılan tarafın Beşiktaş defansı olduğu anlaşıldı.
Orta alanda da bildik kramponlar yerine düelloları fazla sevmeyen isimlere yer veren Rumen hoca, lideri bu en önemli bölgede de rahat içine soktu. Ne var ki erken gelen goller Kartal'ın savunma ve orta alan yanlışlarını çabuk unutturdu. İki farktan sonra karşılaşmanın peşpeşe yenen gollerle bir anda eşitliği bulması Siyah-Beyazlıları yeni bir Slavia Prag sendromuna itti.
Yeniden iki farka ulaştıktan sonra, dün gece rakibi karşısında büyük direnç gösteren ve gollerdeki hataları dışında oyundan hiç düşmeyen İzmirliler'in devre sonunda farkı teke indirmeleri de, ev sahibinin üstüne kabus gibi çöktü. İkinci yarının başında peş peşe gelen goller sonucunda Kartallar gerçekten devleşerek tabelayı altı dakika içinde üç kez daha değiştirip 7-3'lük zafere ulaştılar.
İnönü'de gol sağanağı
Sağanak Cumhur'un kendi kalesine attığı golle başlamış oldu. Pancu'nun Tolga'ya, onun da sağdan altı pasa kestiği topla buluşan Kaan Dobra topu
ikinci kez ağlara gönderirken dakikalar 10'u gösteriyordu. Göztepe açık futbolunu golle süslemek için Mkalele'yi forvette Zafer-Alp ikilisine yaklaştırdı. Ve 24'te, uzaktan gelen top Beşiktaş kalesi önündeki karambol yarattı. Kaan Dobra, topu kendi kalesine gönderirken maçtaki ikinci golünü de atıyordu: 2-1. Üç dakika sonra gol yağmurunun en güzel örneklerinden ilki geldi; Ercan uzaktan çok sert ve temiz vurdu: 2-2. Bunun hemen ardından Yasin, Göztepeli oyuncuların sevinmesine ve soluklanmasına fırsat vermeden Beşiktaş'ı tekrar 3-2 öne geçirdi. Peşi sıra, perşembe gecesinin yıldızı ortaya çıktı. Solda Nouma, Göztepeli futbolcularla dalaşırken yaşanan şaşkınlıktan yararlanan Pancu skoru 4-2'ye taşıdı. Maçın ilk yarısının böyle biteceği düşünülürken sahneyi Alp aldı ve durumu 4-3'e getirdi.
Sağanak ikinci yarı da sürdü. Hakemin başlama vuruşundan üç dakika sonra Serdar Topraktepe'nin golüyle durum 5-3 oldu. Bu şenlikte Nouma'nın da yer alması gerekiyordu. 50. dakikada kazanılan penaltıda topun başına Fransız yıldız geçti ve bu kez bombeli bir vuruş yerine sert vurmayı tercih etti: 6-3. Ya İlhan Mansız? Onsuz 100. Yıl etkinliği olur muydu? Nitekim Kartal'ın uluslararası yıldızı da sahne sırasını aldı, 51'de uzaktan nefis ve sert bir şutla ağları yokladı: 7-4. Bu aynı zamanda maçın da skoruydu.