Kartal yenilgiyi dert etmiyor

Beşiktaş Teknik Direktörü Mircea Lucescu, İsviçre kampını değerlendirirken, sakat oyuncular nedeniyle tam kadro çalışma imkanı bulamadıklarını söyledi. Lucescu, "Maçlarda alınan sonuçlara bakarak kimse ümitsizliğe kapılmasın.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş Teknik Direktörü Mircea Lucescu, İsviçre kampını değerlendirirken, sakat oyuncular nedeniyle tam kadro çalışma imkanı bulamadıklarını söyledi. Lucescu, "Maçlarda alınan sonuçlara bakarak kimse ümitsizliğe kapılmasın. Amacımız, yeni ve genç oyuncuları birbiriyle kaynaştırmak ve oyun sistemine alıştırmaktı. Oynadığımız maçlar da bizim için küçük birer deneyden ibaretti. Onun için bu yenilgiler bir ölçü olamaz. Gerçek gücümüz 15 gün sonra ortaya çıkacak. Önümüzde daha uzun bir süre var. Güney Kore dönüşü bambaşka bir takım izlenecek. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın" diyerek taraftarlara da mesaj gönderdi.
Takımın genel yapısından memnun olduğunu belirten başarılı çalıştırıcı, forvet hattında sıkıntılı olduklarını, Siyah-Beyazlı yöneticilerin golcü bir oyuncu için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Rumen hoca, "İlhan'ın durumu belirsiz. Ahmet ise ciddi bir sakatlık geçirdi. Napoli aramıza daha yeni katıldı. İyi bir golcü bulursak kadromuza katarız, bulamazsak eldeki futbolcularımızdan faydalanırız. Beşiktaş'ın kadrosu, Barış Kupası'nda şekillenecek. Gençlere ağırlık vererek Beşiktaş'a süreklilik kazandırmak en büyük hedefimiz" dedi.
Tayfur: Birbirimizi yeni yeni tanıyoruz
Siyah-Beyazlı ekibin kaptanı Tayfur ise, Basel karşısında alınan farklı yenilgiyi dert etmediklerini belirterek, "Elbette ki her maçı kazanmak isteriz. Bu özel, hatta bir antrenman karşılaşması bile olsa. Ama sahada yer alan arkadaşlarımın büyük bir bölümü henüz bir haftadan beri birlikteler. Lig başlayıncaya kadar birbirimizi tanımaya ve anlamaya daha da önemlisi saha içinde aynı dili konuşmaya başlayacağız" açıklamasında bulundu.Yeniler, eskiler, inenler ve çıkanlar
Beşiktaş yeni sezon için 19 Haziran'da topbaşı yaptı. Ardından da dokuz günlük İsviçre kampı ile hazırlıklarını sürdürdü. Ancak takımın yarısı farklı sebepler yüzünden ekipten ayrı kaldı. Bir ay sonra başlayacak lig maçlarına kadar, Güney Kore'de Barış Kupası, ardından da Avusturya'da Avrupa'nın devleri Arsenal, Rapid Wien ve Roma ile yapılacak özel maçlarla performans zirveye çıkabilir. İşte bugünkü görünümü ile Kartal'ın artı ve eksileri.
Teknik heyet: Lucescu ile ekibi takımı iyi tanıyor. Ancak olay sadece bununlada sınırlı değil. Ligdeki diğer takımları da en az Beşiktaş kadar mercek altına almış durumdalar. Bazı poroblemler yaşansa da oyuncular ile teknik heyet arasında iyi bir diyalog var.
Yönetim desteği: Yönetimlerin bir futbol takımına verebileceği en büyük güç, ödemelerden geçer. Bu konuda herhangi bir problem yaşanmadı. Yeni sezonda da yaşanacağa pek benzemiyor. Yöneticilerin sürekli takımla birlikte olması da önemli bir avantaj.
Yabancılar: Zago, Ronaldo ve Pancu ile yeni transfer Ahmet Hassan, Beşiktaş için şans. Sorunsuz ve verimliler.
Transferler: Alınan yerli ve yabancı oyuncuların seçimi, lig için doğru ancak Şampiyonlar Ligi için yetersiz ve kısıtlı. 4. torbada kura çekimine girecek olan SiyahBeyazlıları, Avrupa'nın en güçlü takımları bekliyor.
İnenler, çıkanlar: Kampın en iyisi Tayfur, Ahmet Hassan ve Pancu olurken yükselişe geçenler ise Ümit, Serdar, Giunti oldu. Yasin, Tümer, Ahmet Dursun ve Göksel ise bekleneni veremedi.
'Küçük' sürpriz: Altyapıdan gelen genç yetenek Küçük Serdar, genç yaşına rağmen ağbileri arasında sırıtmadı. Aynı tempo ile çalışıp yeteneklerini tecrübe kazanarak sahaya verirse, Beşiktaş büyük bir değer kazanmış olacak. Son derece rahat ve risk almayı seviyor. İki ayağını da iyi kullanıyor.
Göksel: Geçen sezon yedekte kaldığı için maç eksiği var. Basel maçında yediği goller kafalarda soru işareti bıraktı.
Emre: Yerine çabuk alıştı. Saha dışında sessiz sakin ancak saha içinde ise bunun tam tersi bir görünüm sergiliyor.
Gökhan: Kendini bir anda Beşiktaş'ta bulmanın tutukluğunu üstünden atamadı. Maçlarda iyi performans gösterdi. Hava hâkimiyetinin yanı sıra, duran toplarda rakip kaleye gitmesi artıları. Ağır oluşu ise dezavantajı.
Zago: Büyük tecrübe. Son üç gün kampa katılmasına rağmen, birikimini gösterdi. Yeni sezonda da Kartal'ın en büyük kozlarından biri olacak.
Serdar: İdmanlardaki çıkışını maçlara tam olarak yansıtamadı. İbrahim'in yokluğunda sol kantataki görevi tam olarak yerine getiremedi.
Kaan: Geçen yıl olduğu gibi kampa çok iyi başladı. Sağ kanatta ya da başka bir bölgede verilecek her görevi yapabilecek düzeyde.
Ümit: Rakipten top çalıyor, aralara iyi giriyor ve en önemlisi topu da iyi kullanıyor. Fiziki gücünü 90 dakikaya yayarsa onbiri zorlar.
Ahmet Hassan: Bir tek idman bile yapmadan maça çıktı ve oyunu değiştiren isim oldu. Orta alanda serbest adam olarak görev yaparken kendisini izleyen herkese parmak ısırttı. Tecrübeli oyuncu aynı zamanda sempatik ve uyumlu yapısı ile dikkat çekti.
Giunti: Sergen'in yokluğunda orta alanda hem defansif, hem de ofansifolarak üstüne düşeni yaptı.
Pancu: Rumen yıldız geçirdiği ameliyat sonrası çalışmalara gecikmeli olarak başladı. İdmanlarda da iyi çalışınca ortaya yüksek performans çıktı. Kuşkusuz ki yine Kartal'ın 'jokeri' olacak.