Kartal'dan Londra'ya selam

Sonunda, evin iç düzeni belli oldu! Artık mobilyaların yerleşimi, müzik düzeninin pozisyonu bence tamam. Belki, zigonun yeri değişir ama gerisi oldu gibi. Elbette bu yargılar göreceli, beğenmeyen de olabilir. Mircea Lucescu'yu dekoratör yaptım.
Haber: ASENA ÖZKAN / Arşivi

Sonunda, evin iç düzeni belli oldu! Artık mobilyaların yerleşimi, müzik düzeninin pozisyonu bence tamam. Belki, zigonun yeri değişir ama gerisi oldu gibi. Elbette bu yargılar göreceli, beğenmeyen de olabilir. Mircea Lucescu'yu dekoratör yaptım. O kadar çok oynadı ki futbolcularla, dekoratörden hiçbir farkı kalmadı. Öncelikle dün geceki Beşiktaş, oyunuyla görsel doyum dediğimiz şeyi, taraflı tarafsız herkese verdi.
Baştan başlayalım. Kuşku yok ki Ahmet Hassan başarılı golcü ama Beşiktaş'a uyum sağlayamadı gibi. Organ nakli ile özdeş sanırım. Okan'ın Kaan'ı yedek kulübesine yollayacağı bir hafta öncesinden belirginleşmişti. Bu nedenle de ilk onbirdeki yerini aldı. Sergen uzunca bir aradan sonra hem oynama, hem de oynama istemini duyduğunu ilk üç dakikada tribünle algılattı. Ve belki de en önemli aşamayı Pancu kaydetti; Sergen ile örtüşen bir performans sergileyerek. Lucescu tek forvet mi, üç forvet mi tartışmalarına da noktayı koyuverdi. Beşiktaş bu karşılaşmadan üç puanı alarak ayrılan taraf olmasaydı bile alkışlara sahip olacaktı.
Siyah-Beyazlılar, 34. dakikada İlhan'ın golüyle öne geçti ancak ilk yarım saati iki farkla geçmesi gerekiyordu. Nedeni şu: Önce İlhan'ın ayakları dolaştı, ardından Sergen hata yaptı, bir sonraki pozisyonda da Sergen ile İlhan 'topu ezdi' tanımlamasının pratiğinden önrnek verdiler. Emre, farkı ikiye taşıyan golü attı ve yenginin garantörlüğünü üstlendi. İnönü'de sadece Beşiktaş ve kendi aralarındaki kavgaları periyodikleştiren Siyah-Beyazlı yandaşı mı vardı? Hayır tabii ki... Trabzonspor gibi bir zamanlar Türk futboluna damgasını vuran ekip konuktu. Trabzonspor vardı, diyemiyorum zira sadece misafir olarak gelmişlerdi. Beşiktaş yandaşlarının küfür yumağı içerisinde kalan Samet Aybaba, takımını nasıl oynatıyor, çözemedim. Bu nasıl savunma anlayışı? Oyuna sonradan aldığı Erdinç ile Oumar'ın yetersiz kalışı Samet'in hatası değil ancak, 'atamıyorsan yeme' mantığı teknik direktörlere ait! Bir takımın oyun sistemi, iki futbolcunun üzerine nasıl kurulur? Trabzonspor salt Fatih ve Gökdeniz'den oluşmuyor. Kaldı ki sinirlerine hakim olamayan Fatih, 45 dakika takımının on kişi oynamasına neden oldu.
Golü kaleci Hasan'la birlikte yedik
İkinci yarı başlar başlamaz İlhan, farkı üçe çıkardı, maç başına para kazanan futbolculara da gün doğru. Ahmet Hassan, Tümer, Ümit forma giydi. Beşiktaş'a uyum sağlayamadı dediğim Ahmet Hassan da farkı dörde taşıdı. Sanırım bu golü kaleci Hasan'la birlikte yedim! 10 kişi kalan Trabzonspor oyun disiplinini yitirdi. Zaten karşılaşmanın başında bunun sinyali gelmişti. Biz dönelim Beşiktaş'a. Deniz Gökçe, top Okan'ın ayağına geldiğinde, her ne kadar dirseği ile beni dürtse de, bu futbolcunun Beşiktaş'a canlılık getirdiği görüşünde ısrarlıyım. Ve sahaya çıkan kadronun kalıcı olması durumunda, daha cazip yengilerin geleceğini varsayıyorum. Lucescu'nun bu düzeni göze hoşgeldi. Özellikle ilk yarıdaki oyun kusursuza yakındı. Serdar Bilgili ve arkadaşlarının bizler ile ilgili düzenlemesinde ise sorunlar devam ediyor. Loca almaya kalksam param yetmez, kombine alsam indirim yaparlar mı? En iyisi sormak!
Trabzon Chelsea değil, üstelik Roman Abramovich gibi kapitalist başkanı da yok. Trabzon'un başkanı onurlu adam, kızdı ve bıraktı. Beşiktaş'ın İngiliz ekibini yenmesi için kızması yeterli olur mu? Bu anda aklıma takıldı: Topu kaptıran Romashenko'nun yerde yatan Emre'ye belirgin şekilde tekme atması kırmızı kartı gerektirmez miydi? Ah Ahmet Hassan ah, bir gol daha attın.