Kartal'dan tanıdık bir başlangıç

Şampiyonlar Ligi'nde dördüncü kez mücadele eden Beşiktaş, Marsilya karşısında aldığı yenilgiyle grup maçlarına bir kez daha puansız başladı. Ertuğrul Sağlam da ilk kez Avrupa'da bir yenilgi yaşarken Beşiktaş makus talihini değiştiremedi.

MARSİLYA - Şampiyonlar Ligi'nde dördüncü kez mücadele eden Beşiktaş, Marsilya karşısında aldığı yenilgiyle grup maçlarına bir kez daha puansız başladı. Ertuğrul Sağlam da ilk kez Avrupa'da bir yenilgi yaşarken Beşiktaş makus talihini değiştiremedi. Beşiktaş daha önceki dönemlerde 1997-1998 sezonunda Bayern Münih'e 2-0, 2000-2001'de Milan'a 4-1 ve, 2003-2004'te de Lazio'ya 2-0''lık skorlarla yenilmişti.
Beşiktaşlıları endişelendiren bir diğer durum, takımın gol sıkıntısı. Marsilya maçında bir pozisyon dışında rakip kaleye gidemeyen Siyah-Beyazlılar, son üç resmi karşılaşmada taraftarlarına gol sevinci yaşatamadı.
Ricardinho bir ay yok
Teknik direktör Ertuğrul Sağlam, Marsilya karşısında 'şanssız' olduklarını savundu. Sağlam, 2-0'lık yenilgiyi beklemediklerini ifade ederek, "Karşılaşma öncesinde en azından buradan bizi gelecek adına umutlandıracak bir sonuçla ayrılmayı düşünüyorduk. Kendi açımızdan futbolun pozitif tarafıyla ilgili iyimser konuşmayacağım. 75. dakikaya kadar rakibin ataklarını savuşturmaya çalıştık. Bu arada pozisyon aradık ve bulmaya çalıştık. Rakibimiz gole kadar kalemizde çok net pozisyon bulamadı" diye konuştu. Rakibin oldukça sert bir oyun çıkardığı karşılaşmada sakatlanan Ricardinho'dan gelen haber, Sağlam'ın sorunlarını artırdı. Sağ iç yan bağlarında ikinci derecede yırtık tespit edilen Brezilyalı oyuncunun bir ay boyunca forma giyemeyeceği açıklandı.
Fransız gazetelerinin karşılaşmayla ilgili yaptığı yorumlar ise ligde sıkıntılı günler geçiren Marsilya'nın bu galibiyetle birlikte büyük bir krizden kurtulduğu yönündeydi. Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinin dünkü sayılarında yer alan ifadeler ve başlıklar şöyle: L'Equipe, 'Marsilya yolunu çizdi': Velodrome'da artık kızgın insanlar yok. Marsilya enerjisini tamamıyla sahaya verdi. Hatta bazen rakip oyuncuları bile sakatladılar! Beşiktaş'ın limitleri belliydi ve tempoyu düşürmeye çalıştılar. Marsilya maçta belirli bir ritimle oynarken İstanbullular buna ayak uyduramadı. Rakip kaleye sadece 86. dakikada geldiler, kaleci Hakan'ın büyük hatası ise sonucu belirledi. France Soir, 'Marsilya gülüşünü yeniden buldu': Sahada birinci dakikadan son ana kadar sahada arzulu bir Marsilya vardı. Oyunun kumandası onların elindeydi. Ancak sinirli olmaları işleri biraz riske soktu. Türkler orta sahada mücadeleci oynayınca Marsilyalılar gerildi. Liberation, 'Marsilya'dan başarılı giriş': Julien Rodriguez'in golüne kadar maçı izleyenler acı çekti. Marsilya, maçın hâkimiydi ama tehlike yarattıkları söylenemez. Türklerin ileri çıktıkları nadir zamanlarda l'OM savunması başarılıydı. Le Monde, 'Mistral l'OM için kazandı': Maçın şeklini rüzgâr değiştirdi. Türkler hücumda yoktu ama Marsilya'ya da göz açtırmadılar. (Spor Servisi)