Kartal'ı kâbustan Pancu uyandırdı

Haftanın 'kapanış' derbisinde lider Beşiktaş, Karadeniz deplasmanındaydı.

TRABZON - Haftanın 'kapanış' derbisinde lider Beşiktaş, Karadeniz deplasmanındaydı. Mircea Lucescu'nun, sahaya defans ağırlıklı bir onbir sürdüğü maçta Siyah-Beyazlılar gol umutlarını İlhan Mansız'a bırakmıştı. Ev sahibi takım ise Avrupa hedefini sürdürmek amacıyla maça asılırken, kuşkusuz Kartal'ın namağlup unvanına son vermek niyetindeydi. Maçın henüz 51. saniyesinde Gökdeniz'in şutu gökyüzünü döverken, 5'te İlhan Mansız'ın cevabını izledik. Çarşamba gecesinin kahramanı, kullandığı frikikte çok kötü vurdu. 10'da yine Gökdeniz sahnedeydi, genç yıldızın Fatih Tekke'ye pasında zamanlama hatası vardı, araya giren Tamer, açıyı kapatarak takımının yiyeceği olası bir golü önledi.
15'te Gökdeniz'in frikiği üst direği yaladı çıktı. 19'da maçın ilk ciddi pozisyonunu izledik; Cordoba, Mehmet Yılmaz'ın akınını önlemek amacıyla ileri çıktı, uzaklaştırılan top Aurelio'nun önüne düştü. Brezilyalı oyuncu, Cordoba'nın kalesini boşalttığını görerek orta sahadan vurdu. Düşünce güzel, hareket doğruydu ama top auta gitti.
22'de bu kez akın sırası Beşiktaş'daydı. Erman Güraçar'ın hatalı geri pasında Trabzonspor ceza alanı karıştı. Petkoviç, Ali Şen'le çarpışırken
İlhan Mansız pozisyondan yararlanamadı. Top Pancu'nun önüne gitti ama Lee Young, sakatlanma pahasına araya girerek tehlikeyi bertaraf etti. 36'ta kazanılan frikikte topun başına Lee Young geçti. Dünya Kupası'nın üçüncülük maçında Rüştü Reçber'i mükemmel bir serbest vuruşla avlayan Güney Koreli oyuncu, Cordoba'nın koruduğu kaleye yaptığı atışta bu kez etkisizdi.
Her şey son 10 dakikada oldu
Cılız ataklar ve heyecan vermeyen bir futbol... İlk 45 dakikanın genel karakteri böyle gözükürken Avni Aker'deki mücadelenin ikinci yarısına ev sahibi Trabzonspor hızlı başladı. 49'da Aurelio'nun sağdan havalandırdığı topa Mehmet Yılmaz çok kötü vurdu. Oysa bu pozisyonda golü kaçırmak daha zordu. Aynı Mehmet Yılmaz'ın 57'deki vuruşunu, bu kez Kolombiyalı eldiven Cordoba ayaklarıyla çıkardı. 63'teki frikikte Lee Young bir kez daha başarısızdı. Oyunun son bölümüne de sıkıcı bir hava hakimdi. Maçın başladığı skorla biteceği düşünülürken 83'te ortaya Fatih Tekke çıktı. Soldan kullanılan frikikte topun başına bir kez daha geçen Lee Young, içeriye yüksek ve isabetli bir orta yaptı. Süzülen topa etkili bir kafa vuruşu yapan Fatih Tekke, meşin yuvarlağı yere vurdurarak ağlara gönderdi: 1-0.
Siyah-Beyazlılar artık soğuk duş alıyordu. Ligdeki namağlup unvanının yitirilmesine ramak kalmıştı. Beraberlik için süre gittikçe daralırken sahneye Gabriel Daniel Pancu çıktı. Önce solda topla buluştu, vurduğu etkili şutu kaleci Petkoviç çıkardı. Uzatmanın son anlarında gelişen bir sonraki pozisyonda Rumen yıldız, İlhan Mansız'a pas vermek istedi. Topu engellemeye çalışan Erman Güraçar, bir tür duvar pası verdi; Pancu da bu fırsatı değerlendirerek uzaktan bir şutla durumu 1-1 yaptı. Beşiktaş, böylelikle Karadeniz'de batmaktan son anda kurtuldu. (Spor Servisi)