Kartalların uçtuğu gece

Lig sonuna bir hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Beşiktaş, dünü kutlamalarla geçirdi. Sergen sahnede şarkı söyledi. İlhan gecenin en coşkulu ismiydi. Bilgili, "Avrupa'da büyük başarılar kazanacağız" dedi.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş, ligde 8 yıl sonra elde ettiği şampiyonluğu doyasıya kutladı. 1-0'lık Galatasaray galibiyeti sonrası, Ortaköy'de bir gece kulübüne giden futbolcular, yöneticiler, teknik heyet ve eşleri, gecenin ilerleyen saatlerine kadar doyasıya eğlendiler. Eğlence sırasında İlhan, gecenin en coşkulu ismi oldu. Kartal'ın coştuğu gecede golün kahramanı Sergen sahnede şarkı söylerken, arkadaşları başarılı oyuncuya eşlik etti. Ayrıca, başkan Serdar Bilgili ve yöneticiler, gece boyunca şarkılara eşlik ederek şampiyonluğu kutladı. Gece boyunca şampiyonluk için şampanyalar patlatıldı.
Maçtan sonra, taraftarların sevinçlerini en yoğun yaşadıkları yerlerden biri Taksim oldu. Beşiktaşlı taraftarlar, karşılaşmadan sonra, trafiğe kapatılan yollardan yürüyerek Taksim'e çıktılar. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ni dolduran binlerce taraftar, şampiyonluk sevincini şarkılar eşliğinde kutladı. Ellerindeki bayraklarla bölgeyi renklendiren taraftarlar, meşaleler yakıp, takımları lehinde tezahürat yaptılar.
Bilgili, şampiyonluk turunu Samsunspor maçında atacaklarını söyleyerek, "Son üç yıldır çektiğimiz sıkıntılar vardı. Bana güvenen herkese teşekkür ediyorum. Bu daha bizim başlangıcımız. Beşiktaş bundan sonra Avrupa'da da büyük başarılara imza atacak" dedi. Beşiktaş, Samsunspor ile deplasmanda yapması gereken son hafta maçını İstanbul'da, taraftarının önünde oynamak istiyor. Yönetim, bu isteğini Futbol Federasyonu'na da bildirdi.
'Bir yıllık emeğin karşılığı'
Kaptan Tayfur, Galatasaray karşısında alınan galibiyetle şampiyonluğu garantilemenin kendilerini son derece mutlu ettiğini belirterek, "Bu mutluluk için tam bir yıl mücadele ettik" dedi. Takım arkadaşlarını, gösterdikleri mücadeleden dolayı kutlayan Tayfur, şampiyonluğu Siyah-Beyazlı camiaya armağan ettiklerini söyledi. Tümer ise, inanılmaz bir duygu içinde olduğunu ifade ederek, "Neler hissettiğimi tarif etmem mümkün değil. Bu şampiyonluğu sonuna kadar hak ettik" dedi.
Kartal'ın şampiyonluğunu ilan etmesi İtalyan basınında 'Lucescu'nun Terim'e karşı zaferi' şeklinde yansıdı. İtalyan gazeteleri genelde 'Lucescu'nun şampiyonluğu' ifadesini ön plana çıkardı. La Gazzetta dello Sport, "Beşiktaş, Sergen'in golüyle Inter'in eski teknik direktörü Terim'in Galatasaray'ının hesabını gördü" diye yazdı. Siyah-Beyazlı takımın tarihindeki 10. şampiyonluğuyla ilgili verilen diğer haberlerde ise Corriere dello Sport, 'Beşiktaş ipi göğüsledi. Mircea Lucescu ve Antonio Zago kazanıyorlar'; Corriere della Sera ise, 'Lucescu, öcünü aldı' değerlendirmesini yaptı.'İlk'lerin Luce'si
  • İki farklı takımı şampiyon yapan üçüncü hoca oldu. Tomislav Kaloperoviç 1968-69'da Galatasaray, 1977-78'de Fenerbahçe, Branko Stankoviç ise 1982-83'de Fenerbahçe, 1985-86'da da Beşiktaş ile mutlu sona ulaşmıştı.
  • İki farklı takımı üst üste şampiyon yapan ilk hoca.
  • Bir sezonda 4 derbiyi de kazanan ilk teknik adam.
  • Bir sezonda Fatih Terim'in çalıştırdığı takımı iki kez yenen ilk çalıştırıcı.