Katar çıldırdı: 1 milyar 450 milyon Euro

Katar çıldırdı: 1 milyar 450 milyon Euro
Katar çıldırdı: 1 milyar 450 milyon Euro
Katar, ülkesinde düzenlenen 2015 Dünya Hentbol Şampiyonası için toplam 1 milyar 450 milyon Euro harcadı.

MADRİD - İspanyol basını, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani'nin, 2015 Dünya Hentbol Şampiyonası için kesenin ağzını açtığını ve toplam 1 milyar 450 milyon Euro harcadığını yazdı.

Katar'ın organizasyon için "Lusail Multipurpose Hall, El Ali Bin Hamad Al Attiyah Arena ve El Duhail Sports Hall adlı üç spor kompleksi inşa ettiğini vurgulayan gazeteler, Thani'nin bunlara ödediği paranın ise 800 milyon Euro olduğunu açıklandı.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani'nin ayrıca, sözünü tutarak 8'i devşirme olan tüm hentbol sporcularına kişi başına 1 milyon Euro'dan fazla prim ödediği öne sürüldü. Katar hükümeti, bununla da kalmayarak organizasyonu takip öden dünyanın her yerinden gelen gazetecilerin uçak ve konaklama ve yemek masraflarını karşıladı. Dünya şampiyonası boyunca salonları dolduran seyircilere de bedava yemek ikram eden Katar, kendi maçları için de çoğu inşaatlarda çalışan işçilere günlük ücretlerle hentbolu desteklemeye çalıştı.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani'nin, dünya şampiyonasındaki en büyük çılgınlığı ise amigo ithalatı oldu. Al Thanı İspanya'nın en ateşli taraftar grubu olarak bilinen "Rentados'u" bu organizasyon boyunca kiraladı. 60 kişilik bu grubun tüm masraflarını karşılayan Thani, ayrıca bu kişilere 3'er bin Euro cep harçlığı verdi.

Thani, şampiyona öncesi verdiği bir emir ile Bosnadan Daniel Saric, Karadağ'dan Goran Stojanovic, Zarko Markovic ve Jovo Damjanovic, Küba'dan Rafael Capote ve Jorge Pavan, Fransa 'dan Bertrand Roine ile İspanya'dan Borja Fernandez adlı oyuncuları 40 bin Euro karşılığında Katar vatandaşı yapmıştı. Mehmet ÇİFTÇİ (DHA)