Kayaalp'i yakacak açıklama

Kayaalp'i yakacak açıklama
Kayaalp'i yakacak açıklama
Gezi olayları sırasında attığı tweetler nedeniyle FILA'dan ceza alan, daha sonra 6 aylık cezası askıya alınan Rıza Kayaalp, bu mesajları kendisinin yazmadığını iddia ediyor. AA'nın geçtiği bir haber ise bu savunmayı yalanlıyor.

Milli güreşci Rıza Kayalp, Gezi Olayları sırasında Twitter üzerinden çeşitli mesajlar atmış, ancak bu mesajlar büyük tepki çekmişti. Geçtiğimiz günlerde ise Uluslararası Güreş Federasyonu'nun (FILA) Kayaalp'e 6 ay men cezası verdiği ortaya çıkmıştı. Üstelik FILA'dan sızan bilgilere göre cezanın nedeni ırkçılıktı.

Irkçı güreşçi bu kez de kamu spotunda rol aldı!


Gündeme bomba gibi düşen ırkçılık cezası sonrası Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, "Burada bir hukuksuzluk var. Çocuğumuzun yaptığı bir ırkçı söylem yok. İkinci ve üçüncü şahıslar tarafından atılmış tweetler var. Tabi o da belli değil" demişti. BBC Türkçe'den Engin Esen'in haberinde de, Güreş Federasyonu kaynaklarının FILA ve gerekirse CAS sürecinde yapacakları savunmayı, mesajları Kayaalp'in atmadığı üzerine kuracakları belirtiliyordu.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Kayaalp'in, geçtiğimiz Haziran ayında Mersin'de düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda altın madalya kazandıktan sonra Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklama, bu savunmayı boşa düşürüyor. 22 Haziran tarihli haberde Kayaalp, kamuoyunda tartışılan mesajlarını "Yakıp yıkanlara yönelik" attığını söylüyor.

İşte Anadolu Ajansının geçtiği o satırlar;
"Öte yandan Gezi Park'ı odaklı olaylar hakkında sosyal medyadaki kişisel hesabından attığı mesajın yanlış anlaşıldığını ifade eden Rıza Kayaalp, "Bu konu hakkında çok fazla konuşmak istemiyorum, ama twitter'dan attığım o mesaj, yakıp yıkanlara karşıydı" diye konuştu.

Türk sporunun önünde 'Allah belanızı versin çapulcular' diyen kişi!


Söylediklerinin yanlış anlaşıldığını savunan Rıza, "Ben her zaman ülkemin huzurlu olmasını istiyorum. Ülkemi de uluslararası camiada, elimden geldiğince en iyi şekilde temsil etmek için çalışıyorum. Bunu da gayet iyi yaptığımı düşünüyorum. Bizler bu ülkeyi yücelteceğiz, büyüteceğiz. Avrupa ve dünya şampiyonalarında Türk'ün gücünü göstereceğiz ve ülkemizi tanıtacağız. Ufak tefek sorunlardan dolayı ülkemizin zarar görmesini istemiyorum. Vatan sevgisi olan sporcularız. Ülkemiz için gerekirse canımızı bile vermeye hazırız" ifadelerini kullandı."

DİSİPLİN KURULU'NDAN MÜJDELİ HABER
 
Uluslararası Güreş Federasyonu'nun (FILA) cezalı sporcular listesine aldığı dünya şampiyonu güreşçi Rıza Kayaalp, 6 aylık men cezası askıya alındığı için gelecek ay yapılacak Dünya Güreş Şampiyonası'nda katılabilecek.

Dünya Gençler Güreş Şampiyonası için Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da bulunan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, erkekler grekoromen stil 120 kiloda 2011 dünya şampiyonu ve 2012 Londra Olimpiyatları üçüncüsü Rıza Kayaalp'in cezasıyla ilgili FILA yetkilileriyle görüştüğünü söyledi.

Yerlikaya, FILA yetkililerinden elektronik posta yoluyla aldığı mektuba göre, Kayaalp'in cezasının, FILA Temyiz Komisyonu davayla ilgili bir karara varana kadar askıya alındığını bildirdi.

FILA'nın Yerlikaya'ya elektronik posta yoluyla gönderdiği mektupta şu ifadeler yer aldı:
"FILA Disiplin Kurulu'nun 11/11'inci maddesi doğrultusunda talebiniz kabul edilmiştir. Bu madde doğrultusunda Rıza Kayaalp'in 12 Temmuz 2013'de başlayan men cezası, FILA Temyiz Komisyonu, davayla ilgili bir karara varana kadar askıya alınmıştır. Temyiz eden taraf (Rıza Kayaalp) bu mektubun tarihinden itibaren tüm ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaya hak kazanmıştır. FILA Temyiz Komisyonu, 2013 Dünya Güreş Şampiyonası'ndan sonra bu davayı gözden geçirecektir."
 
Kayaalp, alınan karar nedeniyle 16-22 Eylül tarihlerinde Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası'nda güreşebilecek.

Kayaalp'e 'ırkçılıktan' 6 ay men cezası!