'Kaybetme korkusunu kazanma arzusuna çevirmeliyiz'

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, kritik Norveç maçı öncesi, "Kaybetme korkusunu yaşamıyorum ve oyuncularıma da yaşatmak istemiyorum.

OSLO - Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, kritik Norveç maçı öncesi, "Kaybetme korkusunu yaşamıyorum ve oyuncularıma da yaşatmak istemiyorum. Kaybetme korkusunu kazanma arzusuna çevirmeye çalışıyoruz çünkü heyecanları ve duyguları idare etmek çok kolay değil" diye konuştu. Maçın oynanacağı Ullevaal Stadı'nda dün akşam bir basın toplantısı düzenleyen tecrübeli çamıştırıcı, takımda psikolojik denge yarattıklarına inandıklarını vurgulayarak, "Önemli olan bu baskının oyuncularımda olmaması. Bende zaten yok. Ben hayatın her şeyine hazırlıklıyım ve sorumluluğunu da bilen bir insanım. Bu tip maçları çok oynadım. Kafamda herhangi bir endişem yok" ifadelerini kullandı.
Fatih Terim, olası bir yenilgi halinde istifa edip etmeyeceği yönündeki bir soruyaysa şöyle yanıt verdi: "İstifa mı olur, istifade mi olur, o zaman duruma bakacağız artık. Ortaya çıkacak sonucun sorumluluğunu da alabilecek kapasitedeyim. O erdemde veya tecrübedeyim. Bizim kendi inisiyatifimizde o."
Maçın gidişatının kendilerine çok şey göstereceğini ve tüm olasılıklara mümkün olduğunca hazırlıklı olmaya çalıştıklarını anlatan Terim, "Bilgi birikimimizle bunların üstesinden gelebiliriz. Ümit ederim kafamızdaki o plan tıkır tıkır işler, ama işlemezse de değişikliklere hazırız. Biz neyin lazım olduğunu, nasıl oynamamız gerektiğini ve nasıl kazanabileceğimizi biliyoruz. Ancak futbol öyle bir oyun ki, olasılıklar içinde olmayan da çıkabilir" diye konuştu.
Norveç Milli Takımı Teknik Direktörü Age Hareide, akıllarından geçen tek şeyin Türkiye'yi yenmek olduğunu söyledi. Tecrübeli çalıştırıcı, Ullevaal Stadı'ndaki basın toplantısında, "Bütün futbolcularımın moralleri çok iyi. Şansımızın Türklerden daha fazla olduğunu düşünüyorum. Aklımızda tek şey var, o da yenmek, yenmek, yenmek" dedi. Hareide ayrıca, Türk oyuncuların hızlı oynadıkları ve çok zig zag yaptıklarını ifade ederek, "O Türk futbolcuları yakalayacak adam bulmakta çok güçlük çektim" diye konuştu.
Norveç'in tecrübeli golcüsü John Carew, sakatlığının geçtiğini ve
bugünkü maçta görev alacağını söyledi. Bir dönem Beşiktaş formasını giyen Carew, Türkiye'de bir kulüpten teklif gelmesi halinde bunu değerlendirebileceğini söyledi. (Spor Servisi)