Kayseri'de gülen çıkmadı

Kayseri'de gülen çıkmadı
Kayseri'de gülen çıkmadı
Fenerbahçe, zirveyle puanları eşitlemek için sahaya çıktığı maçta Kayserispor ile 1-1 berabere kaldı. Bobo'nun golüne Kuyt'la karşılık veren Sarı-Lacivertliler 1 puanı kurtardı.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Aslında bu maçı Fenerbahçe kafilesini taşıyan takım otobüsünün Kayseri Kadir Has Stadı’na geldiği dakikalardan başlatmalılardı. Ciddiyim. Sarı-Lacivertlilerin otobüsünü taşlayan gruba bazı sorular yöneltip, mantıklı cevap almadan da sahadaki mücadeleye geçmemeleri gerekiyordu. “Yavrum derdiniz nedir” sorusu öneleme olarak kullanılmalıydı. Bu yöntemden fayda gelebilir, taş atarken holiganlıklarının en ‘görkemli’ anlarını yaşayanların soru sorulduğunda ‘ebeveyninden azar işitirken kafasını kaldıramadığı için halıdaki desenleri ezberleyen genç ’ haline geçişleri onlara yeterli ders olabilirdi. Ama olmadı...

Neyse, gelecek maçlara ve sahalarımızda görmek istemediğimiz olaylara bakalım biz. Bu arada dün akşam yaşanan Kayseri’ye has bir durum da değildi. Her statta alışılagelmiş bir hadise.

7’nci dakikada Cristian’ın cezasahası dışından yaptığı cılız vuruşla başlayan Fenerbahçe tehlikeleri, 32’te Sow’un ortasına yine Brezilyalının iyi vuramamasıyla sürdü. 32. dakikada ise Hollandalı Kuyt gol teşebbüsünde bulundu: Cezasahası sol çaprazdan sert vurdu, Ertuğrul iyi uzandı.

Bobo’nun ‘Yedinci harikası’...

Beşiktaş günlerinde Sarı-Lacivertli fileleri 6 kez havalandıran Bobo dün 42. dakikada bu ‘ritüel’ine yaklaştı: Sağ kanattan gelen ortaya iyi yükseldi ama vuruşu aynı kalitede değidi, Volkan’a takıldı.

Golsüz geçen ilk 45, yerini golle başlayan ikinci 45’e bırakıyordu ki Cristian kaleyi tutturamadı: Brezilyalı, iki Kayserisporlu’yu çalımlayıp Ertuğrul’la karşı karşıya kaldı ama vuruşu direğin yanından auta gitti. Aynı Cristian dün ‘lanetli’ gibiydi. Bu kez 56’da Gökhan’ın ortasında bomboş pozisyondayken Kayseri kalecisini hedef aldı. İkinci yarının ilk Sarı-Kırmızı tehlikesi 58’de geldi. Önce Bobo vurdu Volkan kurtardı, devam eden atakta Sefa kafayla kaleyi tutturamadı. 66’da Bobo’nun arapasıyla buluşan Mouche, Cleyton’ı gördü, o ise zoru yapıp Volkan’a takıldı. Atağın devamındaki kornerde Volkan bu kez Sefa’nın vuruşunu ‘bertaraf’ ediyordu. Sefa üç dakika öncesinde yaptığını ‘olur da izleyemeyen vardır diye heralde’ Cleyton’ın ortasında tekrarladı: Yine kaleyi bulamadı.

Kayserisporlu futbolcuların gol civarında gezinen pozisyonlardaki ‘yanlış’ tercihlerine çeki düzen vermek için adres yakın aslında. Yedek kulübesinde bekleyen teknik direktörleri Robert Prosinecki’ye gidip “Bize pas vermeyi anlat, asist yapmayı anlat” diyebilirler mesela. Bunu gurur meselesi yapanlar ise yakın geçmişin karakutusu internette aradığını bulabilir: Hırvat futbol efsanesi 2004’te astı kramponlarını o yüzden maharetlerini içeren videolar ‘youtube’ta çokça var...

Kaçan gollerin görülme sıklığının arttığı dakikalarda Bobo yarım kalan işini tamamladı. 84. dakikada yaklaşık 30 metreden, ‘dip doksan’ tabir edilen noktayı gördü: 1-0. Brezilyalı Fenerbahçe ağlarını 7. kez sarstı bu arada. Kayseri atınca Fenerbahçeli futbolcular da bunu yapabileceklerini düşünüp yüklenmeye başladılar. 89’da da Kuyt’la başardılar. Stoch müthiş ortaladı, Hollandalı kafayla ‘şandel’ yapıp son sözü ‘birlik beraberlik’ olarak söyledi...