Kayseri'de ikinci kez 'kurtarıcı' oldu

Kayseri'de ikinci kez 'kurtarıcı' oldu
Kayseri'de ikinci kez 'kurtarıcı' oldu
Erciyesspor'un sezonun ikinci yarısında gösterdiği performansla kümede kalmasını sağlayan Hikmet Karaman, yaklaşık 10 yıl önce de 2 puanla devraldığı Kayserispor'u ligde tutmayı başarmıştı.

KAYSERİ - Türkiye 'nin tecrübeli teknik adamları arasında yer alan Hikmet Karaman, bu sezon ligin 15. haftası sonunda Kayseri Erciyesspor'da Fuat Çapa'nın görevinden ayrılmasının ardından teknik direktörlük koltuğuna oturdu. Mavi-siyahlı ekibi, 12 puanla küme düşme hattındayken devralan Karaman, 18 haftada takımın 25 puan toplamasını sağlayarak, ligde kalmasını sağladı.

Kayseri temsilcisi, Karaman yönetiminde çıktığı 18 karşılaşmada 7 galibiyet, 4 beraberlik ve 7 mağlubiyetle maç başına 1,39 puan ortalamasına ulaştı.

Ligde uzun süre son sıralarda yer alan Kayseri Erciyesspor, 33. haftada Bursaspor ile 1-1 berabere kalmış, küme düşme hattında ikili averajda üstünlük kurduğu rakibi Elazığspor'un da Beşiktaş 'a mağlup olmasıyla ligde kalmayı garantilemişti.

KAYSERİSPOR DÖNEMİ
Hikmet Karaman'ın ilk Kayseri macerası, 2004-2005 sezonunda Kayserispor'da başladı. O dönem sarı-kırmızılı ekibi ligin 7. haftasında 2 puanla Hüsnü Özkara'dan devralan Karaman, sezon sonunda Kayserispor'u ligde tutmayı başarmıştı.

Kayserispor'un 27 hafta teknik direktörlüğünü yapan Karaman, 8 galibiyet, 8 beraberlik ve 11 mağlubiyetle maç başına 1,19 puan ortalaması elde etmişti.

"ANLATMAYA KELİMELER YATMEZ"

Karaman, Kayseri Erciyesspor'u da 10 yıl önce Kayserispor'da olduğu gibi zorlu maratonun ardından ligde tutmanın sevincini yaşadığını söyledi.

Başarıda, yönetim ve camianın kendisine verdiği desteğin büyük etkisi olduğunu belirten tecrübeli teknik adam, şöyle devam etti:
"Bu başarıyı anlatmaya kelimeler yetmez. Bu başarının en önemli etkenlerinden biri, çalıştığınız başkan ve yönetimin sizin arkanızda olmasıdır. Başkan Ziya Eren ve yönetim, 'burada teknik direktör Hikmet Karaman'dır, futbol ondan sorumlu' demişti. Yönetim kendi işini, teknik heyet kendi işini yapmıştır. Biz gönül işi için buraya geldi. Ziya başkanla gerçekten iyi uyum içerisinde çalıştık. Bundan sonraki adımların çok dikkatli atılması lazım. Bu şehrin çok iyi temsil edilmesi gerekiyor."

Yönetim, teknik heyet ve futbolcuların uyum içerisinde çalışarak, başarıya ulaştıklarını anlatan Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:
"Takım olmak önemli. Takımın içerisi, Yeniçeri Ocağı gibi olursa futbolcular ayrı, teknik adam ayrı, yönetim ayrı grup olursa, bu yürümez. O zaman başarıyı yakalama şansın yok. Manchester United'ın efsane teknik direktörü Alex Ferguson, 'Manchester United'ta tek sorumlu olduğumu herkes bilirdi' diyor. Bize verilen görev, teknik direktörlük. Takımı en iyi şekilde geliştirdik, Allah da bize yardım etti, almış olduğumuz görevi alnımızın akıyla bitirdik. Ligin ikinci yarısında 25 puan topladık. İlk yarıda 25 almış olsak 50 puan eder, bu da takımı ilk 4-5'e oynatır. Biz bunu başardık." (AA)