Kazanan '12 Dalmaçyalı' oldu

Efes Pilsen World Cup 6'ya Letonya galibiyetiyle başlayan Erkek Basketbol Milli Takımı, Hırvatistan karşısında tutunamadı. Milliler üzerinde Letonya maçının yorgunluğu dikkat çekerken Türkiye'nin gruptan çıkıp çıkamayacağı bugün belli olacak.

İZMİR - Efes Pilsen World Cup 6'ya Letonya galibiyetiyle başlayan Erkek Basketbol Milli Takımı, Hırvatistan karşısında tutunamadı. Milliler üzerinde Letonya maçının yorgunluğu dikkat çekerken Türkiye'nin gruptan çıkıp çıkamayacağı bugün belli olacak. Bugün saat 20.30'da başlayacak maçta Letonya, Hırvatistan'ı yenerse 12 Dev Adam, grubunda üçüncü sırayı alıp, yarı finale çıkamayacak.
Milli Takım, karşılaşmaya Hakan-Serkan-Hidayet-Mehmet-Semih beşiyle başladı. 12 Dev Adam pota altında Kasun'u durduramayınca ilk periyodun hemen başında 16-7 geri düştü. Yine de Türkiye, ikinci periyoda sadece üç sayı farkla geride girdi.
Türkiye ikinci periyotta da hücumda tutuktu. Savunmada daha başarılı olan Milliler, rakibine hücum ribaundu vermesine rağmen fark açılmadı. Bitime 2.22 Türkiye Ersan'ın faul atışlarıyla maçta ilk ve son kez öne geçti: 25-24. Ancak 8-0'lık bir seri yakalayan Balkan temsilcisi soyunma odasına 34-25 önde gitti.
Ay-Yıldızlı ekibin ikinci yarı performansı da parlak değildi. Karşılaşmada Hırvatlar, zaman zaman 15 ve üstü farklar yakalarken Türkiye, bitime altı dakika kala farkı dokuz sayıya indirdi. Ancak hücumda inanılmaz tutuk oynayan Türkiye mağlup olmaktan kurtulamadı.
Milli Takım oyuncuları maçtan sonra dün çok kötü oynadıkları konusunda hem fikirdi. Hakan Demirel, "Hazırlık maçları ölçü değil ama bu oyunla zor kazanırız" derken Kerem Gönlüm "Avrupa Şampiyonası'na kadar yolunda gitmeyen işlerle ilgili çalışmamız lazım" ifadelerini kullandı.
Sırplar Çin'e fark attı
World Cup 6'da günün diğer mücadelesinde Sırbistan, Çin'i 96-76 mağlup etti. Devreyi de 53-30 önde kapayan Sırplar, bugün 18.00'de Polonya'yla karşılaşacak. Asya temsilcisi ise grup aşamasını iki mağlubiyetle kapadı. Eğer Türkiye grubunda üçüncü sırayı alırsa Çin'le beşincilik-altıncılık maçında rakibi olacak. (Spor Servisi)

* * * * *
Türkiye: 60
Hırvatistan: 72

SALON: Halkapınar
HAKEMLER: Sami Bachar (İsrail), Sreten Radovic (Hırvatistan), Serkan Emlek (Türkiye)
TÜRKİYE: Semih (2), Serkan (8), Mehmet (10), Hidayet (5), Ermal (3), Ersan (8), İbrahim (10), Kerem (8), Kaya (6), Hakan, Engin, Ender
HIRVATİSTAN: Kus (8), Planiniç (13), Baniç (5), Kasun (14), Ukiç (8), Popoviç (10), Baraç (2), Bazdariç (5), Prkaçin (2), Tomas (5), Stojiç, Markota
1. periyot: 16-19, Devre: 25-34, 3. periyot: 39-54