Kelebek gibi uçarım, 65'ime de girerim

"Doğum günleri elbette zamanın ilerlediğine dair işaretlerdir. Yıllar geçmeye devam etse de değişmeyecek bir gerçek var. Sen tüm zamanların en iyisisin."

LOUISVILLE - "Doğum günleri elbette zamanın ilerlediğine dair işaretlerdir. Yıllar geçmeye devam etse de değişmeyecek bir gerçek var. Sen tüm zamanların en iyisisin." Dün 65. yaşını kutlayan efsane boksör Muhammed Ali'nin internet sitesine yazılan mesajlardan belki de en anlamlısı ABD'li spor analisti Bob Costas'a ait.
17 Ocak 1942'de Cassius Marcellus Clay olarak doğan Ali, Dünya Ağırsiklet Şampiyonu unvanını üç kez geri alarak boks dünyasında efsaneleşti. Onu farklı kılan ringdeki dövüş stili kadar zekâsı ve güçlüklerle savaşma arzusuydu. Vietnam Savaşı'na gitmeyi reddeden, ırkçılığı protesto etmek için Roma Olimpiyatları'nda kazandığı madalyayı nehre atan Ali, parkinson nedeniyle ringlerde dans ettiği günlerden uzak olsa da sosyal hakları için mücadele edenlere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.
Son sözü Ali'nin kendisine bırakalım: "Şampiyonlar jimnastik salonlarında yaratılmaz. Onların derinliklerinde bir arzu, bir rüya, bir vizyon vardır. Arzu, yetenekten daima fazla olmalıdır." (Spor Servisi)