Kendi gitti, krizi kaldı yadigâr

Fenerbahçe, problemli oyuncusu Ortega'yı evine 'göndermesine' rağmen, yıldız oyuncunun yarattığı sıkıntılardan bir türlü kurtulamıyor.
Haber: MEHMET ÇİFTÇİ / Arşivi

BARSELONA / İSTANBUL - Fenerbahçe, problemli oyuncusu Ortega'yı evine 'göndermesine' rağmen, yıldız oyuncunun yarattığı sıkıntılardan bir türlü kurtulamıyor. Arjantinli oyuncunun, geri döndüğü kulübü River Plate, Sarı-Lacivertliler'in Ortega'nın transferi için isteği 5 milyon doları vermeyeceklerini açıkladı. River Plate Kulübü Başkanı Jose Aguilar,
"Fenerbahçe, Ortega'yı alırken 5 milyon dolarlık bir ödeme yapmıştı. Şimdi bu parayı geri istiyor; buraya gelecek olan Fenerbahçe yöneticilerine, bu paranın bir dolarını bile geri ödemeyeceğiz" diye konuştu. Ortega'nın kendi isteğiyle River Plate'e döndüğünü belirten Aguilar şöyle konuştu: "Ortega'yı bize Fenerbahçe kulübü gönderdi. Dolayısıyla biz bir takım fedakarlıkta bulunacağız. Ancak şartlarımız belli; yüksek bir ücret veremeyeceğimizi herkes bilsin."
Kılıcını çeken çekene
Öte yandan Fenerbahçe yönetimi, her ne kadar 'transferden zarar etmedik dese de, Sarı-Lacivertli kulübün Ortega'nın tranferinde 11 milyon dolar zarar ettiği ortaya çıktı. Arjantinli'nin transferinde, 5 milyon dolar River Plate'e, 5 milyon Parma'ya, 1 milyon da oyuncuya verildiği açıklandı.
Gaziantepspor'dan alınan üç puan ortamı biraz yumuşatmıştı ki; Fenerbahçe'de bir kriz de yönetim ve gruplar cephesinde patlak verdi. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın cumartesi günkü konuşmasından sonra Sarı-Lacivertliler'de gruplar ayağa kalktı. Yıldırım'ın, "Artık kavgayı açık ve net yürüteceğim. Bunu herkes bilsin" demi bardağı taşıran son damla olarak yorumlandı. Başta eski başkanlardan Ali Şen olmak üzere; Altyapı Derneği Başkanı Davut Dişli, Kadıköy Grup Başkanı Kazım Bayulken, 2000 Derneği Başkanı Şevket Yılmaz ve eski yönetici Şadan Kalkavan, başkan Yıldırım'ı ağır bir dille eleştirdiler. Altyapı Derneği Başkanı Davut Dişli Fenerbahçe kan kaybediyor. Aziz Yıldırım'ın, 'savaş başladı' demesi çok yanlış. Büyük olaylar olabilir, tribünde çatışmalar olabilir, bunun sorumlusu Aziz Yıldırım olur. Fenerbahçe başkanının konuşurken çok dikkat etmesi gerekir" dedi.