Kendisini ancak böyle affettirebilirdi

Puan açısından bakıldığında Yiğidolar'dan ziyade Kartallar adına yaşamsal önemde bir hesaplaşmaydı. Önce Beşiktaş'ın ilk yarı İnönü'de kaybettiği maçın rövanşıydı. Ayrıca Fenerbahçe'nin eski futbolcularından Bülent Uygun'un çetesinin başarısıyla eski formasına ithafen yaratılan provokasyonun şeffaflaştırılmasıydı.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Puan açısından bakıldığında Yiğidolar'dan ziyade Kartallar adına yaşamsal önemde bir hesaplaşmaydı. Önce Beşiktaş'ın ilk yarı İnönü'de kaybettiği maçın rövanşıydı. Ayrıca Fenerbahçe'nin eski futbolcularından Bülent Uygun'un çetesinin başarısıyla eski formasına ithafen yaratılan provokasyonun şeffaflaştırılmasıydı. Tribün açısından bakıldığında da, maçtan önce şehirde tur atan Genç Fenerbahçeli taraftarlarla, ikinci yarıda onların önünde kalesini koruyan Runje ile aralarındaki tezahürattı.
İstanbul'dan çıktığımızda bahar havasıydı, Sivas'a inerken yağmur karşıladı bizi. 4 Eylül Stadı'nda termometre 4-8 derece arasında gidip geliyordu. Sağnak yağmur devreyle birlikte yağmaktan vazgeçerek zeminin futbolu bozmasına da engel oldu. Beşiktaş'ın taraftarlarına baktığımızda Çarşı'nın Erzurum Şubesi'nin yanı sıra Sakarya Üniversitesi'nden pankartlar ve Bozoklu Kartallar tribünde dikkat çekti.
Kırmızı-Beyazlıların özelliği, ligin ilk yarısında evlerinde kaybedip deplasmanda kazanmalarıydı. Şöyle ki Yiğidolar ilk yarı itibarıyla 4 Eylül'de oynadıkları sekiz sınavın dördünde çakmıştı. İkinci yarıda evlerindeki hesap giderek çarşıya daha iyi uymaya başladı. İki teknik adam da sakatlıklar nedeniyle istedikleri 11'i sahaya süremedi. Tigana açısından Sivas'a götürülmeyen Delgado ve Koray'ın yanı sıra kart cezalısı Baki'nin de forma giymemesi altı çizilecek yoklardandı. Ev sahibinde ise Hakkı'yla Gökhan listede yoktu.
İlk yarı, şemsiyeli futbolu önde götüren Yiğidolar'dı. Şampiyonluğa koşan Kartallar'a oranla daha organize, daha hızlı ve daha dirençliydiler. Ne var ki maç boyunca geliştirmeye çalıştıkları baskınların hemen hepsi konuk defansın ofsayt taktiğine takıldı. Kalkan bayraklar haklı ya da haksız olmasından ziyade tribünleri galeyana getirdi.
Servet 'ekstra' ter döktü
Tigana, yarım saat dolduğunda Mustafa Doğan'ın yerine sağ kanattan çıkmayı daha fazla düşenen Ali Tandoğan'ı aldı sahaya. Kırmızı-Beyazlıların takım ve defans kaptanı Servet belki de gelecek yıl giyeceği Galatasaray forması adına ekstra ter dökerken sağ bek Cem Can anlaşılamayan bir futbolcu görünümündeydi. Siyah-Beyazlılar'da Nobre-Bobo ikilisi rakip savunmayı fazla rahatsız etmezken ev sahibinde Mehmet Yıldız-Balili ikilisi Beşiktaş savunmasını sürekli strese soktu. Sadece bu ikiliyi durdurmak adına Kartallar altılı barikat kurarak, arkadaşlarıyla irtibatlarını kesme formülünü uyguladı.
İlk yarıda Sivas'ın gösterişli futbolu garanti sayılabilecek gol pozisyonu yaratmazken İstanbullular böylesi atakların yanından bile geçmedi. İkinci yarı başladıktan 10 dakika sonra Tigana bandosunun hücum borusunu öttürdü ancak Bülent Hoca'nın kontra güçleri buna Balili'nin hızı ve etkili futboluyla cevap vermekte gecikmedi. Daha sonra peş peşe Mehmet Yıldız ve Servet'in mutlak gollük pozisyonlarında Runje kurtarışlarıyla tabelayı yerinde tuttu. İbrahim Akın, affedildikten birkaç gün artı 67 dakika sonra Nobre'nin yerine girdi. Uzatmaların ikinci dakikasında da takımının şampiyonluk iddiasını sürdüren 'platin gol'ü attı.
Sonuçta Beşiktaş bir kez daha baskısız, pozisyonsuz ve korkulu anlarla dolu bir karşılaşmayı son dakika golüyle alarak hem Fener'i takibini sürdürdü hem de Galatasaray'ın kendisine yaklaşmasına izin vermedi.

SİVASSPOR: 0
Petkoviç 6
Servet 7
M. Sözgelmez 5
Colosimo 5
(H. Yurt 90) -
Hayrettin 6
Cem Can 6
Yasir 6
İlhan 6
(Serdar 82) -
Gürhan 5
Balili 6
M. Yıldız 6

BEŞİKTAŞ: 1
Runje 8
M. Doğan 5
(A. Tandoğan 32) 5
İ. Toraman 6
G. Zan 6
İ. Üzülmez 6
S. Kurtuluş 5
M. Sedef 5
Ricardinho 6
Burak 4
(G. Güleç 82) -
Bobo 5
Nobre 5
(İ. Akın 67) 7

GOL: İbrahim Akın (90+2)
SARI KART: Mehmet Yıldız, Colosimo, Balili / İbrahim Üzülmez, Gökhan Zan
Stat: 4 Eylül - Hakemler: C. Deda, B. Duran, M. Gürses