Kenyalı atletler zirvede

Kenyalı atletler zirvede
Kenyalı atletler zirvede
50 bin kişinin koştuğu 42 kilometrelik Geleneksel New York Maratonu'nu erkeklerde Geoffry Mutai, kadınlarda Priscah Jeptoo kazandı.

Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK (DHA) - İlki 1970 yılında yapılan ve 127 kişinin katılıp, yalnızca 55 kişinin bitiş çizgisine varmayı başardığı, 2012 yılında Sandy Kasırgası yüzünden iptal edilen New York Maratonu'na bu yıl 50 bin kişi katıldı.

42 kilometrelik New York Maratonu'nun birincisi erkeklerde Kenyalı Geoffry Mutai ( 2:08:24), bayanlarda Kenyalı Priscah Jeptoo ( 2:25:07), tekerlekli sandalyeli koşucularda İsviçreli Marcel Hug (01:40:14) oldu.

New York'un Staten İsland bölgesinde başlayıp Brooklyn, Queens, Bronx semtlerinde süren ve Manhattan'da Central Park'ta bitiş çizgisine varılan maraton boyunca çok yoğun güvenlik önlemleri alındı. Boston Maratonu'unda yaşanan saldırıdan yaklaşık 8 ay sonra yapılan New York Maratonu'nda, neredeyse her köşe başında sivil ve resmi giysili polislerin bulunurken, maraton güzergâhında, çok sayıda güvenlik kamerası da kullanıldı. Maraton polis helikopteri ile havadan da aralıksız olarak izlendi.

Binlerce kişinin yol kenarlarına dizilen barikatlar arasında alkışlarla, çığlıklarla koşuculara destek verdiği maratonda, ilginç kıyafetli koşucular dikkati çekti.

ABD 'nin Boston kentinde, 15 Nisan'da koşulan Boston Maratonu'nun bitiş noktasına, 19 ve 20 yaşlarındaki Çeçen asıllı iki kardeşin koydukları bombaların patlaması sonucu 3 kişi ölmüş, 170 kişi de yaralanmıştı. Saldırganlardan Tamerlan Tzarnaev polisle girdiği çatışmada ölü, kardeşi Dzohokhar Tzarnaev de daha sonra yaralı olarak ele geçirilmişti.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  New York

  ,

  Boston

  ,

  güvenlik

  ,

  sivil

  ,

  Resmi