Keşfedenin eski takımında

Gabriel Tamas... Romanya'nın gelecek vaad eden yıldızlarından. 20 yaşında olmasına rağmen Dinamo Bükreş'in en önemli ismiydi. Romanya futbolunun en büyük yıldızlarından biri olmaya aday olan savunma oyuncusu, artık Galatasaraylı.
Haber: BÜNYAMİN OSMAN / Arşivi

İSTANBUL - Gabriel Tamas... Romanya'nın gelecek vaad eden yıldızlarından. 20 yaşında olmasına rağmen Dinamo Bükreş'in en önemli ismiydi. Romanya futbolunun en büyük yıldızlarından biri olmaya aday olan savunma oyuncusu, artık Galatasaraylı. İşte 16 yaşında yıldızı parlayan Tamas'ın bilinmeyenleri... İkinci lig ekibi Tractorul Braşov'da oynarken, Lucescu tarafından keşfedildi. Kurt hoca, genç yıldızı Dinamo Bükreş'e transfer etti. Lucescu, transfer sırasında o zaman Tractorul'un başkanı olan iş ortağı Paul Enache ile anlaşıp, sözleşmeye, "Dinamo, Tamas'ı sattığı zaman, bonservisin yüzde 50'si Tractorul'un olur" maddesi koydurdu.
2001 yılında Lucescu, Galatasaray'a geldiğinde, maliyeti 200 bin dolardı, ancak anlaşma sağlanamadı. Tamas, liseyi ise ancak geçen hafta bitirebildi. Genç oyuncunun önemini, Dinamo menajeri Cristan Borcea şu sözlerle açıkladı: "Tamas gittiği için takım içinde kaos yaşayabiliriz. Galatasaray kazandı, biz ise kaybettik."