KESİNLEŞTİ Avrupa 'Gezi'si yasak...

KESİNLEŞTİ
Avrupa 'Gezi'si yasak...
KESİNLEŞTİ
Avrupa 'Gezi'si yasak...
Fenerbahçe'nin UEFA'dan aldığı Avrupa'dan 2 yıl men cezası üzerine CAS'a yaptığı başvuru sonuçlandı. CAS, cezayı onarken Sarı-Lacivertlileri Avrupa'dan men etti. Kanarya yerine kimin Avrupa Ligi'ne gideceğini bugün UEFA açıklayacak.

Sezon başında UEFA’dan aldığı 2+1 yıllık Avrupa’dan men cezasına itiraz eden ve Tahkim Kurulu’nda cezanın 2 yıla indirilmesinin ardından CAS’a başvuruda bulunan Fenerbahçe ’ye dün CAS nihai kararını açıkladı.
UEFA’nın 3 Temmuz 2011’de başlayan şike soruşturması nedeniyle verdiği 2 yıl Avrupa’dan men kararını onayan kurum, Sarı-Lacivertlileri bu yıldan itibaren Avrupa’dan men etti. Şampiyonlar Ligi play-off’unda Arsenal’e 3-0 ve 2-0’la elenen Kanarya, grup aşamasında dahil olmaya hak kazandığı Avrupa Ligi’nin de dışında kaldı. Fenerbahçe’nin yerine kimin Avrupa Ligi’ne katılacağına ise bugün UEFA yapacağı toplantının ardından karar verecek.
Bir itiraz daha var...
Fenerbahçe cephesi bu kararı önce Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirirken ardından da internet sitesinden izleyeceği yol haritasına dair açıklamada bulundu. Buna göre Sarı-Lacivertli yönetim önce CAS’ın kararını -kurumun bulunduğu ülke olması nedeniyle- İsviçre Federal Mahkemesi’ne taşıyacak ve itirazını bir de burada yapacak. Fenerbahçe’nin yaptığı açıklamada, Fenerbahçe taraftarının desteğine vurgu yapılarak UEFA’nın bugünkü toplantısının beklendiği ifade edildi: “Aslolan Fenerbahçe’nin menfaatleridir ve bu öncelik tahtında yönetim kurulumuz tarafından kulübümüzün geleceğine dair verilecek kararlar ile yol haritası, 29 Ağustos Perşembe günü (yarın) yapılacak toplantıda belirlenecek, alınacak kararlar camiamız ile paylaşılacaktır.”

TFF’ye üstü kapalı uyarı

Açıklama ‘bazı çevrelere’, tahminen de TFF’ye yapılan şu uyarıyla sona erdi: “Son olarak, herkes bilmelidir ki söz konusu Fenerbahçe olduğunda kendi kararlarının arkasında duramayanlar, bundan böyle Fenerbahçe’nin alacağı kararlara tabi olacaklardır.”

Fenerbahçe yerine kim gidecek?


Sarı-Lacivertlilerin Avrupa’dan men edilmesi üzerine onun yerine kimin bu hakkı alacağı merak konusu. Fenerbahçe’nin bu sezon elediği tek takım olan Red Bull Salzburg’un yaptığı başvuru önceki gün reddedilirken, Avusturya ekibi halihazırda yoluna Avrupa Ligi’nde devam ediyor ve play-off turunun ilk maçında Zalgiris’i 5-0 mağlup etti. Hukukçulara göre eğer Salzburg, 5-0’lık avantajına rağmen elenirse Fenerbahçe yerine onlar gidecek Avrupa Ligi’ne. Bu ihtimal gerçekleşmezse Türkiye ’nin kontenjanı olduğu için başka bir temsilcimiz bu lige katılacak. Burada da sıralama gözönüne alındığında muhtemel isim Bursaspor. Yeşil-Beyazlılar da dün bu konuda açıklama yaparak sürecin takipçisi olacaklarını ifade ettiler: “Kulübümüzün, UEFA kupalarına katılımı konusunda ayrıca Beşiktaş ile ilgili olarak CAS tarafından 30 Ağustos’ta duyurulacağı açıklanan karar da önem taşımaktadır. Bursaspor Kulübü olarak hukuki süreci yakından dikkat ve özenle takip etmekteyiz.”

Beşiktaş kararı yarın


UEFA tarafından Avrupa’dan 1 yıl men cezası alan ve itirazını CAS’a yapan Beşiktaş’ın da kaderi yarın belli olacak. CAS’ın Siyah-Beyazlılara dair kararını Avrupa Ligi kura çekimi öncesi açıklaması bekleniyor.