'Kezman yoksa Tümer, Kazım ve Semih var'

Avrupa'da yakaladığı başarıyı bir türlü Süper Lig'e taşıyamayan Fenerbahçe'nin teknik direktörü Zico, son haftalarda kötü oynamadıklarını, ancak girdikleri gol pozisyonlarından yararlanamadıklarını belirterek...

İSTANBUL - Avrupa'da yakaladığı başarıyı bir türlü Süper Lig'e taşıyamayan Fenerbahçe'nin teknik direktörü Zico, son haftalarda kötü oynamadıklarını, ancak girdikleri gol pozisyonlarından yararlanamadıklarını belirterek, "Ligde oyunun geneline bakınca kötü oynamıyoruz, sadece
pozisyonları değerlendiremiyoruz" dedi. Samandıra Tesisleri'nde dünkü antrenmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Brezilyalı teknik adam, ligde son dört maçta takımın oyununda yükselme olduğunu vurgulayarak, "En son Vestel Manisaspor maçına bakanlar, Fenerbahçe'nin maç boyunca üstün olduğunu ve bir sürü gol pozisyonundan yararlanamadığını göreceklerdir. Son maçlarda iyi oynuyoruz, ama istediğimiz sonuçları alamıyoruz" diye konuştu.
Bir gazetecinin, 'Takım Tuncay'ı arıyor mu?' şeklindeki sorusu üzerine Zico, şunları söyledi: "Tuncay çok kaliteli bir oyuncu. Attığı goller ve mücadelesiyle takımımıza kan veriyordu. Fakat biz sürekli geriye bakarak, eski ve yeni oyuncular diye ayrım yapamayız. Tuncay şu anda kadromuzda yok. O yüzden de bu konuda yapacak fazla yorum yok. Biz eğer pozisyona giriyorsak, elimizdeki futbolcularla en iyi şekilde çalışıp, topu içeriye sokmalıyız. Kendi içimizde çalışıp, bu konunun üstesinden gelmemiz gerekiyor."
Zico, Fenerbahçe'nin katıldığı her kulvarda en üst seviyeyi hedeflediğini, bu yüzden de ligde puan farkını kapatmaları gerektiğini kaydetti. Brezilyalı teknik adam, artık puan kaybetmemeleri gerektiğini ifade ederek, "Farkın daha da açılmasına sabrımız kalmadı. Fenerbahçe katıldığı her şampiyonada en üst seviyeyi hedefler. Şampiyonlar Ligi'nde grupta lider durumdayız ve bunu sürdürmeliyiz. Türkiye Kupası'nı da kazanmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.
Zico, ligde cezalı olan Kezman'ın yerine oynatabilecek birçok oyuncu bulunduğunu belirterek, "Önümde bir sürü seçenek var" dedi. Kezman'ın yokluğunda Tümer, Kazım ve Semih'i kullanabileceğini anlatan Brezilyalı çalıştırıcı, "İyileşen Tümer'i oynatıp, Deivid'i forvete koyabilirim. Yine Kazım'ı sağ tarafa koyup, Deivid'i ileriye sürebilirim. Kazım'ı sadece sağ tarafta düşünmüyorum, onu ileride de kullanabilirim. Semih'ten de yararlanabilirim" diye konuştu. Appiah'ın da dönmesinin kendisini mutlu edeceğini belirten Zico, "Oynayacak kondisyona geldiği zaman Appiah benim gözümde bu takımda her zaman yeri olan bir futbolcudur" dedi. Zico, Serdar'ın sakatlığında takımdaki diğer kalecilere güvendiğini, kale konusunda kafasına takılan bir şey olmadığını söyledi.
'Bunu size Kezman açıklasın'
Bir gazetecinin, 'Kezman'ın kendisini çalıştırması için antrenör getireceği şeklindeki açıklamalarına ne diyorsunuz?' şeklindeki sorusuna Zico, "Buna onun açıklık getirmesi lazım" karşılığını verdi. Bu konuda yorum yapmasının doğru olmadığını ifade eden Brezilyalı çalıştırıcı, "Söylediğine tam emin olmadığımız bir şey hakkında ve doğru bilgi verildiğine dair emin olmadığımız bir şey hakkında yorum yapmak yanlıştır. Her şeyden önce Kezman'ın cevap vermesi lazım. Onu çağırırız buraya, o da size açıklar" şeklinde konuştu.
Euro 2008 elemelerinde Türkiye'nin durumunu da değerlendiren Zico, "Grupta Türkiye sadece kendine bağımlı. Alacağı sonuçlar olumlu olduğu zaman gruptan çıkar" dedi. (Spor Servisi)