Kıbrıs'ta ambargoya futbol çözümü

Kıbrıs'ta ambargoya futbol çözümü
Kıbrıs'ta ambargoya futbol çözümü
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, Güney'in federasyonunun çatısı altında tanınacak. Zürih'te FIFA ve UEFA başkanları huzurunda atılan imzalarla Kıbrıslı Türklere uygulanan spor ambargosunun sonlandırılması planlanıyor.

İsviçre’nin Zürih kentinde Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA Başkanı) Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini’nin huzurunda, Kıbrıslı Türklere uygulanan spor ambargosunun sona ermesinin yolunu açan tarihi bir imza atıldı.

Blatter ve Platini’nin katıldığı zirvede bir araya gelen Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu ile Rum Futbol Federasyonu (KOP) Başkanı Kostakis Kutsokumnis, Kıbrıslı Türk gençlere uygulanan spor ambargosunun kaldırılması için ortak bir belge imzaladı. Belgeye göre; KTFF’ye KOP’un üyesi, Türk takımları ise KOP’un dolaylı üyesi olacak.

ORTAK KOMİTE
Belgeye göre; “KTFF Ada’da yapılacak bir siyasi çözüme kadar KOP çatısı altında faaliyetlerini” sürdürecek. Her iki tarafın federasyonlarının genel kurulu tarafından onaylanması gereken anlaşmayı hayata geçirmek için “Kalıcı Ortak Organizasyon Komitesi” kurulmasına karar verildi. Türk ve Rum federasyonlarından 4’er üye olacak şekilde oluşturulacak komite; ortak yönetim kurulu, futbolcu transferlerinden, karşılaşmalara, FIFA ve UEFA geliştirme programlarından antrenörlük lisanslarına kadar futbolla ilgili tüm konulardan sorumlu olacak. FIFA ve UEFA, Kıbrıs’ın resmi federasyonu olarak KOP’u tanımaya devam edecek.

FIFA’nın resmi sitesinde açıklaması yayınlanan Blatter, “KOP ve KTFF dünyaya futbolun sorunlu bölgeleri nasıl birleştirici bir köprü vazifesi görebileceğini ispatladılar” dedi. Sitede ilk kez Kıbrıs Türk tarafında bir “Futbol Federasyonu olduğuna” işaret edildi. Metinde ise, “Kıbrıs futbolunu birleştiren bu tarihi anlaşma, karşılıklı uzlaşı, saygı, güven ve iyi niyet ruhu taşımaktadır” ifadeleri ile Kıbrıslı liderlere “anlaşma mesajı” gönderildi.

Milliyet gazetesine  konuşan KTFF Başkanı Sertoğlu, “Bizler Blatter’e söz verdiğimiz için buraya geldik ve ortaya çıkan ‘metini’ imzaladık. Ben Blatter’a, ‘Bu metini Genel Kurulumuzda zor geçiririm. Kıbrıs Türk tarafının beklentilerini karşılamıyor’ dedim. İyileştirme istedim. Blatter de, ‘Haklısınız, sizin için iyileştirme yapılması için çalışacağım’ dedi. İyileştirmeyi bekleyeceğiz” dedi.
Metinde öne çıkan maddeler ise şöyle:
* KTFF, Rumların belirlediği kurallar çerçevesinde KOP’a üye olacak. Böylece, Kıbrıs Türk futbol takımları KOP’a dolaylı üye haline gelmiş olacak.
* KOP’a üye olan KTFF, Ada’da FIFA ve UEFA kuralları çerçevesinde organizasyonlar yapma hakkına sahip olacak. Kıbrıs Türk futboluyla ilgili kararlar ortak komite tarafından alınacak.
* KTFF, KOP’un genel kurulunda ve yönetim kurulunda belirlenecek kurallar çerçevesinde temsil edilecek. Bunun yanında Rumlar da, KTFF’nda gözlemci olacak.

ULUSLARARASI ARENAYA ÇIKACAK
KKTC’de şu anda süper, 1 ve 2’inci lig var. Şampiyon olan takımların yurt dışında katıldıkları bir organizasyon yok. Süper lig şampiyonu ile Federayon Kupası’nın alan takımların futbolcuları İngiltere’de Kıbrıs Türk toplumun oluşturduğu bir takımla karşı karşıya geliyor. Belge hayata geçerse, Kıbrıslı Türk futbolcular ve takımlar uluslararası arenada da boy gösterebilecek. UEFA’nın tüm organizasyonlarına katılabilecek. Milli takım düzeyinde nasıl bir temsil olacağı anlaşma ile netleşecek.