Kıbrıs'ta spor barışı

Kıbrıs'ta spor barışı
Kıbrıs'ta spor barışı
FIFA Başkanı Blatter, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu'nu Zürih'e davet etti. Çözüm toplantısına Platini de katılacak.

Kıbrıslı Türk gençlerine uygulanan spor ambargosunun kaldırılması amacıyla, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) ile Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu (KPO) arasında devam eden görüşmeler Zurih’e taşınıyor. İki federasyon Başkanı ve yetkililer, FIFA Başkanı Joseph Blatter tarafından Zürih’e davet edildi. 5 Kasım’da yapılacak toplantıya UEFA Başkanı Michel Platini de katılacak. FIFA Başkanı Blatter, daha önce yaptığı açıklamada, sporda “Kıbrıs’ı birleştirmek istiyorum” diye konuşmuştu.

Ada’da spor ambargosuna yönelik adımlar, KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, KOP Başkanı Kostakis Kutsokumnis, FIFA ve UEFA gözlemcileri arasında yapılan görüşmelerle başlamıştı. İki federasyon yetkilileri, belli bir noktaya geldikten sonra FIFA’nın sürece tam olarak dahil olmasını istedi. Bunun üzerine konu Blatter’e aktarıldı ve “Kıbrıslı federasyonların spor ambargosu konusunda adımlar atmaya hazır olduğu” ifade edildi.

Annan planı gibi...
Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Zürih’te yapılacak zirvede ortaya bir belge çıkacak. Bu belge 2004’te Ada’da referanduma sunulan Annan Planı gibi olacak. İçerisinde, Kıbrıs Türk ve Rum Federasyonlarının atacağı adımlar yer alacak. Taraflar bu belgeleri alarak, ülkelerinde Federasyon Genel Kurulu’nda onaya sunacak. Aynı gün aynı saatte onaya sunulacak belge kabul edilirse, Kıbrıs’ta yeni bir süreç başlayacak.

Dışarıda tek içeride çift!
Plana göre, Kıbrıs Türk tarafı ile Rum Kesimi’nin Ada’da ayrı bir federasyon şeklinde çalışmalarını sürdürmesi, uluslararası bir platformda ise ‘tek çatı’ altında olmasının isteneceği ifade ediliyor. Buna göre, KKTC’de ayrı federasyon çalışmalarını sürdürecek, ancak FIFA ve UEFA gibi platformlarda ise Ada’nın tek bir temsiliyeti olacak. Toplantı ile ilgili Milliyet’e konuşan KTFF Başkanı Sertoğlu, “Ne çıkarsa bizim için avantajdır. Çünkü şuanki durumdan daha kötüsü olamaz” dedi. KTFF olarak yoğun bir çaba sarf ettiklerini kaydeden Sertoğlu, “Bütün adımlarımız Kıbrıs Türk gençliği içindir” dedi.