Kiğılı yok, Belgü aday

Kiğılı yok, Belgü aday
Kiğılı yok, Belgü aday
Fenerbahçe'de Abdullah Kiğılı, 2 Kasım'daki seçimde herhangi bir listede olmayacağını söyledi. Eski yönetici Hulusi Belgü ise başkan adaylığını açıkladı.

İSTANBUL (AA) - Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Abdullah Kiğılı, Zorlu Center'da kendi adını taşıyan mağazanın açılışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

'F.Bahçe tam demokrasiyle yönetiliyor'


Fenerbahçe Kulübü'nde görev süresini doldurmak üzere olduğunu belirten Kiğılı, "Bundan sonra herhangi bir görev almayı düşünmüyorum. Çok yoruldum. Üzerime düşen Fenerium'ları 4 yıldan beri idare ediyorum. Bugün Fenerium'lar Fenerbahçe'nin en parlak şirketlerinden bir tanesi. Artık kendi işlerime yöneleceğim. Her zaman Fenerbahçe Kulübü'nün emrindeyim ama yeni dönemde görev almayacağım" şeklinde konuştu.

Türk futbolunun içinde 30 senedir bulunduğunu aktaran Kiğılı, Fenerbahçe'yle birlikte gelecekte Türkiye Futbol Federasyonu'nda da görev almayı düşünmediğini vurguladı.

Abdullah Kiğılı, sarı-lacivertli futbol takımının Spor Toto Süper Lig'de sezonu şampiyon tamamlaması gerektiğini kaydederek, "Sezonun ilk maçında Konyaspor'a mağlup olmuştuk. O, futbolda her zaman olan bir durum değildi. Arkasından aldığımız seri galibiyetlerle liderliğe yükseldik. Takımın teknik kadrosu ve futbolcular çok kuvvetli ve deneyimli. Fenerbahçe, ligi çok rahat iki takım götürebilecek bir kadroya sahip. Onun için bu sezon mutlaka şampiyon olmamız lazım" ifadelerini kullandı.

TRABZONSPOR MAÇINDAKİ OLAYLAR

Trabzonspor maçı sonrası yaşanan olaylar hakkında konuşan Kiğılı, şunları kaydetti:
"Türkiye'de her oynanan lig maçından önce daima İl Spor Güvenlik Kurulu toplanır ve iki takımın yöneticileri bir araya gelir. Yol haritası tespit edilir. Futbolcuların ve yöneticilerin hangi güzergahı izleyeceği, hangi yoldan gidecekleri, eskort eşliğinde stada girişleri ve çıkışlar bellidir. Bunlara uyulmayınca sistem bozuluyor. Zaten 2,5 yıldır süregelen tatsız bir durum var. Sonuçta da nahoş hadiseler oldu."
Trabzonspor maçında görevli sarı-lacivertli yöneticilerin vazifelerini yaptığına değinen Kiğılı, "Biz Trabzon'a gittiğimizde nasıl ağırlandıysak, burada da Trabzonsporlu yöneticiler aynı şekilde karşılandı" diye konuştu.

Kiğılı, Fenerbahçe Kulübü'nün mücadele öncesi ve sonrasında üzerlerine düşen görevi yerine getirdiğini ve Türkiye Futbol Federasyonu kurullarından herhangi bir ceza almaması gerektiğini savundu.

En büyük kupa Fenerbahçe'nin


"TERİM, TÜRK FUTBOLCUNUN ÇOK DEĞERLİ BİR HOCASI"

Sarı-lacivertli yönetici, Galatasaray Kulübü'yle yolları ayrılan A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'in çok değerli bir teknik adam olduğunu söyledi.

"Fatih hocanın eline geldiyse milli takımın geleceğinden kimse korkmasın" diyen Kiğılı, "Yıllarca TFF'de Fatih Terim ile çalışmış bir kişi olarak, doğru bir amenet olduğunu düşünüyorum. Fatih Terim, Türk futbolunun çok değerli bir hocası. Kendisiyle çok daha iyi yerlere geleceğimizi ümit ediyorum. Mühim olan birlik ve beraberlik içerisinde milli takımı desteklemek" şeklinde görüş belirtti.
Terim üzerinden yapılan tartışmaları hoş bulmadığının altını çizen Abdullah Kiğılı, "Böylesine bir teknik adamla kulüp arasındaki sorun inşallah en kısa zamanda iyi bir şekilde neticelenir. Fatih hocalar ülkede çok yetişmiyor" diye konuştu.

YABANCI FUTBOLCU KONTENJANI

TFF tarafından bu sezon uygulanan 6+0+4 yabancı kuralını doğru bulmadığını anlatan Kiğılı, şunları kaydetti:
"TFF, bir sene önce liglerin statüsünü tespit ediyor. O gün hiçbir kulüp ve Kulüpler Birliği Vakfı itiraz etmiyor. Olay resmileştikten sonra bir şey yapamazsınız, ama yapılan iş yanlış. Eğer dünya kulübü olmak istiyorsanız ve yurt dışında önemli neticeler almak istiyorsanız bu iş 6 yabancıyla olmaz. Bu kez içeride yerli yabancı futbolcuların değeri artıyor. Bu kez milyon avrolar verilerek futbolcu alınıyor. Burada bir dengesizlik var. Bu iş böyle gitmez. Onun için önümüzdeki sezon için tedbirler alınır ve itirazlar yapılırsa, yabancı oyuncu kuralı uygulanmayabilir. Abdullah Kiğılı olarak karşı çıkıyorum. Fenerbahçe Kulübü böyle düşünmüyor. Ben şahsi olarak karşıyım."

BASKETBOLDA KAZANILAN KUPA

Samsun'da dün oynanan Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında Galatasaray Liv Hospital'ı yenen Fenerbahçe Ülker takımını tebrik eden Abdullah Kiğılı, şu ifadeleri kullandı:
"Takımın başına çok önemli bir antrenör geldi. Galatasaray Liv Hospital maçında bir koçun mahareti ortaya çıktı. Genç bir kadroyla oynadık. Dört basketbolcumuz da sakattı. Buna rağmen genç kadromuz mükemmel mücadele etti. Burada da koçluk farkı ortaya çıkıyor. Ne kadar doğru bir iş yaptığımız da anlaşılacak. Basketbol takımı çok iyi neticeler alacak."

Başbakan'dan Fenerbahçe'ye tebrik


HULUSİ BELGÜ ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Fenerbahçe Kulübü’nün eski yöneticilerinden Hulusi Belgü, yazılı açıklama ile 2 Kasım'da yapılacak Olağanüstü Genel Kurul’da başkanlığa adaylığını kamuoyuna duyurdu.

Seçim kararını doğru bulduğunu belirten Belgü, "Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, 2 Kasım 2013 tarihinde bir genel kurul yapılmasına karar vermiştir. Bu kararını destekliyor ve doğru buluyoruz. Mevcut başkan ve yönetim kurulu üyeleri, mutlaka güven tazelemek zorundadır ve bunun en doğal yolu, adil ve şaibelerden uzak bir seçimdir. Benim ve aylardır birlikte hareket ettiğim, bizzat görüşüp fikir alışverişlerinde bulunduğum binlerce Fenerbahçe taraftarına göre, camiamızın, artık tartışılır yanı kalmamış ihtiyaçlarına çözüm üretebilecek bir başkan adayının, Aziz Yıldırım'a karşı yarışması ve bu seçim kararının göstermelik bir oldu bitti şeklinde değil, adil ve demokratik bir platformda gerçekleşmesi, kulübümüzün geleceği adına hayati önem taşır. Aziz Yıldırım, bu zorlu görevi tam15 yıldır başarıları ve başarısızlıklarıyla birlikte yürütüyor. Hepimizin kabul ettiği ve bir noktada saygı gösterdiği üzere, kendisinin çok yorgun düştüğü bugünlerde, böylesine bir seçim, büyük Fenerbahçe camiasının teveccühünü, şeffaf bir şekilde yansıtacaktır.” diye konuştu.

Belgü, yazılı açıklamasında şunları dile getirdi:
"Camia’mızın bir kısmı, Aziz Yıldırım’ın son dönemde yaşadıklarına hürmeten, bu kongrede kendisinin iltimas hakkı olduğunu düşünebilir. Lakin kulübümüzün itibarına bir adım uzaktan bakabilenler, özellikle finansal durumumuzu bilenler, Fenerbahçe’nin böyle bir jeste uygun bir konumda olmadığını hemen görebilir. Tam anlamıyla profesyonel bir yönetim ihtiyacımız o kadar acildir ki, bir tek gün bile beklemek, bizi dönüşü olmayan bir yola sevk edebilir. Fenerbahçe camiası, “liderlik” liginde uzak ara şampiyondur. Kulübümüzü bu kaotik ortamdan çıkarıp, o’na maddi bağımsızlığını ve manevi erdemlerini geri verecek, dürüstlüğüne, imkanlarına ve yönetim becerilerine saygı duyduğumuz çok sayıda başkan adayımız var. İdeal bir dünyada, Aziz Yıldırım’ın, bu potansiyele sahip liderlerin her birini tek tek arayıp, bir güç birliği çağrısı yapmasını beklerdik. Bu insanların bilgi, beceri ve imkanlarını Fenerbahçe için seferber edip yeni bir Kurtuluş savaşını başlatmasını beklerdik. Duygularının esiri olmamasını, öfkeli konuşmalar yapmak, gazetecileri azarlamak yerine, bir zamanlar bizi inandırdığı gibi, vizyon sahibi ve nereye gittiğini bilen, gerçek bir lider olmasını beklerdik. İşte o zaman, hiç birimiz bir an bile tereddüt etmez, her şeyimizle yanında olurduk. 2 Kasım, camiamız için bir seçim günü değil, bir şölen günü olurdu. Malesef bunu yapamadı."

2 Kasım’daki seçimlerde aday olacağını kaydeden Belgü, “2 Kasım’daki seçimlerde “Biz” aday olmalıyız. İsmimizin ne olduğu önemli değil. O koltuğa hangimizin oturacağı önemli değil. Seçim günü kaç oy alacağımız bile önemli değil. Birlik, beraberlik, doğruluk ve dürüstlük üzere olmalıyız. Fenerbahçe’nin neyi simgelediği unutuldu. “Biz” hatırlatmalıyız. Burası sadece bir spor kulübü değildir. Bu muhteşem ülkenin en güzel değerlerinin doğduğu ve korunduğu yerdir. işte bu. Seçimlerden, koltuklardan, şampiyonluklardan bile önemlidir. Fenerbahçe tarihinin en temiz seçim kampanyasını kısacık bir sürede hayata geçirmeli, “hep ben” demekten vazgeçmeli, koltuk sevdalısı olmadan, sadece “Fenerbahçe” için, o gün orada olmalıyız. 2 Kasım 2013 tarihinde gerçekleşecek olan seçimlerde Fenerbahçe başkanlığına adayız."

F.Bahçe'nin gözdesine Barça kancası