Kılıç: En görkemli olimpiyat olacaktı

Kılıç: En görkemli olimpiyat olacaktı
Kılıç: En görkemli olimpiyat olacaktı

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul ’un 2020 adaylığı sürecinin ardından olimpik harekete olan inancını korumaya, geliştirmeye, güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi. Kılıç, olimpiyata yeni adaylık konusunun 2015 yılının ikinci yarısında belli olacağını ifade etti. Türkiye ’nin son altı olimpiyatın beşine aday olduğunu hatırlatan Bakan Kılıç şöyle devam etti: “Çok iyi bir hazırlık döneminden geçtik. Diğer aday kentlerin hiçbirinden eksik bir hazırlık sergilemedik. Tüm hazırlıklarımızı, İstanbul’da mükemmel bir olimpiyat oyunları organizasyonu gerçekleştirmek üzerine inşa ettik. Eğer kazanan İstanbul olsaydı, emin olun tarihin en görkemli, en fantastik, en etkileyici olimpiyat oyunlarını icra etmiş olacaktık ama 2020’de kısmet değilmiş.”
İstanbul’un, daha önceki tüm adaylıkları içinde ilk kez finalde yarıştığını hatırlatan Bakan Kılıç, ilk turda ikinci oylamada alınan 49 oyun ve final oylamasında alınan 36 oyun İstanbul’un güçlü bir hikayeye sahip olduğunun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ve Türk olimpik hareketinin vaad ettiklerini yerine getirebilecek vizyona, güce, performansa, kapasiteye ve samimiyete sahip olduğunun apaçık bir teyidi olduğuna vurgu yaptı..

Tweet açıklaması

Bakan Kılıç, “Kına stokları tükenmiş” şeklindeki tweet’iyle de ilgili de “Türkiye vatandaşı olan ve Türk bayrağını hayatının merkezine koyanların milli hedefler doğrultusunda hedeflenmesi lazım. Olimpiyat oylaması yapılıncaya kadar aleyhte yazılan ve çizilenleri, ‘Türkiye Olimpiyatları almasın’ diye birtakım proje ve fikirleri geliştirenleri, o güne kadar pek önemsemedik ama ‘Olimpiyatı alamadığımız gün’ diye sevinmelerini, İstanbul’un olimpiyat kenti olamamasından dolayı mutlu olmalarını göz ardı etmemiz, hazmetmemiz mümkün değil.”