Kimine kupa, kimine rezerv lig

Fortis Türkiye Kupası'nda grup aşamasının kura çekimi yapıldı ve yapılan iki kademe mücadelesinin ardından kalan 16 takımın grup ve rakipleri belli oldu.

İSTANBUL - Fortis Türkiye Kupası'nda grup aşamasının kura çekimi yapıldı ve yapılan iki kademe mücadelesinin ardından kalan 16 takımın grup ve rakipleri belli oldu. Ligde geçen sezon ilk dört sırayı elde ettikleri için doğrudan grup aşamasına kalan ve seribaşı olan takımlardan son şampiyon Beşiktaş A Grubu'nda Ankaraspor, Ankaragücü, Rize, DİSKİ; Trabzon B Grubu'nda Gençlerbirliği, Manisa, Adana Demir, Kırıkkale; Fenerbahçe C Grubu'nda Kayseri, Gaziantep, Şanlıurfa, Alanya; Galatasaray ise D Grubu'nda Bursa, Denizli, OFTAŞ ve Sarıyer'le eşleşti. Grup aşamasında önceki senelere oranla 2. Lig takımlarının sayısındaki artış dikkat çekti. 1. Lig'den hiçbir takım gruplarda yer alamazken 2. Lig'den altı ekip kura çekimine katıldı.
Her takıma 120 bin dolar
Her takım, iki iç saha, iki de dış saha olmak üzere toplam dört maç yapacak ve ilk iki sırayı alacak takımlar çeyrek finale yükselecek. Gruplara kalan her takım 120 bin dolar kazanırken, her galibiyet için 100 bin, beraberlik için de 50 bin dolar ödül verilecek. İlk hafta maçları 31 Ekim Çarşamba, ikinci maçlar 6 Ocak Pazar, üçüncü maçlar 9 Ocak Çarşamba, dördüncü maçlar 16 Ocak Çarşamba ve son hafta maçları da 23 Ocak Çarşamba günleri oynanacak. Kura çekimi sonrası bazı kulüp yöneticilerinin eşleşmelerle ilgili görüşleri şöyleydi:
Şekip Mosturoğlu (Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı): Yönetim olarak farklı bir açıklamamız olmadığına göre, geçen sezonki kararımızın arkasındayız. Türkiye Kupası'nı biz artık alternatif bir lig olarak görüyoruz. Bu düşüncemizde değişiklik yok. Nihai değerlendirme tabii ki teknik kadronun yapacağı değerlendirmedir.
Adnan Sezgin (Galatasaray Futbol A.Ş. Genel Müdürü): Kupayı bu sene müzemize götürmek istiyoruz. Fikstür açısından bazı zorluklar var, umarım onlar da düzelir. Kazanmanın hem maddi, hem de manevi olarak kulübe getirisi çok.
Kenan Öner (Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri): Bizim grup biraz daha güçlü gibi görünüyor. Üç tane Süper Lig takımı var. Türkiye Kupası kulüplere maddi olarak da önemli katkı sağlıyor ve çok cazip hale geldi. Statü değiştikten sonra iki kez kupayı aldık. Bu sene de kazanmak için istekli ve arzuluyuz.
İbrahim Baturoğlu (Trabzonspor Başkanı Yardımcısı): İyi bir kura çektiğimizi düşünüyorum. Birinci olmak için mücadele edeceğiz.
Selçuk Doğan (Alanyaspor Başkanı): Allah gönlümüze göre verdi. Galatasaray veya Fenerbahçe'yi istiyordum, Fenerbahçe oldu. Evimizdeki maçta Fenerbahçe'yi yeneceğimizi düşünüyorum.İlk hafta maçları
A Grubu
Beşiktaş-Ç. Rize,
Ankaraspor-DİSKİ, Ankaragücü (bay)
B Grubu
Kırıkkale-A. Demir,
V. Manisa-Trabzon, Gençlerbirliği (bay)
C Grubu
Şanlıurfa-Alanya, Fenerbahçe-Gaziantep, Kayseri (bay)
D Grubu
Sarıyer-OFTAŞ,
Galatasaray-Denizli,
Bursa (bay)