Kimi'ye 'kim o' demeyin

Formula 1 takımlarından Williams'ın patronu Frank Williams,
"Michael Schumacher'in seviyesine en yakın pilot kim?" sorusuna, kendi takımındaki sürücüler Juan Pablo Montoya veya Ralf Schumacher'in ismini söyleyeceğine, "Kimi Raikkonen" cevabını vermişti.

Kimlik kartı
Adı soyadı: Kimi Raikkonen
Doğum Tarihi: 17 Ekim 1979
Ülkesi: Finlandiya
Yaşadığı yer: İsviçre ve İngiltere
Boyu: 1.75 Kilosu: 63
Katıldığı GP: 36
Kazandığı yarış: 1 (Malezya 2003)
Pol Pozisyon: 0
En hızlı tur: 2
Kazandığı puanlar: 49
F1 kariyeri: 2001 Sauber (9 puanla dokuzuncu). 2002 McLaren (24 puanla altıncı)
F1 öncesi: 1987-99 karting, 2000 Formula Renault Şampiyonası
(toplam 23 yarış)İSTANBUL- Formula 1 takımlarından Williams'ın patronu Frank Williams,
"Michael Schumacher'in seviyesine en yakın pilot kim?" sorusuna, kendi takımındaki sürücüler Juan Pablo Montoya veya Ralf Schumacher'in ismini söyleyeceğine, "Kimi Raikkonen" cevabını vermişti. Raikkonen'i "Çok iyi" diye tanımlayan Williams, genç Fin pilotun hem çok hızlı, hem otomobili kontrolünün kusursuz olduğunu ve bir şampiyonda olması gereken tüm özelliklere sahip olduğunu söylüyor. Nitekim, sezon öncesi yapılan tahminlerde Michael Schumacher'in şampiyonluk yolundaki en büyük rakibi olarak Kimi Raikkonen'i gösterenlerin sayısı hayli fazlaydı.
Yılın ilk yarışı olan Avustralya'da Raikkonen, kariyerinin ilk birinciliğine çok yaklaşmıştı. Fakat takımdan kaynaklanan bir hata nedeniyle pit alanınında saatte 1.1 km daha hızlı gitmiş ve bu da pitten geçme cezası almasına neden olmuştu. Yine de üçüncü olmayı başaran McLaren pilotu, ünlü rakibi Michael Schumacher'i de uzun süre arkasında tutup, geçmesine izin vermeyerek ayrıca takdir toplamıştı.
Bu genç pilotun kısa Formula 1 kariyerindeki ikinci büyük hayal kırıklığı olmuştu. Geçen yıl da Fransa'da başarılı bir peformans sergileyen Raikkonen bitime beş tur kala, Alan McNish'in otomobilinden sızan bir yağ birikintisi nedeniyle virajı dönerken hata yapmış ve bunun ardından Michael Schumacher'e geçilerek ikincilikle yetinmek zorunda kalmıştı.
"İlk birinciliğin ayrı bir önemi vardır. O yarış asla unutulmaz. Fakat kazanmaya çok yaklaşmışken kaybedilen bir yarış da kolay kolay unutulmaz" diyen Raikkonen, uğradığı hayal kırıklığını saklamıyordu. 23 yaşındaki pilot ilk birincilik için fazla beklemedi ve Malezya'da kürsünün en üst noktasına çıkmayı başardı.
Sezonun geride kalan iki yarışının ardından, Raikkonen 16 puanla sürücüler klasmanının zirvesinde yer alıyor. Şampiyon Michael Schumacher ise 8 puanla altıncı sırada. Tabii daha köprünün altından çok sular akacak. Sezon uzun ve iki yarışın ardından bir sonuca varmak zor. Fakat bu iki yarış gösterdi ki, Formula 1 dünyası artık yeni bir yıldıza sahip...
Hızlı olmak yetmez
Kimi'nin yeteneklerini övenlerin sayısı hayli fazla. Son olarak eski Formula 1 pilotu Jan Alesi, Raikkonen'i şu an için Formula 1'deki en hızlı pilot olarak gösterdi. Ama Formula 1'de başarılı olmak için en hızlı olmanın yetmediğini herkes biliyor. Herhangi bir pilot çok hızlı olabilir.
Önemli olan yarış içerisinde birbirine karşı mücadele verirken aynı derecede hızlı ve agresif olmak ve daha da önemlisi, limitlerde giderken hata yapmamak. İşte bu nedenlerle Raikkonen geleceğin şampiyonlarından biri olarak gösteriliyor. Çünkü o daha şimdiden her türlü koşulda kolay kolay hata yapmayan bir pilot olarak tanınıyor.
Bundan iki yıl önce, Formula 1'e geldiğinde Kimi, 23 yarışlık kariyere sahip bir sürücüydü. FIA bu kadar deneyimsiz bir ismin başkaları için tehlike yaratacağı şeklindeki görüşler üzerine ona ancak geçici lisans vermişti. Fakat o kısa zamanda kendisini ispatlamakla kalmadı, hemen bir yıl sonra kendisini Formula 1'in en güçlü takımlarından McLaren'de buldu. Hem de takımın deneyimli pilotu İskoç David Coulthard ile aynı sözleşme şartlarına sahip olarak (Yılda sekiz milyon dolar!)
McLaren'de bir başka Fin pilot Mika Hakkinen'in de yerini almış olması, Kimi Raikkonen için yapılan kıyaslamaları artırıyor: Hızlı, çelik gibi sinirler, duygusuz bir ifade, basına karşı soğuk bir tavır... Bunlar iki Fin'in ortak özellikleri olarak dikkat çekse de, Raikkonen'in yarış içinde Hakkinen'den daha iyi olduğu görüşünde birleşiliyor. Zamanında Hakkinen'i oğlu gibi seven ve koruyan McLaren takımının patronu Ron Dennis de artık eski şampiyonu fazla aramıyor. 'Buz Adam' lakabını alan Raikkonen de hemen yarış sonrası yaptığı açıklamada o an için fazla bir şey hissetmediğini fakat artık, "İlk yarışını ne zaman kazanacaksın" şeklindeki sorulara maruz kalmayacağından dolayı mutlu olduğunu söylüyordu. (Spor Servisi)