'Kimse Galatasaray'ı taca atamaz'

'Kimse Galatasaray'ı taca atamaz'
'Kimse Galatasaray'ı taca atamaz'

Fotoğraf: SERKAN OCAK

Fenerbahçe ve Trabzon taraftarından sonra bu kez Galatasaraylı taraftarlar yürüdü. Taksim'e izinsiz çıkan, 23 il ve 13 ülkede yürüyen Sarı-Kırmızılı taraftarlar TFF'yi istifaya çağırdı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Seyrantepe’ye Türk Telekom Arena kurulduğundan bu yana Galatasaray taraftarının Taksim’de toplanıp gruplar halinde stada gitmesi âdetten oldu. Ancak Galataray taraftarının dünkü Taksim buluşmasının farklı bir amacı vardı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun şike ve teşvik primi ile ilgili son açıklaması taraftar buluşmasının da adı oldu: ‘TFF protestosu…’ Taksim Meydanı’nda önceki gün 1 Mayıs’ı coşkuyla kutlayanların yerine bu kez federasyona kızgın binlerce taraftar vardı.
İstanbul Valiliği’nin izin vermemesine rağmen UltrAslan öncülüğünde binlerce taraftar Galatasaray Lisesi önünde toplandı. İstiklal Caddesi boyunca TFF ve Yıldırım Demirören’i hedef alan sloganlar atıldı. Cadde üzerindeki Demirören AVM’nin önüne gelindiğinde ise, taraftarın kızgınlığı zirve yapmıştı. Ancak bu bölümde polisin sıkı önlem alması nedeniyle olaysız bir şekilde atlatıldı. 

Trabzonsporlular da vardı
Polisin geniş güvenlik önlemleri altında Taksim Meydanı’na çıkıldı. Taraftarın hedefinde Digitürk de vardı. ‘Dekoderler iade’ diyen grup, sık sık Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım aleyhine de tezahürat yaptı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı ‘illegal’ yürüyüşte, neredeyse her taraftara bir polis düşüyordu. ‘Fenerli polis sarı desene’ diye bağıran taraftar beklediği cevabı almadı. ‘Ben şikeye şike demem, şike sahaya yansımadıkça’, ‘Fenerasyon’ yazılı pankartlarsa dikkat çekiciydi.
Yürüyenler sadece Galataraylılar. Trabzonsporlu Gurbetçi Gençlik’ten bir grup da oradaydı. 18 yaşındaki Tolga Albayrak, Galatasaraylı arkadaşlarıyla birlikte olaysız bir şekilde yürüdüklerini anlattı: “Bilet bulsam stada da Trabzon formamla girecektim.” Derbi öncesinde iki takım taraftarının omuz omuza yürümesi ‘özlenen hareketler’ olarak kayda geçti.

Tekrar yürünecek
UltrAslan Genel Koordinatörü Oğuz Altay, dün 23 il ve 13 ülkede yüründüğünü belirtti. Altay, 6 Mayıs’taki Beşiktaş maçı öncesinde gerekli izinleri alarak tekrar bir yürüyüş düzenleyeceklerini dile getirdi: “Bu karara imza atanlar yalnızca UEFA ve FIFA nezdinde değil, kamu vicdanında da hak ettikleri cezayı görmeye mahkûmdurlar.”