Kingston, 'Mehmetçik' oluyor

Çok değil, yedi ay önce Dünya Kupası'nda Gana Milli Takımı'nın kalesini koruyan Ankarasporlu futbolcu Richard Kingston (Faruk Gürsoy) Türkiye Ordu Milli Takımı yolunda!

ANKARA - Çok değil, yedi ay önce Dünya Kupası'nda Gana Milli Takımı'nın kalesini koruyan Ankarasporlu futbolcu Richard Kingston (Faruk Gürsoy) Türkiye Ordu Milli Takımı yolunda! Galatasaray'ın 17 Kasım 1996'da, teknik direktör Fatih Terim döneminde, denemek amacıyla yedi vatandaşıyla birlikte İstanbul'a getirdiği Ganalı file bekçisi, yoklaması yaptırılmadığı için askerliğe çağrıldı.
18 yaşında Galatasaray'ın altyapısına gelen ve çeşitli takımlarda forma giydikten sonra tekrar 30 Ocak 2004'te ilk takımı Galatasaray ile sözleşme imzalayan Richard Kingston için, aynı yıl Milli Savunma Bakanlığı tarafından kulübüne askerliğe gönderilmesi için yazı yazıldı. Galatasaray ise bu gelişmenin ardından kararın reddedilmesi talebiyle askeri mahkemeye başvurdu, ancak olumsuz yanıt aldı. 15 Kasım 1998'de Türk vatandaşlığına geçen Kingston, 2004 yılına kadar askerlikle ilgili hiçbir işlemini yaptırmadığı ve tecil hakkını kullanmadığı için kaçak durumuna düşmüştü.
Sözleşmesi feshedildi
Bu gelişmelerin ardından Kingston'ın bu sezon formasını giydiği Ankaraspor, 29 yaşındaki futbolcunun sözleşmesini feshetti. Kingston'ın en kısa zamanda sağlık kontrolünden geçirileceği ve 15 ay sürecek askerlik görevine başlayacağı belirtildi. (Spor Servisi)