Kırkpınar Güreşleri'nde Fatih Atlı rüzgarı

Kırkpınar Güreşleri'nde Fatih Atlı rüzgarı
Kırkpınar Güreşleri'nde Fatih Atlı rüzgarı
Geleneksel 653'üncü tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı Fatih Atlı kazandı.

Güçlü performansı ile güreş süresince dikkat çeken İsmail Balaban'ın finalde Fatih Atlı ile yaptığı müsabaka sırasında nefesler tutuldu. 45 dakika süren oyunda altın puana geçildi. Seri ve sert oyunlarla önce boyunduruk yapıp sonrada çengel atarak İsmail Balaban'ı mağlup etmeyi başaran Fatih Atlı, şampiyonluğunu ve başpehlivanlığını ilan etti.

RAKİPLERİNİ YENDİLER

Samsun Büyükşehir Belediyesi sporcusu Fatih Atlı, yarı finalde Recep Kara'yı, geçen yılın Kırkpınar galibi Antalya Konyaaltı Belediyesi pehlivanı olan İsmail Balaban ise Abdullah Güngör'ü yenerek finale kaldı.

GÜREŞ 18.34'DE BAŞLADI

Alt kademelerdeki güreşlerin tamamlanmasından sonra İsmail Balaban ve Fatih Atlı, güreş için meydana çıktı. Cazgırın 2 güreşçiyi tanıtmasından sonra İsmail Balaban ve Fatih Atlı, saat 18.28'de peşreve başladı. Balaban ve Atlı, saat 18.34'de de final güreşine başladı.

YARIM SAAT DENEMEYLE GEÇTİ

Final güreşinin ilk dakikalarında 2 pehlivanın üstünlük sağlayamadığı ve birbirlerini denediği gözlendi. Hakem heyeti, müsabakanın 25'inci dakikasında pasif güreştikleri için her 2 pehlivana da aynı anda birer ihtar verdi. Pehlivanların bu süre içinde birbirlerine elense bile çekmediği dikkati çekti. İlk yarım saat bitince 19.05'de 5 dakika sürecek puanlama bölümüne geçildi.

Kırkpınar ağalığı için 522 bin TL


Puanlama bölümünün de tamamlanmasından sonra "altın puan" bölümü başladı. Müsabakanın son bölümünde 2 pehlivan da biraz hareketlenirken kontrolü de elden bırakmadı. Fatih Atlı, boyunduruk denemesinde bulundu, ancak başarılı olamadı.

Fatih Atlı, müsabakanın sonunda ise İsmail Balaban'ı ard arda yaptığı oyunlarla mağlup etmeyi başardı.

Kırkpınar ağalığı için 522 bin TL

Sarayiçi'nde yapılan yağlı güreşlerin son gününde başpehlivanlık yarı final güreşleri sırasında yapılan ağalık ihalesine Süleyman Mecek, Seyfettin Selim ve Mustafa Taştürk katıldı.

İhaleyi, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan 222 bin TL teklif ile açtı. Bu yılın ağası Süleyman Mecek, ilk artırmayı 350 bin TL ile yaparken, 2. turda yarıştan çekildi. İlk turda 400 bin TL veren Mustafa Taştürk da 2. turda çekildi.

Fatih Atlı'nın kemerini Kılıçdaroğlu taktı


Eski ağalardan Seyfettin Selim, ilk turda 454 bin TL verirken, 2. turda Ağa Süleyman Mecek'in çekilmesinin ardından Mustafa Taştürk ise 460 bin TL verdi. Seyfettin Selim, ikinci turda ' Trabzon 'un plakası 461 olsun' derken, 3. tura geçildi.

Mustafa Taştürk, 3. turdan sonra çekildi. Seyfettin Selim'in 461 bin TL teklifine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, '500 olsun' teklifinde bulundu. Seyfettin Selim ise 'Edirne'nin plakası olsun, 522 bin TL olsun' diyerek ağalığı aldı

KIRKPINAR'DA KATEGORİLERİNE GÖRE DERECE ALAN PEHLİVANLAR

MİNİK-1 BOY

1-Ömer Yasir Gökkaya
2-Ömer Faruk Kırat
3-Osman İrfan Alpat
3-Samet Sarıkaya

MİNİK-2 BOY

1-İbrahim Akyiğit
2-Mahmut Bilgiç
3-Ufuk Yıldırım
3-Osman Kan

TEŞVİK-1 BOY

1-Hasan Orakçı
2-Muhammed Yıldırım
3-Adem Ayseli
3-Serdar Yıldırım

TEŞVİK-2 BOY

1-Abdülbaki Kara
2-Şükrü Karapınar
3-Ayper Hasar
3-Ali Kan

TOZKOPARAN BOY

1-Umur Aybey
2-Ahmet Göz
3-Enes Oğulcan Kuş
3-Abdülvasi Balta

AYAK BOY

1-Feyzullah Aktürk
2-Serkan Aslan
3-Hasan Karbuz
3-Mustafa Taş

DESTE KÜÇÜK BOY

1-Hidayet Avcı
2-İbrahim Şen
3-Kerim Aktaş
3-Semih Bayram Yılmaz

DESTE ORTA BOY

1-Gürkan Balcı
2-Mustafa Aslan
3-Yunus Emre Sezgin
3-Yusuf Yıldırım

DESTE BÜYÜKBOY

1-Abdülrefik Öner
2-Hasan Kuru
3-Aykut Işık
3-Mehmet Şentürk

KÜÇÜKORTA KÜÇÜKBOY

1-Yücel Yazıcı
2-Oğuzhan Tekmen
3-Okan Acar
3-Rıdvan Fidan

KÜÇÜKORTA BÜYÜKBOY

1-Oğuz Kara
2-Nazmi Şahin
3-Okan Yavaş
3-Recep Üstündağ

BÜYÜKORTA BÜYÜKBOY

1-Furkan Durmuş Altın
2-Ali Yanatma
3-Şahin Bilici
3-Ekrem Akın

BAŞALTI
1-Hamza Köseoğlu
2-Mecit Yıldırım
3-Nadir Takı
3-Onur Şenel

EN İYİ PEŞREV
1-Ahmet Yavuz
2-Atakan Makas
3-Sedat Çelik

FATİH ATLI'NIN KEMERİNİ KILIÇDAROĞLU TAKTI

653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, yapılan başpehlivanlık güreşleriyle sona erdi. İsmail Balaban'ı yaklaşık 50 dakika süren final maçında yenen Fatih Atlı'nın altın kemerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu taktı.

Edirne Sarayiçi'nde iki günden beri devam eden Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanlık final maçlarıyla tamamlandı. Güreşleri Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da izledi.

Güreşler sonunda protokol dereceye giren pehlivanların ödüllerini takdim etti. Başpehlivan olan Fatih Atlı, ikinci İsmail Balaban ve üçüncüler Recep Kara ile Abdullah Güngör kemer, madalya ve kupalarını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinden aldı. Tören sonunda ise protokol ile pehlivanlar birlikte basına poz verdi.