Kırkpınar'ın rövanşı Şile'de!

Kırkpınar'ın rövanşı Şile'de!
Kırkpınar'ın rövanşı Şile'de!
Şile Belediyesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Şile Yağlı Güreşleri 30 Ağustos Cuma günü yapılacak.

SPOR SERVİSİ - Aralarında Recep Kara, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil, Fatih Koyuncu, Serhat Balcı'nın da yer aldığı ünlü pehlivanlar Şile'de Kırkpınar'ın rövanşına çıkıyor.

Bu yıl 7.'si düzenlenecek olan Şile Güreşleri'nin en büyük özelliklerinden biri, birçok organizasyonun aksine hafta sonu değil, cuma günü yapılması. Bunun nedeni de eski bir gelenek: Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren Şile'de köy pazarının kurulduğu cuma günleri, cuma namazının ardından panayırda güreş müsabakaları gerçekleşiyordu. Bir dönem ara verilen güreşler, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu'nun himayesinde yeniden başladı. Müsabaka günü de, geleneğe uygun şekilde cuma günü olarak belirlendi.

Şile Güreşleri, bu bakımdan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'yle benzerlik göstermekte. Nitekim Sarayiçi'ndeki Kırkpınar Güreşleri'nde de topluca kılınan cuma namazının ardından güreşlere başlanması bir gelenek (Ancak iki yıldır ufak boylarda müsabakalar namaz öncesi sabah saatlerinde başlıyor).

Akşam serinliğinde güreş

Şile Yağlı Güreşleri'nin bir diğer özelliği de akşam serinliğinde yapılması ve geç saatlerde bitmesi. Gerek yerel halkın gerekse tatil için günü birlik ilçeye gelenlerin büyük ilgi gösterdiği güreşler için Şile Belediyesi köylerden otobüs kaldırıyor. Festival alanı bu özel gün için hazırlanırken pehlivanların soyunma ve giyinme yerlerinden seyirci tribünlerine kadar her konuda hazırlıklar tamamlandı. Müsabakalar esnasında 4 bin kişilik yemek dağıtılacak.


TRT Spor'dan naklen


7. Şile Yağlı Güreşleri, saat 14.00'te, belediye meydanından mehteran ve başpehlivanlar eşliğinde yapılacak kortej yürüyüşü ile başlayacak. Festival alanındaki müsabakalar saat 20.00'den itibaren naklen yayımlanacak. Önce küçük boylarda kapışma başlarken başpehlivanlar akşam üzeri sahne olacak.


26 başpehlivan kispet giyecek


Şile Belediye Başkan Yardımcısı Turan Temel, Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Ayşin Deniz Kuru, İsmail Türkay, Metin Mısır'ın tertip komitesinde yer aldığı organizasyonda güreşecek başpehlivanlar şöyle: Fatih Koyuncu, Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil, İsmail Balaban, Orhan Okulu, Şükrü Kazan, Abdullah Güngör, Ahmet Kavakçı, Ali Rıza Kaya, Aydın Polatçı, Erkan Ertan, Fatih Bakır, Fatih Çakıroğlu, Hüseyin İyican, İbrahim Çoraman, Mustafa Başdemir, Nuri Zengin, Osman Özgün, Ömer Arslantaş, Ramazan Bircan, Salih Erinç, Serhat Balcı, Sezgin Yüksel, Ümit Balta, Murat Hikmet, Hasan Zeybek.