Kocaman da 'Feda' dedi

Kocaman da 'Feda' dedi
Kocaman da 'Feda' dedi

Kocaman, Eskişehir maçında Caner e gösterilen kırmızı karta tepki verirken bir an futboldan tamamen çıkmayı düşündüğünü açıklamıştı.

Günlerdir beklenen karar dün açıklandı ve Aykut Kocaman, istifadan vazgeçti. Fenerbahçe Başkanvekili Abdullah Kiğılı, "Zaten bu pazardan belliydi işi medya buraya taşıdı" dedi.

İSTANBUL - Kamuoyunun cevabını günlerdir beklediği soru dün nihayet cevaplandı: Aykut Kocaman, istifadan vazgeçti...
Fenerbahçe Başkanvekili Abdullah Kiğılı, cumartesi akşamı 3-1 kaybedilen Kardemir Karabükspor maçı sonrasında “Artık devam edecek gücü göremiyorum” diyerek görevinden istifa eden teknik direktörleri Aykut Kocaman’ın görevine devam etme kararı aldığını açıkladı.
Önceki gün Kocaman ile görüşen yönetim dün akşamüstü Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda bir toplantı yaptı. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Kiğılı, Kocaman’ın görevine devam ettiğinin geçen pazar günü belli olduğunu ancak medyanın süreci bu aşamaya getirdiğini savundu.
Kiğılı, “Hocamızın durumu konuşuldu ama zaten durumu pazar gününden netleşmişti. Pazar günü hocamız, başkanımızla, yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla, futbolcularla beraber uzun uzun yapılan görüşmeler neticesinde göreve devam ettiğini karşılıklı olarak teyit etti. Bugüne kadar değişen bir şey olmadı” diye konuştu.

‘İkna eden mühim değil’
Kocaman’ın devam etmesinde futbolcuların mı yoksa başkanın sözlerinin mi önemli olduğu sorusu üzerine ise Kiğılı, şu cevabı verdi: “Ben bu suali sorulmamış kabul ediyorum. Fenerbahçe bir bütündür, başkanı ve yönetimiyle, futbolcularıyla. Kocaman, bizim kendi içimizden yetişen futbolcumuzdur. Olabilir, zaman zaman insanlar fevri olarak ani kararlar verebilirler. Çok önemli değil. O gün zaten karşılıklı iyi niyetle el sıkışıldı, tekrar bir araya gelindi ve öpüşüldü. O gün bitmişti ama medya uzattıkça uzatıyor. Bizim tarafımızdan uzatılan bir şey yok. Biz göreve devam ettiğini cumartesi gecesinden beri biliyoruz. Herkes rahat olsun, Aykut görevine devam ediyor.”

‘Yaşananlar bitti’
Önceki günkü Aziz Yıldırım-Aykut Kocaman görüşmesinde Kardemir Karabükspor maçının ardından yaşananların konuşulup konuşulmadığı sorusuna da Kiğılı, “Yaşananlar bitti. Her şey normal. Şu anda kimse bir şeyi unutmasın. Fenerbahçe hem UEFA Avrupa Ligi’nde hem Ziraat Türkiye Kupası’nda hem de ligde devam ediyor. Ligde birinciyle aramızda 6 puanlık fark var. Çok önemsenecek bir durum yok. İkinci devre yeni takviyelerle daha kuvvetleneceğiz. 3 kulvarda iddialı olduğumuzu söyleyebilirim. Her şey eskisi gibi olacak, kimse merak etmesin” yanıtını verdi.
Transfer çalışmalarının sürdüğünü de anlatan Kiğılı, “Yarına kadar Fenerbahçe’nin ihtiyacı olan yerlerde teknik kadro, yönetim kuruluna oyuncuların isimlerini bildirecek. Pazartesi gününden itibaren de daha evvel de açıkladığımız gibi ikinci yarı için asgari 2 veya 3 kişinin transfer çalışmasını bitireceğiz. 2 Ocak’ta takım Antalya’da kampa giriyor. 12’sinde kamp bitecek. 10 günde Antalya’da yeni transferlerimizle beraber inşallah ikinci yarı hazırlıklarına başlamış oluyoruz” dedi.
Kığılı, kulübün idari organizasyonunu yenilemek için başlattıkları çalışmaları da ocaktaki yüksek divan kurulunda kongre üyelerine açıklayacaklarını söyledi.
Öte yandan Vatan Gazatesi Spor Müdürü İbrahim Seten, Twitter’da Kocaman’ı istifa kararından dün Bodrum’da işadamı Yüksel Çağlar’ın ikna ettiğini yazdı. İstifa kararından sonra futbolcuların ve yönetimin isteğiyle kararından dönen Kocaman’ın daha sonra ailesinin isteği üzerine yeniden istifa noktasına geldiği önü sürülmüştü.

‘İstedi ama başkan bırakmadı'

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 3 Ekim’de Alex’in gönderilmesine dair yaptığı açıklamada
“Aykut Kocaman da Aziz Yıldırım olduğu müddetçe, kendi istediği müddetçe, kendisi ‘Ben varım’ dediği müddetçe buradadır” demişti. Ancak Kocaman, “Ben yokum” dediği halde Yıldırım, kendisini bırakmadı ve Kocaman’ın görevine devam etmesini sağladı. Kocaman, 2010-11 sezonunda kupada Yeni Malatya’ya elendikten ve de bu sezonki Kasımpaşa yenilgisi sonrası da istifa kararı almış fakat yine yönetim tarafından ikna edilmişti.