Kocaman: Keşke bize de sorsalardı

Kocaman: Keşke bize de sorsalardı
Kocaman: Keşke bize de sorsalardı
Fenerbahçe teknik Sorumlusu Aykut Kocaman, Milli Takım'ın Danimarka maçında üç oyuncusunu 90 dakika oynatan Abdullah Avcı'ya sitem etti. Galatasaray'ın maçını cuma gününe aldırdığını hatırlatan Kocaman, cumartesi yerine pazar oynamayı tercih edeceklerini söyledi

FB TV'de Analiz programına katılan ve Fatih Demirkol'un sorularını yanıtlayan Kocaman, Eskişehir'in en zor deplasmanlardan biri olduğunu söyledi. Aykut Kocaman; "Eskişehirspor geleneksel olarak en zor deplasmanrlardan birisi, dönemsel olarak da iyiler. İstekliler. iki büyük zorluk bekliyor bizi, birincisi rakibin iyi durumda olması, ikincisi milli takımdan dolayı bizim futbolcularımızın biraz hırpalanmış olması. Ama üstesinden gelecek bir takımız. Bu da bana umut veriyor." dedi.
Hasan Ali Kaldırım, Gökhan Gönül, Bekir, Kuyt, Sow, Volkan gibi isimlerin bir tarafı ile Fenerbahçe 'nin bir tarafı ile milli takımlarının önemli oyuncular olduğunu, öne çıkan oyuncular olduğunu ve çok maç yaptıklarını hatırlatan Kocaman, bu oyuncuları dinlendireceğini ifade etti.
"Milli takımlardan gelenleri tamamen dinlendireceğiz" diyen Kocaman, "Şu anda psikolojik olarak takım yukarıda. İnişler-çıkışlar olacak. Gözlemler yapacağız. Ama Eskişehir maçına kadar bütün milli oyuncuları dinlendireceğiz. Maça kadar onları zorlamayacağız. Milli takımdan yapranmış olarak dönecekler var, gözlemleyeceğiz. Bu oyuncu grubu önemli, onların istekli kalması önemli. Onlara güveniyoruz. Performans düşüklüğü olursa takımdaki diğer oyuncuları da alta çekiyor. Onların diri kalması önemli. Ayrıca sadece dinlendirmek değil, amaç aynı zamanda muhtemel sakatlıkları da önleyebilmek" şeklinde konuştu.


ABDULLAH AVCI'YA SİTEM


Aykut Kocaman, Milli Takımımızın 500. Maçında Danimarka ile yaptığı karşılaşma ile ilgili olarak sorulan bir soruya "Milli maç ile ilgili olarak "500. Maç çok önemli. Rakamlar ve tarihler önemlidir. Bu ortamı yaratacak taraftarın azlığı vardı. Oyuncuların kendilerini kontrol etmek istedikleri, Milli maç olduğunun farkındalardı. TFF'ye ve Abdullah Avcı'ya sitemimi iletmem gerekiyor. Ligler çok sıcak. Rakiplerimiz açısından da öyle... Başlangıç itibariyle rakiplerimizden biri Cuma günü oynuyor biz ise Cumartesi günü oynuyoruz. 5 oyuncumuz Milli takımdaydı, 3'ü 90 dakika maç oynadı. Bize sorulup bizlerin oynayacağımız maçın Pazar gününe alınabilseydi iyi olurdu. Antrenörün de bunu dengelemesini beklerdim. Nispeten TFF'nin maç tarihi ile ilgili olarak Eskişehirspor ile oynayacağımız maçımızı Pazara alabilirlerdi. Bu olanağımızı elimizden aldılar. Milli takımın hazırlık maçındaki performansı ile ilgili olarak şunu söyleyebilirim ki bu durum Danimarkalı futbolcular için de geçerliydi. Milli maç olduğunun bilincinde olmalarına rağmen kendilerine de bir şey olmasını istemediğini görebiliyorduk. Hasan Ali ve diğer oyuncularımıza bakıldığında pek de sağlıklı hamleler görülmüyordu." cevabını verdi.
Fenerbahçe'nin genel durumu ile ilgili olarak konuşan Aykut Kocaman, sezon başında yaşanan olaylara da değindi: "Milli takımlara gönderdiğimiz futbolcular sakatlık yaşadılar ancak bunun olabileceğini biliyorduk. Bu sezon başlarken özellikle sahanın dışındaki bölümün zorlu olacağını söylüyordum. Bir buçuk iki aylık periyodun yıpratmanın çok daha yoğun olacağı bir dönem olacağını düşünüyordum. Ciddi bir şekilde yıpratılmaya çalışıldık. Bu yıpranmanın içinde zorluk derecesi açısından değil ama önemsellik açısından önemli maçlardı. Avrupa 'da kalma maçlarımız vardı. Vaslui maçını geçtik. Şampiyonlar Ligi'ne kalmak adına Spartak Moskova maçı çok önemliydi. Hatta Galatasaray maçını bile bu maça hazırlık olarak baktık. Ama öyle olayların içine de girdik ki maç ikinci plana düştü. Bu kadar önemli bir maç öncesinde kulübün takımın etrafındaki olaylar maçın önüne geçmemeliydi. Bu da geçemediğimiz faktörlerden biri oldu. Sezona başlarken kritik maçlar bir tarafa düşüncemizin dışına çıkan bir transfer sezonu oldu. Gelenler ve gidenler göz önüne alındığında oturmuş takım görüntüsünden uzaklaştık. Sorunlar yumağı, içerden artmasıyla sorunları takımın performansının önüne çıktı. Sonuçlar da özellikle ligdeki sonuçlar istediğimiz gibi gitmemeye başladı. Bu sorunlar yumağı içinde boğuşma olayı ve yeni transferlerinin adaptasyon dönemi biraz zorladı. İlk zamanlardaki kayıplarımızdan dolayı ortalamamızı yakalamaya çalışır bir dönem yaptı bize. Omurgayı oluşturacak oyuncuların sakatlıkları bizi biraz geri düşürdü."


"TOPUN OYUNDA KALDIĞI SÜREYİ UZATMAK ZORUNDAYIZ"


Sportif Direktör ve Teknik Sorumlu Aykut Kocaman, topun oyunda kaldığı süreyi uzatmanın önemli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Topun oyunda olduğu süreleri uzatmamız gerekiyor. Oyunu soğutma adına o kadar çok taktik geliştiriliyor ki oyun sahada kalma süresi düşüyor. Süreyi uzattıktan sonra hızlanmasını da sağlamak gerekiyor. Bunu tüm antrenörler ister. Bu bir süreçtir. Topu tutuyorsun da ne oluyor zihniyeti var. Ancak önce topu tutmakla başlıyor her şey. Önce topu tutalım sonra hızını nasıl arttırabiliriz diye düşünmek de gerekiyor. Geçen seneki ortalamalarımızın üzerine çıkabileceğini gösteriyor. Şu andaki oyuncu kadromuz buna müsait. Rakamları arttırmayacak kaliteyi de arttıracağımızı tahmin ediyoruz. Şutumuz artmaya başladı. Futbolda koşmanız gerekir; tekniğinizi ve organizasyonu da bunun üzerine koyarsınız. Takımdaki yük dağılımı da eşit olmaya başladı. Dolayısıyla futbolcular enerjilerini daha pozitif bir şekilde kullanmaya başladılar. Biz bu oyunları daha sürdürülebilir hale getirmek istiyoruz. Toplam koşu önemlidir. Bizim yarışmaya çalıştığımız Avrupa takımlarının koşu seviyesini yakalamak zorundayız. Taktik ve teknik olarak yüksek oyuncularla farkı kapatabilirsiniz. Ortada kapatabilecek bir ortalama varsa yapılabilir. Bizim ulaşmaya çalıştığımız takımlar bizden mali olarak biraz daha öndeler. Elek üzerinde kalan oyuncuları daha kolay alabiliyorlar. Böyleyken senden daha fazla koşup hız oranında daha iyilerse yarışmak daha zor oluyor. Ve sonunda rakip daha az efor sarf ediyor bizler ise kapasitemizi zorlamak durumunda kalıyoruz. Onlar kolektifler. 10 kişi 12 kişilik yükü kaldırıyorlar bizler 10 kişi 9 kişinin yükünü bile taşıyamıyor. Toplam koşu itibariyle rakiplerimizin seviyesine yaklaşmamız gerekiyor. Sonra ne kadar hızlı oyuncularımız ve bunu ne kadar yerine getirebiliyorlar sorusunu sormalıyız. 1. Sınıf Avrupa takımlarını baz alıyorsak onların seviyesini yakalamalı ve üzerine çıkmalıyız. Toplam koşu seviyesini yüzde 10'lara çıkartmak istiyoruz."
Takım konusundaki beklentileri ise Kocaman, "Takım beklentiler konusunda yük dağılımı eşit olduğu için beklentilerin de ötesine doğru giden bir duruma gittiğini düşünüyorum. Oyunumuzun üzerine koyarak ilerliyoruz." diye anlattı.


"KUPA MAÇLARINI BEKLİYORUZ"

Takımda yer bulamayan ancak antrenmanlarda önemli performanslar sergileyen oyuncuların Türkiye Kupası maçlarında özellikle önemli bir yerinin olacağını söyleyen Kocaman, "Özgür'ü kadroya alamadığım için kalbim sızlıyor. Antrenmanlarda iyi performans sergileyen futbolcularımız için de kupa maçlarını bekliyoruz."
Puskas Yılın Golü Yarışması'nda Fenerbahçe'den Stoch ve Sow'un aday gösterilmesi ile ilgili olarak şunları söyledi: "Siz ne yaparsanız yapın her şey oyuncuda başlar ve oyuncu da biter. Beceri varsa oyuncuların gelişimi daha kolaydır. İki gol arasında bir seçim yapmamayı tercih ediyorum ama genel olarak Stoch'un golü yarışmanın ruhuna daha çok hitap ediyor."
Takımın 11 maçta 9 gol yemesi ile ilgili olarak ise Kocaman, "11 maçta 9 gol ortalama olarak kabul edilebilir. Bir iki tane aşağıya iyi olurdu bir iki tane de üstte olsaydı kabul edilebilir. Ama bunu esas attığımız gollerle ilişkilendirmek gerekir. Bu rakamlar yarı yarıya olsun ister tüm antrenörler. Ama benim için sıkıntı olan attığımız gol sayısının azlığı. Benim teknik direktörlük dönemimin de altında bir durum. Benim takım ile ilgili beklentim ikinci yarıda daha bir performans. İlk yarıyı Avrupa liginde gruptan çıkarak, Türkiye Ligi'nde ise maksimum verimlilik ya da minimum zararla atlatabilirsek ikinci yarıda daha iyi olacağımıza inanıyorum." dedi.
Marsilya maçı ile ilgili olarak ise Kocaman "Rakipler açısından bakıldığında iki maçı da kazanırlarsa gruptan çıkacaklarını biliyorlar. Aramızda 5 puan var. İki takımdan puanla dönersek gruptan çıkışımız daha rahat olacak." diye konuştu.
Takımın daha iyi performans sergilemesi için hem teknolojiden yararlandıklarını söyleyen Aykut Kocaman, sakatlıkların da en aza inmesi için hep birlikte çalıştıklarını ifade etti. (dha)