Kocaman: Zemin kaygan, tedirginim

Geçen sezon aldığı 17 beraberlikle 'ligin en çok berabere kalan ekibi' unvanını alan Ankaraspor'un teknik direktörü Aykut Kocaman, federasyonla kulübü arasında 'beraberlik' olmadığını ve bu yüzden de tedirginlik yaşadığını söyledi.

ANKARA - Geçen sezon aldığı 17 beraberlikle 'ligin en çok berabere kalan ekibi' unvanını alan Ankaraspor'un teknik direktörü Aykut Kocaman, federasyonla kulübü arasında 'beraberlik' olmadığını ve bu yüzden de tedirginlik yaşadığını söyledi. Ankaraspor Onursal Başkanı Melih Gökçek'in, federasyona karşı muhalif grubun liderliğini üstlenmesi ve bu süreçte yaşananları değerlendiren Kocaman, "Normal şartlarda böyle bir şey futbol adamını tedirgin etmez ama futbol düzenimiz çok sağlıklı değil. Çok rahat olduğumu söyleyemem açıkçası. Zeminim kaygan bir zemin olduğu için tabii ki insanın aklından pek çok şey geçiyor" dedi. Hakemlerin verdiği kararlarda yapılan hatadan daha çok niyetle ilgilendiğini ifade eden Kocaman, "25 yıllık aralıksız bir futbol hayatım var. Art niyet gördüğüm zaman konuştum. Hiç kimsenin oyuncuların emeklerini çalma hakkının olmadığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Tecrübeli çalıştırıcı, şampiyonluklar yaşadığı eski takımı Fenerbahçe'nin Roberto Carlos'u transfer etmesinin markalaşmanın bir parçası olduğunu söyledi. Sarı-Lacivertli ekibin Brezilyalı futbolcuyu sadece performansı için renklerine bağlamadığını kaydeden Kocaman, "Fenerbahçe bir yola girdi. Bu transferi de markalaşmanın bir unsuru olarak görüyorum" dedi.
Kestirilemez bir lig hayali
Geçen sezon ligde alınan 17 beraberlikten şikâyetinin olmadığını dile getiren Kocaman, aksine bu durumdan memnuniyet duyduğunu belirtti. Fenerbahçe'den sonra en az yenilen takım olduklarının da altını çizen Kocaman sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunları berabere kalmaktan memnun olmak anlamında söylemiyorum. Fenerbahçe'den sonra en az yenilen takım olmak da önemli. Büyük takımlarla oynadığımız sekiz tane maç var. 17 beraberlik aldık ama bu maçlarda rakiplerimizden kopardığımız puanlar sayesinde ligin son haftalarına rahat girdik. Eğer 17 beraberliği ben kurgulamış olsaydım, bu sezon 17 galibiyet alacağız diyebilirdim. 'Bu sene de 17 beraberlik ister misin?' diye sorulsa 'İsterim' derim ama galibiyet sayımızı da artırsak iyi olur."
Türkiye'de futbola bakışın hep olumsuz yönde olduğunu savunan tecrübeli teknik adam, "Takımların puanlarının birbirine çok yakın olduğu, maçların sonuçlarının daha önceden kestirilemediği, kopmanın çok az olduğu bir lig temenni ediyorum. Üç büyük takım alıp başını gittiği zaman 'Ligimiz çok kalitesiz, herkesi yeniyorlar' deniyor, yenildikleri ve puanlar yakın olduğu zaman 'Ligimiz kalitesiz, büyükler hiç kimseyi yenemiyor' diyorlar. Hep krizden yanayız" diye konuştu.
Federasyonun yabancı kontenjanı konusunda aldığı 6 artı 1 kararını da değerlendiren Kocaman, "Yabancı sınırsız olmamalı, çünkü futbolumuzun üretimi yüksek değil.
Eğer sınırsız olursa, kulüpleri yönetenlerin keyfi tutumu tembelliği getirecek, futbolumuz da çok kötü bir noktaya gelecek. Bu kararların bu kadar kolay alınmasını bir futbol adamı olarak aklım almıyor" dedi.
Kocaman, Gökçek Vederson'un Fenerbahçe'ye transferiyle gençlere yer açıldığını söyledi. Kocaman bu konuda, "Sol bekte sıkıntı çekebiliriz. Hazırlık maçları Uğur ve Serol'un kapasitelerini gösterecektir. O bölgeye sol ayağını iyi kullandığı için Batak'ı da düşünüyorum ama önce gençlere şans vermek istiyorum" ifadelerini kullandı.