Kodak ödüllü senaryolar hazır

Dumlupınar Denizaltısı'nın batışının yıldönümünde, bu olaydan yola çıkarak yazdığı 'Derinsu' senaryosuyla III. Kodak Haftalık Antrakt...

İSTANBUL - Dumlupınar Denizaltısı'nın batışının yıldönümünde, bu olaydan yola çıkarak yazdığı 'Derinsu' senaryosuyla III. Kodak Haftalık Antrakt Sinema Gazetesi Uzun Metrajlı Film Senaryosu Yarışması'nda birinci olan Onur Tan ödülünü aldı. Onur Tan 'Derinsu' adlı senaryosunda Dumlupınar Denizaltısı, Atalay Denizaltısı, Çanakkale Savaşı ve Ertuğrul Firkateyni'nden yola çıkarak Türk askerinin destansı öyküsünü anlattığını söylüyor. Tan, yıllar önce TRT'de çalışırken Dumlupınar Denizaltısı'nda kurtarılmayı bekleyen askerlerin gerçek seslerini dinleyip çok etkilenmiş. Kazayı araştırmaya başlayan Tan, olayın belgeselini çekmeyi düşünmüş ancak vazgeçip destansı bir anlatımla senaryoyu yazmış. Senaryoyu filme çekmek istediğini belirten Tan yapımcı arayışı içerisinde olduğunu söylüyor.
Haftalık Sinema Antrakt Gazetesi sahibi Saim Yavuz, Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yavuz ile Kodak'tan Sema Fener'in katıldığı törende, yarışmada
'Meleğin Düşüşü' adlı senaryosuyla ikinci olan Semih Kaplanoğlu da ödülünü aldı. Senaryonun sesler üzerine olduğunu belirten Kaplanoğlu gerekli destek sağlanırsa sonbaharda filmin çekimlerine başlamayı düşünüyor.
Senaryo yazımını destekleyen en önemli etkinliklerden biri olan yarışma, Kodak ve Haftalık Sinema Gazetesi Antrakt'ın işbirliği ile düzenleniyor. Yarışmada daha önceki yıllarda ödül alan Semir Aslanyürek'in 'Şellale'si seyirciyle buluştu, 'Tranvay' ise gün sayıyor. (Kültür Sanat)