'Koltuğumda gözler var'

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin düzenlediği '41. Yıl Sporun Zirvesi Semineri' Antalya'da başladı.
Haber: AHMET AY / Arşivi

ANTALYA - Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin düzenlediği '41. Yıl Sporun Zirvesi Semineri' Antalya'da başladı. İki gün sürecek toplantının ilk oturumunda 'Adalet dağıtıcıları veya günahkarları' konusu ele alındı. Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Necil Ülgen'in başkanlık ettiği oturuma konuşmacı olarak Merkez Hakem Kurulu Başkanı Bülent Yavuz ve Hürriyet Gazetesi yazarı Erman Toroğlu katıldı.
Hakemlere değinen Bülent Yavuz, şöyle konuştu: "Hakemlerin duygusunu bilen yok. Sadece birkaç spor yazarının düşüncesine tabi olarak hakemlerin yargılanmasını yanlış buluyorum. Bir müsabaka öncesi bir hakem tayiniyle ilgili olarak 48 saat yayın yapılıyor. Bu yayınların büyük bölümü de menfi yönde oluyor. Bu tür yayınlardan sonra sahaya maç izlemek için gelen 50 bin kişi de yayınlardan etkileniyor. İşte tel örgüler de bunun için kırılıyor. Bir olayın kural hatası mı, yoksa hakem hatası mı olduğu, günlerce tartışılıyor. Bir pozisyonla ilgili tüm yorumcular farklı kararlar verebiliyor. Ancak bunun doğrusunu bize soran yok. Ülke futbolunun çağ atlaması için bu göreve talip oldum. Bulunduğum koltuğa gelmek isteyen bir çok eski hakem var. Yapılan bu olumsuz yayınların art niyetli olduğu fikrindeyim. Şu da bir gerçek ki, Süper Lig'de hakemler, geçen yıla göre daha başarısız. Biz hakemlerin başarılı olması için neler yapılması gerektiğini araştırıyoruz."
Toroğlu MHK'ye çattı
Erman Toroğlu, bazı spor yazarlarının kendisine yönelik eleştirilerini hatırlatarak, "Uzun yıllar kabzımallık yaptım. Sonra futbolculuk, hakemlik, şimdi ise gazetecilik yapıyorum. İnsanların eskiden yapmış oldukları mesleklere göre yargılanmasına karşıyım" dedi. MHK ve federasyona çatan Toroğlu, "MHK, hakem tayinlerinde özgür hareket edemiyor. Futbol Federasyonu da, özerk olmasından istifade ederek, hakem tayinlerinde rol oynuyor. Maçlardan sonra hakemler hakkında verilen raporların da açıklanması gerekir" görüşlerini dile getirdi.
'Hakemleri yıpratmayın'
Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin konuşmaların ardından söz hakkı doğduğunu belirterek, şunları söyledi: "Federasyonun özerk bir yapıya kavuşmasını istiyoruz. Kimseye müdahale etmeyi düşünmüyoruz. Bugüne kadar kimseye telefon açıp da 'Bu şöyle olsun' demedim. Bundan sonra da bu böyle olacak." Hakemlik müessesesinin yıpratılmaması gerektiğine de değinen Şahin, "Hakem hataları geçmiş yıllara göre daha fazla olmuş olabilir. Biz bunu nasıl en aza indiririzin cevabını aramalıyız" dedi.