'Komşu komşuya gideceğiz'

Milli Takımlar sorumlusu Fatih Terim, Yunanistan maçı öncesi dün yaptığı basın toplantısında, Euro 2008'e komşu komşuya gideceğimize inandığını söyledi.

İSTANBUL - Milli Takımlar sorumlusu Fatih Terim, Yunanistan maçı öncesi dün yaptığı basın toplantısında, Euro 2008'e komşu komşuya gideceğimize inandığını söyledi. Terim, Türk ve yabancı medyanın büyük ilgi gösterdiği basın toplantısında "Yunanistan aşama yaptı, bir korkunuz var mı?" sorusu üzerine, "Tabela açık. Beraberlikte Yunanistan önemli bir avantaj elde eder. Mağlubiyette bundan sonraki maçlar için biraz zorlanabilir. Tabii ki bizim Norveç'le oynayacak olmamız önemli. Çok açık söylüyorum, biz de aynı durumda olsaydık, bir beraberlik gerekli olsa, biz de bu ortamı kullanırdık" diye konuştu.
İlk günden beri Avrupa Şampiyonası'na gitme inancı taşıdığını kaydeden Terim, sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim inancım zaten ilk günden beri var. Komşu komşuya gideceğiz gibi gözüküyor. Bundan böyle iki maç içeride, bir dışarıda oynayacağız. Norveç'te yine şansımız var. Sonuna kadar ümidimizi taşıyacak durumdayız. Ben hep pozitif düşünen ve iyi senaryoları düşünen bir insanım. Yunanistan'ı yeneriz, Bosna da Norveç'i yener, iki takım da belli olur."
'Sakin olacağız'
Terim, karşılaşmanın 'olmak ya da olmamak' maçı olmadığını söylerken, "Sonuna kadar iddiamız var, hiçbir şey bitmiyor. Malta ve Moldova maçlarının bir bölümünde sıkıntı çektik. Nedir bu sıkıntı? Bir an önce neticeye gitmenin, çabukluk ile telaşın ve paniğin karıştırılması. Bu zaten oyun içinde bize bazı dönemlerde zarar verdi. Hiçbir ge-rilime gerek yok. Oyunun her bölümünde sakin olmalıyız. Sonuçta son Avrupa şampiyonu ile oynuyoruz. Toplantılarımızda, oyuncularımıza sakin olmalarını, paniğe girmemelerini söylüyoruz. Hırslı, coşkulu, heyecanlı olacağız, ama başka bir taşkınlık, bize ve oyunumuza zarar verir" diye konuştu.
'Kanatlarımı gerersem...'
Fatih Terim, "Medya ile aranızdaki küslük ne zaman bitecek?" biçimindeki bir soru üzerine, kimse ile küs olmadığını ve değişmediğini söyledi. Bir spor yazarının ortaya attığı, Emre Belözoğlu'nun Terim'in kızıyla beraber olduğu ve bu yüzden kollandığı şeklindeki iddialara da ilk kez medya önünde cevap veren Terim, "Eleştiriler olacaktır, olmalıdır da... Yeter ki kırıcı olmasın. Ama aileme dokunma hakkını size kimse veremez. Bir damla gözyaşına kıyamadığım evladımın, benim yanımda ağlamasına hiçbiriniz sebep olamazsınız, buna müsaade etmem. Kanatlarımı gerersem içine giremezsiniz. Ondan sonra da bana küslük sorusunu soramazsınız. Hepinize iyi akşamlar" diyerek toplantıyı bitirdi. (aa, Spor Servisi)