Komşuda pişsin, üç puan düşsün...

2000 yılının UEFA şampiyonu, yedi yıl sonra mücadele ettiği aynı kupada geride kalan iki maç sonunda, yer aldığı H Grubu'nun puan cetvelinin en sonunda yer alıyor ve puan hanesinde 'sıfır' yazıyor.

ATİNA - 2000 yılının UEFA şampiyonu, yedi yıl sonra mücadele ettiği aynı kupada geride kalan iki maç sonunda, yer aldığı H Grubu'nun puan cetvelinin en sonunda yer alıyor ve puan hanesinde 'sıfır' yazıyor. Eh, tabii ki hüzün verici bir tablo. Oysa, teknik direktör Feldkamp'ın önceki gün ayaküstü basın mensuplarına söylediği gibi Bordeaux ve Helsingborg maçlarının 45'er dakikalık iyi futbol gösterisi vardı. Ne var ki futbol güreş değil ve puan oyunla değil, atılan gollerle geliyor. Dolayısıyla beşli gruptan üç takımın bir üst tura yükseleceği düşünülürse, Galatasaray'ın en azından prestijini kurtarmanın yanı sıra gücünü göstermesi bakımından da Panionios maçını kazanması gerekiyor.
Sarı-Kırmızılılar, bu gece saat 21.00'de oynanacak maç için dün Atina'ya uçtu. Galatasaray Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin, hareket öncesi Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Panionios'la çok önemli bir maç oynayacaklarını belirterek, "Panionios mücadelesi bizim için dönüm noktası olabilir. Telafisi ve mazereti olmayan bir maça gidiyoruz. Gruptan çıkmak için mutlak kazanmalıyız. Umut ediyorum ve ümitliyim de. Atina'dan galip gelerek İstanbul'a döneceğiz. Bu gruptan çıkma adına da önemli bir adım atmış olacağız" dedi.
Basın mensuplarının takımdaki sakat futbolcuların durumunu sorması üzerine de Sezgin, "Biliyorsunuz Ayhan ameliyat geçirdi ve kadroda yok. Barış'ın sakatlığı var. Okan ve Bouzid de öyle. Tabii ki sakatlarımız var, ama hiçbir mazeretin arkasına saklanmamalıyız. Eldeki kadroyla çok iyi mücadele edip, bu maçtan galip gelmek istiyoruz" diye konuştu.
Serkan ve Barış için tazminat
İzmir'de 1890'te kurulan ve Yunanistan lig şampiyonluğu bulunmayan Panionios, iki kez Yunanistan Kupası'nı, bir kez de Balkan Kupası'nı kazanma başarısı gösterdi. UEFA'da seri başı olmadan elemelere katılan Panionios, adını gruplara yazdırarak büyük bir başarıya imza attı.
Öte yandan, Galatasaray, Alman 3. Lig takımlarından Rot-Weiss Essen'den transfer ettiği Serkan Çalık ve Barış Özbek için 416 bin avro eğitim tazminatı ödedi. Alman kulübünün basın sözcüsü Daniel Mucha, FIFA'da açtıkları davayı kazandıklarını, Galatasaray'ın da bu parayı ödediğini söyledi. FIFA kurallarına göre, transfer bedeli ödenmeden kulüpten ayrılan genç oyuncular için yaşa ve söz konusu kulüpte kaç yıl oynadığına bakılarak, genç oyuncuların transfer oldukları kulüp eğitim tazminatı ödüyor. Serkan ve Barış, Essen'de yedi sezon oynamıştı. (Spor Servisi)