'Komşu'ya rahatsızlık verme zamanı

2008'in yazında, şenlikte yer alınacak mı, alınmayacak mı? Türkiye, bu sorunun muhtemel cevaplarının verileceği iki önemli sınavın ilkine bu gece çıkıyor.

ATİNA - 2008'in yazında, şenlikte yer alınacak mı, alınmayacak mı? Türkiye, bu sorunun muhtemel cevaplarının verileceği iki önemli sınavın ilkine bu gece çıkıyor. Geride kalan üç maçta, Malta, Macaristan ve Moldova karşısında üç galibiyet alırken rakip filelerini sekiz kez ağlandıran ve kendi kalesinde hiç gol görmeyen Kırmızı-Beyazlılar için en büyük handikap, elbette ki sakatlıklar. Rüştü Reçber, Nihat Kahveci, Yıldıray Baştürk, Halil Altıntop, Serhat Akın, Caner Erkin, Arda Turan, Nuri Şahin, İbrahim Toraman, Fatih Tekke gibi isimlerin kadroda olmadığı göz önüne alınırsa, ortada ciddi bir problemin olduğu söylenebilir. Ama öte yandan takımın teknik patronu Fatih Terim'in, dün düzenlediği toplantısında da vurguladığı gibi Türkiye cephesi bu konuyu önemsemiyor, sahaya çıkacak olan 11'e inandığının altını çiziyor.
Rakip Yunanistan'da ise ne cezalı, ne de sakat oyuncu bulunuyor. Türkiye'yle aynı puana sahip olan Mavi-Beyazlıların teknik patronu Otto Rehhagel, önceki gün düzenlediği basın toplantıda maça ilişkin anahtar sözcüklerin 'yürek ve zekâ' olduğunun altını çizdi. Alman teknik direktör, konuya ilişkin şunları söyledi: "Grupta yaptığımız iyi başlangıcı devam ettirebilir, arayı açabiliriz. Benim tabirimle 'kontrollü hücum' taktiği ile oynamaya çalışacağız. Hatalarımızı en aza indirgemeliyiz." Yunanistan'ı, tarihindeki en büyük noktaya, 'Avrupa şampiyonluğu'na taşıyan Rehhagel, oyuncuları sanatçılara benzetti ve Türkiye karşısında alkışı hak etmek için sahaya çıkacaklarına vurgu yaptı.
25 Mart'ta milli bayramlarını kutlayacak Yunanistan'da, bir anlamda 'arife günü' oynanacak bu mücadele, ister istemez özel bir gerilimi de yanında taşıyor. Yunanistan Futbol Federasyonu Başkanı Vasilis Gagacis, Yunan Emniyeti'nin olası bir taşkınlık için gerekli güvenlik önlemlerini aldığını ve maçın dostça geçeceğini özellikle belirtti.
432. randevuya çıkıyorlar
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ise yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki dostluğun maçın sonucundan çok daha önemli olduğunu ifade ederek "Zor bir maç fakat Milli Takım'ın inandığı tekdirde yenemeyeceği takım yoktur" dedi.
Milli Takım ise dün akşam saatlerinde yaptığı antrenmanla maç için hazırlıklarını tamamladı. Yaklaşık 1.5 saat süren ve taktik ağırlıklı geçen idmanda, kasığında sakatlığı bulunan Gökhan Ünal takımdan ayrı çalıştı.
Türkiye, Yunanistan karşında 432. maçına çıkıyor. Ay-Yıldızlılar, 84 yıllık tarihinde, 223'ü resmi, 208'i özel olmak üzere geride kalan toplam 431 maçta, 149 galibiyet, 101 beraberlik alırken, 181 kez de rakiplerine yenildi. Milliler, son oynadıkları karşılaşmada, 7 Şubat'ta Tiflis'te Gürcistan'a özel maçta 1-0 mağlup olmuştu.
Öte yandan C Grubu'ndaki diğer maçlarda bu gece bir başka iddialı ekip konumundaki Norveç, evinde Bosna Hersek'le, Moldova da Malta'yla karşılaşıyor. Elemelerde günün programı şöyle: Polonya-Azerbaycan, Kazakistan-Sırbistan, Portekiz-Belçika, İskoçya-Gürcistan, Faroe Adaları-Ukrayna, Litvanya-Fransa, İrlanda Cumhuriyeti-Galler, Kıbrıs Rum Kesimi-Slovakya, Çek Cumhuriyeti-Almanya, Hırvatistan-Makedonya, İsrail-İngiltere, Estonya-Rusya, Liechtenstein-Kuzey İrlanda, Lüksemburg-Belarus, Arnavutluk-Slovenya, Hollanda-Romanya, İspanya-Danimarka. (Spor Servisi)