Konsüllerden 'devam' kararı

Suların durulmak bilmediği ama son Gençlerbirliği maçındaki futbolla nispeten ılıman bir havanın hakim olduğu Fenerbahçe'de, önceki gece başkan Aziz Yıldırım'ın daveti üzerine eski başkanlar toplandı.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Suların durulmak bilmediği ama son Gençlerbirliği maçındaki futbolla nispeten ılıman bir havanın hakim olduğu Fenerbahçe'de, önceki gece başkan Aziz Yıldırım'ın daveti üzerine eski başkanlar toplandı. Bir tür 'istişare' şeklinde gelişen buluşmada eski başkanlar Aziz Yıldırım'a 2004'e kadar destek verirken, en önemli mesele olarak transferi gösterdiler. Bu konuda genel görüş bu sezon hatalı transferler yapıldığı ve yakın gelecekte bu tür hataların tekrarlanmaması ya da en aza indirgenmesiydi. Yıldırım da bunun üzerine "65 milyon dolar borcumuz var. Kimse 250 milyon dolar diyerek ortaya çıkmasın. Bunun dışında hiç borcumuz yok" diye yanıt verdi.
Bu arada Ali Şen'in "Ortega'nın parası ne olacak" şeklindeki sorusunu ise aynı zamanda UEFA Asbaşkanı olan Şenes Erzik yanıtladı. Erzik, "Kimse merak etmesin. Fenerbahçe bu konuda haklı ve kulüp verdiği paranın tamamını takır takır alacak. Bunun müjdesini verebilirim" diye yanıtladı. Metin Aşık da artık dedikoduları bırakmak gerektiğini belirterek, "Fenerbahçeliler birbirleriyle televizyon ve medya aracılığı ile değil, biraraya gelerek dertlerini halletsinler" diye konuştu. Toplantı sonunda tüm davetlilere teşekkür eden başkan Aziz Yıldırım,
"2004'e kadar istifa etmeyi düşünmüyorum. Tamamlayıp bırakacağım" dedi.
Öte yandan Çırağan Oteli'nde düzenlenen bu zirvede Aziz Yıldırım'ın istifa etmesini isteyen Ali Şen'in, istifa etmeyeceğini belirten Yıldırım'a toplantının sonunda "Gece ve gündüz emrindeyim" dediği belirlendi. Şen, "Samandıra Tesisleri konusunda Şefik Gül'e yanlış yapıldı. Bu içimde bir ukdedir. Bu tip davranışlarla Fenerbaheliler'i küstürüyorsunuz" derken, Abdullah Kiğılı, "Benim de içimde bir ukde var. Faruk ile Moshoeu'yi aldınız, İlie ile Tarık'ı verdiniz. Üstüne de 1.5 milyon dolar para. Kulübün kayıtlarında böyle bir rakam yok. O dönemki yönetim ibra edildi. Bu 1.5 milyon dolarlık borç gözükmüyordu. Sonra zamanı geldiğinde de Sefa Sirmen, 'Fenerbahçe borcunu ödemiyor' dedi. Bu içimde ukde kaldı" diye konuştu.
Yıldırım bu eleştiriler üzerine önce Samandıra olayını anlattı. Hakediş fazlalığı olduğunu, Şefik Gül'ün maliyetin üstündeki para kadar çekleri daha sonra iade ettiğini söyledi, ardından da, Ali Şen'e "Fenerbahçe'nin bugünlere gelmesinin en büyük etkenlerinden birisi sizsiniz" dedi ve ekledi: "Şenes Erzik ve Abdullah Kiğılı gibi iki Fenerbahçeli'nin federasyondan istifasına neden oldunuz. Israrla Fenerbahçe aleyhine uğraştınız". Tahsin Kaya, yönetimin kalması yönünde konuşurken, yeğeni Davut Dişli'yi de birilerinin doldurduğunu iddia etti.
Toplantı sona ererken, "Birlik beraberlik mesajı verelim. Sözcü de Güven Sazak olsun" denildi. Bu arada içeride Ali Şen'in "Antrenör olarak Robson'lardan birisini, olmadı Antiç ya da Matheaus'u getirin" şeklinde bir öneride bulunduğu ama Metin Aşık'ın 'Burada antrenör mü tayin edeceğiz?' şeklindeki düşüncesine diğer dokuz kişinin katıldığı öğrenildi.