Köprüler yaptırdım 'Olimpiyat' düzenlemeye

Köprüler yaptırdım 'Olimpiyat' düzenlemeye
Köprüler yaptırdım 'Olimpiyat' düzenlemeye
Sporumuz için en önemli gün geldi çattı. 2020 yılında düzenlenecek Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na kimin ev sahipliği yapacağı bugün 23.00'te açıklanacak oylamayla belirlenecek. 5. kez Olimpiyat'a aday olan İstanbul, Tokyo ve Madrid önünde hiç olmadığı kadar iddialı.

Sporun en önemli organizasyonu olan Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemek için için 5. kez aday olan İstanbul, bugün en iddialı adaylığının kader oylamasına katılıyor. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapılacak oylama sonucunda 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı kimin düzenleyeceği açıklanacak. Yeditepeli şehrin rakipleri ise İspanya’nın başkenti Madrid ve Japonya’nın başşehri Tokyo. İlk kez 2000 Olimpiyat Oyunları’na aday olan İstanbul, 1993 yılının eylül ayında Monako’da düzenlenen oylamada ilk turda elenmişti. O günün üzerinden 20 yıl geçti ve şimdi İstanbul en iddialı dosyasıyla yarışın içerisinde. Olimpiyat Komitesi’ne verilen dosyada Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan’ın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de mektubu var.

‘Son maçı yapacağız’
Nihai sunumları öncesinde dün İstanbul 2020 Adaylık Komitesi’nin son medya bilgilendirme toplantısı yapıldı. ‘İstanbul 2020: Tarih yazıyor’ ana temalı son basın toplantısına, İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker ve TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan katılırken, uluslararası medya toplantıya yoğun ilgi gösterdi. Arat, Türk halkının yüzde 94’ünün İstanbul’un olimpiyat adaylığını desteklediğini vurgulayarak, “Yarın (bugün) İstanbul tarih yazma vizyonunu sunacak çünkü amacımız tarih yazmak. İstanbul 2020, geleceği şekillendirmek için bir şans” diye konuştu.
Yabancı basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Hasan Arat, bugün yapacakları sunumdan sonra İstanbul’un adaylar içerisinde en güçlü kent olduğunu herkesin anlayacağını ifade etti. Adaylık sürecinin başından itibaren çok samimi olduklarını kaydeden Arat, “Son maçı yapacağız. İnanıyorum ki sunumumuzdan çok memnun olacaksınız. Birbirimize vereceğimiz çok şey var. Olimpik hareket, federasyonlarla, spor dallarıyla çok geniş kitlelere ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Sunum Erdoğan’dan

Payitaht’ın sunumuna gelecek olursak... Bugüne kadar yaptığı en iyi sunum ve adaylık dosyasıyla sürece hazırlanan İstanbul’un kaderini belki de çizecek oylamaya daha önce belirlendiği üzere giden heyetin yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. St. Petersburg’daki G-20 zirvesine katılan Erdoğan, dün sona eren zirvenin ardından saat 17.30’da uçağa binerek Arjantin’e geldi. Başbakan’ı bilgilendirmek için Arjantin’den Rusya’ya gelen bürokratlar, yol boyunca verdikleri bilgilerle Başbakan’ı toplantıya hazırladılar. Bugünkü sunum da bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak. 15.00’te başlayacak sunum 45 dakika sürecek. Ardından 15 dakika soru-cevap yapılacak ve ardından İstanbul heyeti salondan ayrılacak. 21.45’teki gizli oylamanın ardından karar 23.00’te açıklanacak.
Buenos Aires’teki oylama için Devlet başkanları, prensesler, sporcular, iş adamları ve gazetecilerden oluşan yedi binden fazla kişi buraya geldi. İstanbul da tarihinin en önemli günlerinden birinde kaderini etkileyecek oylama için yaklaşık 600 kişilik bir heyetle Arjantin’de temsil ediliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la sunumda hazır bulunacak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yanı sıra heyetten öne çıkan isimler şöyle: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, IOC Üyesi ve TMOK Başkanı Uğur Erdener, İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat ve TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile İstanbul 2020 Üst Yöneticisi Ali Kiremitçi, İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, paralimpik okçu ve İstanbul 2020 Elçisi Gizem Girişmen ile Mersin’in ev sahipliğinde düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları’nda tek kadınlarda altın madalya kazanan milli tenisçi Çağla Büyükakçay. İstanbul 2020’nin 5 ana sponsorunun temsilcileri Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Doğuş Holding Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Türk Hava Yolları Üst Yöneticisi Temel Kotil, Turkcell Üst Yöneticisi Süreyya Ciliv ve Yıldız Holding Sportif Direktörü Mehmet Uçan da kafilede bulunuyor.

Kimler yok ki...
Japonya’yı resmi düzeyde Başbakan Shinzo Abe, Prenses Akiko ve Takamado, Tokyo Valisi Naoki Inose, Tokyo 2020 Başkanı Masato Mizuno ve Olimpiyat şampiyonu sporcular temsil ediyor.
Az şansı olduğu iddia edilen İspanya ise Başkan Mariano Rajoy liderliğinde temsil ediliyor. Prens Felipe ve Leticia, Madrid Belediye Başkanı Ana Botella, Tenisçi Rafael Nadal heyetin ağır toplarından. Monako Prensi Albert, Lichtenstein Prensesi Nora, Ürdün Prensi Faysal Bin El Hüseyin, Katar Emiri Tamiz bin Hamid El Thani de seçim heyecanını yerinde yaşayacaklar.Oylama nasıl olacak?

Oylaması öncesi sırasıyla İstanbul, Tokyo ve Madrid sunum gerçekleştirilecek. 45’er dakikalık sunumların ardından 15’er dakika soru-cevap yapılacak. Bunun ardından ise oylamaya geçilecek. Şu anda Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC), 103 üyesi bulunuyor. IOC Başkanı Jacques Rogge, kendi isteğiyle oy kullanmayacak. Aday ülkelerin de oy kullanamayacak olmaları nedeniyle 2020’nin evsahibini belirleyecek üye sayısı 97 olacak. Rakamın 97’ye inmesinin sebebi İspanya’nın 3, Türkiye ve Japonya’nın ise birer üyesi olması.
21.45’te başlayacak ve elektronik ortamda yapılacak gizli oylamanın İlk turunda oyların yüzde 50’sini alan bir şehir olursa, kazanan o şehir olacak. Aksi halde en az oyu alan elenecek. Finale kalan iki kent salona aynı anda davet edilecek ve kazanan şehri IOC Başkanı Jacques Rogge açıklayacak. 23.00’te 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak kent belli olacak.
IOC Başkanı da seçiliyor
Bugün 2020 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahibi belli olacak ancak oylamayı etkileyen bir unsur bulunuyor: Aynı zamanda IOC Başkanı seçilecek. Salı günü gerçekleştirilecek oylamada Almanya Olimpiyat Komitesi Başkanı ve IOC Asbaşkanı Thomas Bach, efsane sporcu ve IOC üyesi Ukraynalı Sergei Bubka, Popular Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve IOC Mali Komisyon Başkanı Porto Rikolu Richard Carrion, Singapurlu IOC Asbaşkanı Ng Ser Miang, Uluslararası Kürek Federasyonu Başkanı İsviçreli Denis Oswald ve Uluslararası Boks Federasyonu Başkanı Tayvanlı Ching-Kuo Wu yarışacak. Bu seçim için yapılan kulisler de 2020 oylamasına etki edecek.


Bitsin artık bu çile!

Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak adına 5. kez adaylığını koyan İstanbul, bugün 3. kez resmi aday olarak oylamaya katılacak. Oyunlar için ilk adaylığını 2000 yılında gerçekleştiren ‘yedi tepeli şehir’ oylamada, Sidney, Pekin, Manchester ve Berlin’in ardından son sırada kaldı. Başvuru sisteminin iki aşamalı hale getirilmesi sonrası katıldığı 2004 oylamasında, aday adaylığından öteye gidemeyen ‘Âsithane’, 2008’de ilk aşamayı geçerek beş aday şehir arasına girse de Pekin, Toronto ve Paris’e geçildi ve yalnız Osaka’yı geride bırakarak oylama sonucunda 4. olarak elendi. 2012 Olimpiyatları’nı düzenlemek için kolları sıvayan İstanbul, bu kez ilk aşamayı geçemedi ve aday adaylığıyla yetinmek zorunda kaldı.


2500 kişilik basın ordusu

Seçimi izlemek için ayrıca 2500 gazeteci akredite olmuş durumda. Ancak ağırlık japonlarda. 600 Japon gazeteci Arjantin’de ‘olay yerinde’.

SULTANAHMET’TE NAKLEN HEYECAN
Buenos Aires’teki oylamayı İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’nda takip etmek de mümkün olacak. Dev ekrandan yapılacak yayın vasıtasıyla naklen izlenecek oylama sonrası olası ‘güzel haber ’ sonrası kutlama da gerçek-leştirilecek.

Drogba’dan tam destek
Galatasaray’ın Fildişi Sahilli yıldızı Didier Drogba, Instagram’da paylaştığı fotoğrafla İstanbul’un Olimpiyat Oyunları adaylığını destekledi. İstanbul’un adaylık sloganının yazdığı bir Boğaziçi Köprüsü fotoğrafı gönderen Drogba, ‘Haydi köprüler kuralım’ dedi.