Körfez parkurunda kayıp yok

Ev sahibi düşmemeye, misafir ise öğleden sonra Gençlerbirliği'ne kaptırdığı ikinciliği yine ele geçirme niyetinde. Tam da, 'tarafların puan kaybına tahammülü yoktu' dedikleri türden bir maçtı dün akşam İsmetpaşa'da oyanan.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

KOCAELİ - Ev sahibi düşmemeye, misafir ise öğleden sonra Gençlerbirliği'ne kaptırdığı ikinciliği yine ele geçirme niyetinde. Tam da, 'tarafların puan kaybına tahammülü yoktu' dedikleri türden bir maçtı dün akşam İsmetpaşa'da oyanan. Kocaeli son puanını ta geçen senenin 7 aralığında, Altay'ı yenerek almıştı. Sonraki dört maçında sıfır çekti Güvenç Kurtar. Ali Sami Yen'deki ilk maçın gollerini atanlardan Arif kulübüde, Felipe ise Brezilya'daydı. İki takım da birer hafta arayla kara kışa teslim olup, adlarını 'ertelenmişler' listesine yazdırmışlardı. Dün kar yoktu ama parmakları donduran müthiş bir 'tezkere soğuğu' vardı. Fatih hoca, son Malatya maçında yenilen golde hatası zabıtlara geçen genç Suat ile Arif'i kenara alırken Berkant, Ayhan ve Ümit Karan'la başladı. Körfez'in vurucu güçlerinden en etkilisi Lazaraov, konuk ekibin deneyimli stoperi Xavier'i 90 dakika boyunca sık sık zor durumda bıraktı. Portekizli atletik yönden zorlanırken, Batista da savunmada zora düşen her arkadaşının yardımına koştu.
Direklerin bekçisi Bülent Korkmaz
Misafirlerin kaptanı Bülent'in yanı sıra orta alanda Ayhan forvette de Karan gecenin etkili isimlerindendi. 17'de Lazarov, Xavier'i çaya yolladıktan sonra döndü, yumuşak vuruşu Mondi'de kaldı. İlk yarının ortalarına gelindiğinde Sarı-Kırmızılılar hala uzun menzilli baştan savma ortalarla, Körfez savunmasını nafile yere açmaya çalışıyordu. 25'te Galatasaray, Karan'la hafif tertip gol denemesine girişti. İki dakika sonra yine Portekizli yüksek topu ıskalayınca kaçan Lazarov'u gecenin kahramanı Bülent zamanında bloke etti. Batista hızır gibi göbekte her yere yetişirken yarım saat dolduğunda Lukunku'nun kafayla servisinde Karan'ın ikinci rövaşatasını izledik. 37'de saha karıştı. Altı pası üstünde Hüseyin göz göre göre Bülent'e vurdu ama hakemler görmezden geldi. 'Kırmızı kart' diye tutturan Hakan sarı kart gördü.
İkinci yarıya Ümit Davala'yı ortaya çeken Fatih Terim üçlü savunmaya döndü. Revivo da forveti üçleyince Sarı-Kırmızılar gol yollarında daha etkili olmaya başladı. 49. dakikada sağdan gelişen Kocaeli-
spor atağında Emrah'ın pasıyla ceza alanında buluşan Dideva'nın yumuşak kafa vuruşunda, top kaleci Mondragon'da kaldı. 54'te Galatasaray aradığı gole ulaştı. Sağ taraftan kazanılan köşe atışını, duran topların vazgeçilmez yönetmeni Revivo kullandı. Defansın müdahale edemediği topu, Ümit Karan kafayla ağlara gönderdi: 0-1. Bu maçın da skoruydu. Sonuçta, ikinciliği kısa bir süreliğine Gençlerbirliği'ne kaptıran Galatasaray yerini teslim alırken, maç fazlasıyla da olsa Beşiktaş'a biraz daha yaklaşmış oldu.