Körfez'de dalgın bir Fener

Fenerbahçe'nin yurt içinde oynadığı ilk hazırlık maçında başrolü futboldan ziyade Kocaeli İsmet Paşa Stadı'ndaki süper havai fişek gösterisi ve peşinden sık sık ışıkların sönmesi sonucu çöken karanlık aldı. Işıkların sönmesiyle otomatik olarak devreye girmesi gereken jenaratörlerin fonksiyonunu yerine getirmemesi, söylentilere göre mazotun bitmesinden kaynaklanmış.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Kocaelispor-Fenerbahçe: 0-0
STAT: İzmit İsmet Paşa
HAKEMLER: Mustafa Çulcu, Cüneyt Bakıroğlu, Ergün Berdan
KOCAELİSPOR: Hakan ** - Mert ** (Ömer 46 **), Faruk ***, Selim **, Cihat ** - Engin ** (Güvenç 89), Uğur ** (Didava 86), Yüksel ** (Serhat 82), Abdülkadir ** (Bülent 60 **) - Cem Sinan *** (Yaşar 72 *), İdris ** (Muharrem 46 **)
FENERBAHÇE: Enke ** - Kemal **, Luciano **, Ümit **, İsmail ** (Erhan 61 * - Hakan * (Ali Güneş 46 *, Yusuf 73 *), Selçuk **, Aurelio ** (Mahmut 85), Tuncay ** - Serhat ** (Semih 85), Hooijdonk **
SARI KARTLAR: Yüksel / Erhan, KemalKOCAELİ - Fenerbahçe'nin yurt içinde oynadığı ilk hazırlık maçında başrolü futboldan ziyade Kocaeli İsmet Paşa Stadı'ndaki süper havai fişek gösterisi ve peşinden sık sık ışıkların sönmesi sonucu çöken karanlık aldı. Işıkların sönmesiyle otomatik olarak devreye girmesi gereken jenaratörlerin fonksiyonunu yerine getirmemesi, söylentilere göre mazotun bitmesinden kaynaklanmış. Bu biten mazot meselesinin ardında Kocaelispor'un 2. Lig'e düştükten sonra stadı, Paşa'yı Beden Terbiyesi'ne devretmesi de göz önüne alınmalı. Fenerbahçe, yurt dışında oynadığı rakipler her ne kadar birinci sınıf formalar olmasa da genelde, etkili bir futbol sergiledi. Dün geceki maça baktığımızda, Daum'un en büyük sorunu, savunmanın kanatlarında yaşadığını gözlemledik. İlk yarıdaki Hakan, İsmail ikilisi, ikinci yarının başında oyuna giren Ali Güneş ve Erhan'la kanat adamlarının yenilmesine yol açtı. Ali de sakatlandıktan sonra yerine alınan Yusuf'la birlikte, zaten kanat bindirmelerrinde etkili olamayan Kanaryalar bu kez tam anlamıyla tek kanatlı kaldı.
Tuncay'ın bildik gayreti
Maça gelince 5.inci dakikada Yüksel soldan indi, Kemal'e rağmen ortaladı. Enke yükselerek topu aldı. 10'da Uğur'un pasıyla buluşan Cem Sinan, yaklaşık 25 metreden vurdu, top üstten dışarı çıktı. İlk yarım saat dolduğunda hareketlenen bu kez Fenerbahçe'ydi. 34'te Kemal soldan serbest vuruş kullandı ve Tuncay'ın kafa vuruşu direğe çarparak auta çıktı. İki dakika sonra yine Kemal'in pasından yararlanamayan Tuncay oldu. İkinci yarı ise tam bir orta saha mücadelesi şeklinde geçti. 76'da soldan kullanılan korner atışında Selçuk'un kafa vuruşu yan direğe çarparak dışarı çıktı. 88'de ise yine Selçuk sahnedeydi. Sarı-lacivertliler'in yeni transferi uzaktan çok sert ve düzgün vururken şutu kaleci Hakan'dan döndü. Bu pozisyon maçın son kaydadeğer hareketiydi. Böylelikle mücadele başladığı gibi golsüz berabere bitiyordu.
Bütün sorun ortada
Daum, bazı oyuncularını mecburi hizmete sürüyor gibi. Örneğin Aurello orta alanın sağında oynamaktansa içeri kaçmayı tercih ediyor. Maçın ilk yarısında sağ kanadı Kemal alınca Sambacı sevdiği mevkiye geçti, ancak ikinci yarıda Daum, oyun planında Brezilyalı'yı yeniden kenara alınca, Kemal'i merkezde görevlendirdi. Yerini yadırgayanlardan bir diğeri de Tuncay'dı. Aslında orta ikilinin hemen ardında konuşlanmaya alışkın gördüğümüz bu krampon orta alanın sol kanadında görev yapmaktan fazla hoşlanmıyor. Yine de yerini beğenmese bile dün gece kötü bir futbol sergileyen Sarı-Lacivertliler içinde, ayakta kalan ve Körfez'i zorlayan en önemli isimdi. Hooijdonk, onun göbeğe deplase olduğu sıralarda, forvetin sol tarafını kullandı. Hollandalı, takımın tehlikeli bölgelerden kazandığı frikiklerden üçünde de topun başına dikilirken tehlike yarattı ancak sayı bulamadı. Daum, maçın sonlarına doğru oyuna aldığı Semih'le forveti çoğalttı. Haftaya Saracoğlu'nda İstanbul-spor'u konuk ederek yeni sezona başlayacak olan Fenerbahçe dün akşamki futboluyla yeni mevsimde de fazla umut ışığı saçamadı.
Küme düştükten sonra, hortumlanan banka gibi içi boşaltılan Kocaelispor geçen yılki kadrosunun büyük çoğunluğunu yitirmesine rağmen, Fenerbahçe karşısındaki futboluyla seyircilerini yeniden Süper Lig'e çıkma konusunda ümitlendirdi. Fenerbahçe'nin Brezilya'dan getireceği yeni transferler Daum'un derdine derman olur mu, bilinmez.