Korku tüneli sevinçle geçildi

Ligin dördüncü haftası sıcaklara teslim. Takımlar 'çöl sıcaklarında' önce ayakta kalmaya çalışıyorlar. Fenerbahçe son iki sezonda salimen atlatamadığı Diyarbakır deplasmanında makus talihini aşmayı hedefliyor.
Haber: BARIŞ TUT / Arşivi

Ligin dördüncü haftası sıcaklara teslim. Takımlar 'çöl sıcaklarında' önce ayakta kalmaya çalışıyorlar. Fenerbahçe son iki sezonda salimen atlatamadığı Diyarbakır deplasmanında makus talihini aşmayı hedefliyor. Diyarbakırspor kendi sahasını iyi kullanan Sakıp Özberk'in savunma güvenliğini öne çıkaran, ancak kontrataklarla can yakan oyun anlayışıyla dikkat çekiyor. Geçen sezonun şampiyonuna tek yenilgiyi Diyarbakır'da tattırmışlardı. Birinci Süper Lig'deki serüvenlerini sürdürmeyi biraz da ev ekonomisini borçlular. Fenerbahçe bu sezon kendisi için zorluk derecesi hayli yüksek deplasmanlarla tutuyor yolunu. Trabzonspor'u 7 yıl aradan sonra geçmeleri ilk haftanın yaralarını sarmaya yetti. Ardında, 'Açık futbolla ilgili' ciddi bir yanlış anlamadan dertli Elazığspor'u 7 golle geçerek galibiyet serisi oluşturmada bir adım daha attılar. Şükrü Saracoğlu'ndaki yoğun seyirci baskısının uzağında ve telafisi mümkün sularında Diyarbakır kabusunu dindirerek, güçlü bir rüzgar estirmeyi amaçlıyorlar.
Beyazlara bürünmüş Fenerbahçe'nin vuruşuyla başladı karşılaşma. Hücumlarda 4-3-3'e dönüşen 4-5-1 dizilişiyle sahaya yayılan Sarı-Lacivertliler, Van Hooijdonk'un rakip savunmayı uğraştıran pivot özellikli oyunu, sağdan Serhat soldan Tuncay'ın katılımlarıyla ilk 15 dakikalık dönemden sonra etkisini gösterdi. 16. dakikada Serhat'ın üstün top taşıma becerisiyle yarattığı gol olanağını Aurelio kaleci Şenol'u çalımlamasına karşın, topu dışarı göndererek değerlendiremedi. İki dakika sonra bu kez Kemal'in şık
ara pasıyla savunmanın arkasına sarkan Tuncay, sol çaprazdan ceza alanına girdikten sonra kendisini karşılayan Şenol'u geçemeyince, ikinci mutlak gollük pozisyon harcanmış oldu.
Fenerbahçe çok gol kaçırdı
Bu büyük açıkları Fenerbahçe'nin golle sonuçlandıramaması Diyarbakırspor'u hareketlendirdi. 19-25. dakikalar arasında Kais ve Murat Salar uzaktan şutlarla gol aradılar. 26. dakika Luciano-Ümit Özat ikilisinin ağır kalması az kalsın Diyarbakırspor'un bir gol kazanmasına yol açacaktı. Sağdan kullanılan köşe vuruşunda uzaklaştırılamayan topu önünde bulan Hasan Yiğit'in yarım volesi direği sıyıyarak dışarı gitti. Bu pozisyonun ardından oyundaki tempoda belirgin bir düşüş baş gösterdi.
Diyarbakırspor devre sonuna dek rakip kaleyi pek ziyaret edemezken, Fenerbahçe artan top kayıplarını değerlendirmeye başladı. İlk yarım saat dolarken günün etkili ismi Serhat, Şenol'la karşı karşıyayken topun gelişine çok sert vurdu. Ancak tecrübeli kaleci bu vuruşu da önlemeyi başardı. Devrenin son 10 dakikalık bölümünde Fenerbahçe orta alandaki yerine geçen Kemal'in çalışkanlığında, Selçuk'la kapılan çok sayıda topu rakip yarı alana kolayca taşımasına karşın, bu kez ceza alanında üretkenlik sağlayamadı. İlk yarının son pozisyonu 42. dakikada Tuncay'ın yine sol çaprazdan savurduğu sert şutu Şenol'un tek hamlede durdurmasıyla yaşandı.
Tartışmalı bir penaltı
İkinci yarı tartışmalı bir penaltı kararıyla açıldı. Fenerbahçe ceza alanında Luciano'nun Bakadal'ı düşürdüğüne hükmeden Ali Aydın penaltı noktasını gösterdi. Topu başına gelen Hasan Yiğit kaleci Recep'i ters köşeye göndererek, takımını öne geçirdi: 1-0. Daum, golden sonra derece riskli bir değişiklik yaparak Kemal'in yerine Semih'i aldı. Böylelikle her iki takım için de geniş alanlar ortaya çıktı.
Oyunu iyiden iyiye Diyarbakır alanına yıkan Fenerbahçe 61. dakikada beraberliği yakaladı. Elazığspor maçındakine benzer pozisyonda, Mahmut'un ortasında Cem Beceren topu neredeyse topu Tuncay'ın önüne indirdi. Genç golcüye sadece dokunmak kalmıştı: 1-1.
Bu gol Fenerbahçe'ye hayat verirken, Diyarbakırspor'un oyundan düşmesini yol açtı. 76. dakikada Van Hooijdonk penaltı rahatlığındaki serbest vuruşuyla Fenerbahçe'yi öne geçirdi: 2-1.
Fenerbahçe önceki sezonlarda büyük sarsıntılarla ayrıldığı Diyarbakır deplasmanını yenik duruma düşmesine karşın kayıpsız atlatarak, seri yürüşünü sürdürdü. Diyarbakırspor ise direncini 60. dakikanın ötesine yayamayarak, Galatasaray'dan sonra Fenerbahçe karşısında da üstünlüğünü koruyamadı. Büyükler karşısında hüsran yaşadı.