'Koşsana oğlum başkana...'

'Koşsana oğlum başkana...'
'Koşsana oğlum başkana...'
651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde ikinci gün geride kaldı... Sahadaki fotoğrafçı sayısının neredeyse pehlivan sayısına denk olduğu organizasyon renkli görüntülere sahne oldu.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Yaklaşık 15 gün Güreş Federasyonu, Edirne Belediyesi ve başpehlivanlar arasında yaşanan demeç savaşlarının ardından başlayan 651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ikinci günü geride kaldı. Oldukça sıcak bir havada, şenlik havasında geçen organizasyon renkli görüntülere sahne oldu. Dilerseniz Sarayiçi notlarımızı paylaşalım... 

Cuma günü yapılan ilk tur güreşlerinde seyircilerden ücret alınmamıştı. Dün biletler 50 ve 70 TL’den satışa çıktı. Bu rakam bugün 70 ve 100 TL olacak. Tribüler, açıkçası, tam anlamıyla dolu değildi ancak Kırkpınar’ın tüm gün süren bir organizasyon olduğunu ve seyircilerin zaman zaman dışarı çıkıp girdiğini unutmamak gerek.
Güreşlerde en heyecanlı anlar puanlama zamanlarıydı... Bir boyda müsabakaların puanlamaya kalmasının açıklanmasının ardından nasıl ki Formula 1’de teknikerler otomobillerin üstüne üşüşür, Kırkpınar’da da antrenörler ve kulübün diğer pehlivanları hemen sahaya girip, puanlama yapacak arkadaşlarına su içiriyor, masaj yapıyor, taktik veriyor. Özellikle başpehlivanlık puanlamaları öncesindeki manzara görülmeye değer... Alt boylar bu kadar şanslı olmasalar da onları da unutmuyorlar elbette. Onlara da serinlemeleri için tribünden pet şişelerle su atılıyor. Tribünden sahaya fırlatılan onlarca pet şişenin hayra yorumlanacağı yegane spor bizim ata sporumuz anlayacağınız... 

Güreşlere basının ilgisi büyüktü ancak fotoğraf sanatçılarının daha büyüktü! Saha kenarındaki fotoğrafçıların fazlalığı hakkında bir görevlinin arkadaşına yaptığı yorum size bir fikir verebilri: “Bu ne ya, güreşçiden çok fotoğrafçı var!”
Dünya ve olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Hamza Yerlikaya ve milli kadın güreşçilerden Burcu Örskaya da Sarayiçi’ndeydi. Bir yakını pehlivan olan Örskaya’nın müsabakalar sırasında oldukça heyecanlı olduğu görüldü.
Edirne’nin pehlivan sayısı fazla değil bu nedenle ev sahibi güreşçilerin galibiyetleri büyük sevinç yarattı. Küçük orta küçük boyda maçını kazanan Sedat Çelik, sevinçle dışarı çıkmaya hazırlanırken saha kenarından, muhtemelen kulübünden veya belediyeden birilerinin, “Başkana koş başkana” telkiniyle karşılaştı. O da peşrev çeke çeke Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin huzuruna gitti. Bu arada başaltında zorlu bir galibiyet alan bir pehlivan da büyük bir sevinçle protokol tribününe gitti ancak kimse oralı olup pehlivanı alkışlamadı, şahsen üzüldüm. 

Kırkpınar’da maçların sonunda kazanan pehlivanın cetvel hakemine giderek ismini işaretletmesi gerekiyor. Alt boylarda yüzlerce pehlivanı tanımak ve takip etmek olanaksız olduğundan pehlivanların yardımı şart. Ancak bazen hakeme gitmeyi unutanlar sahada ilginç anonslara neden olabiliyor: “Küçük orta büyük boyda A ve B müsabakalarının galibi... Lütfen gelip ismini yazdırsın...!”
Yağlı güreşlerin hakemlerine de parantez açmak lazım. Maç yönetmenin dışında yeri geliyor yenilen pehlivanları teselli etme görevi de onların oluyor. Üzüntüden yere yığılan pehlivanların yağlanmış gözlerini ‘şalapur bezi’yle silen, masaj yapan hakemler takdir edilesiydi.

Kötü güreşeni Edirneli seyirci protesto etti
Çeyrek finaller dün belli oldu. Son şampiyon Ali Gürbüz, üçüncü turda 2005 başpehlivanı Şaban Yılmaz’ı, dördüncü turdaysa 2006 başpehlivanı Osman Aynur’u puanlamada yenip son sekize kaldı. Favorilerden Recep Kara, Kadir Ergin ve Arif Akın’ı yenerek iddiasını ortaya koydu. Fatih Atlı, Güngör Ekin, Mehmet Yeşil Yeşil, Salih Dorum, Murat Gençtürk ve Süleyman Aykırı diğer çeyrek finalistler oldu. Osman Özgün, dördüncü turda kaşının açılması nedeniyle Murat Gençtürk’le güreşe devam edemedi.
Ali Gürbüz ve Osman Aynur arasındaki müsabakada iki pehlivan ‘yeterince gayret göstermedikleri’ gerekçesiyle Edirnelilerin ağırlıkta olduğu tribünce protesto edildi. Bir grup seyirci, Gürbüz’ün galibiyet anonsunu yuhaladılar. Başpehlivan bugün belli olacak.

Biri suskun, diğeri mutlu
Başpehlivanların boykot tehdidi karşısında Güreş Federasyonu geri adım atarken, daha önce açıklandığı gibi en başarılı 50 değil, tüm başpehlivanlar Sarayçi’nde meydana çıkmıştı. Dün konunun taraflarıyla görüştük. Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanı Yaşar Kale, organizasyona ve Türk sporuna zarar vermeme adına gerekli açıklamayı Kırkpınar’dan sonra yapacağını söyledi. Başpehlivanlardan Mehmet Selvi ise “Puanlama sistemi kararı yanlıştı. Başpehlivanlara danışılabilirdi” dedi. Başpehlivanların sözcüsü Kenan Şimşek de tüm taleplerinin kabul olunmadığını, iyileştirme ve çalışmaların süreceğini söyledi.

‘Kispetimi giyer fotoğrafımı çekerim’
Her yıl olduğu gibi onlarca yabancı basın mensubu Sarayiçi’ne akın ederken bunlar arasında kispetini giymiş, vücudunu yağlamış biri dikkat çekiyordu. Saha görevlilerinin hararetli bir şekilde bir şeyler anlatmaya çalıştığı ve tercümanlık konusunda yardımcı olduğum bu kişi Lüksemburg’un RTL gazetesinden Frank Reinert’ti. Saha içinde rahatça fotoğraf çekebilmek için kendine bir kispet edinen Reinert’a bir yelek temin ettik, o da rahatça görevine devam etti. “Niye kispet aldınız?” sorumaysa “Çünkü çılgınım” yanıtını verdi. 

Üç kanaldan naklen yayın
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin son günü üç ayrı kanaldan naklen yayımlanacak: TRT Spor (16.00-19.00), TEK Rumeli TV (13.30-19.00), Rumeli TV (13.00-19.00)