'Kraliçe'nin gözyaşları

2008 Pekin Olimpiyatları hazırlıklarını ABD'de sürdürürken kanında iki adet yasaklı madde tespit edilen ve ömür boyu spordan men cezası alma tehlikesiyle karşı karşıya kalan milli atlet Süreyya Ayhan...

ANKARA - 2008 Pekin Olimpiyatları hazırlıklarını ABD'de sürdürürken kanında iki adet yasaklı madde tespit edilen ve ömür boyu spordan men cezası alma tehlikesiyle karşı karşıya kalan milli atlet Süreyya Ayhan, bir basın toplantısı düzenledi ve gözyaşları içerisinde "Doping yapmadığıma şerefim ve namusum üzerine yemin ederim. Bu yasak maddelerin nasıl olup da vücudumda çıktığını gerçekten bilmiyorum" dedi.
Süreyya Ayhan, 2002'de Avrupa şampiyonluğuna ve 2003'te dünya ikinciliğine ulaşmasından sonra karanlık bir tünele doğru koştu. 29 yaşındaki sporcu, 2004 Atina Olimpiyatları'ndan önce doping numunesi vermeyi reddettiği için Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nden iki yıl men cezası almış, bu cezasını çektikten sonra bu kez Türkiye Atletizm Federasyonu'yla bir gerginlik yaşamıştı. Ayhan, ABD'deki kamp için eşi ve antrenörü Yücel Kop'a gereken ödenek ayrılmadığını öğrenince bu yıl Avrupa Milletler Kupası'nda koşmadı, Japonya'daki dünya şampiyonasına da sakatlığını gerekçe göstererek katılmadı ve bunun bedelini federasyondaki işini kaybederek ödedi.
17 Kasım günü gelen haber, Süreyya Ayhan için yolun sonunu gösteriyordu. Zira 2008 Olimpiyatları'na ABD'de hazırlanan Türk atletin doping testi, kanında iki adet yasaklı madde bulunduğunu ortaya çıkarıyordu. Bu da Ayhan'ın ömür boyu men cezası alması demekti ve Ayhan, başına gelenleri Atletizm Federasyonu'nun bir 'komplosu' diye nitelendirdi.
Çarşamba günü Türkiye'ye dönen Süreyya Ayhan ve eşi Yücel Kop, dün Ankara'da mikrofonların karşısına geçti. Süreyya Ayhan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

  • Bu maddeler nasıl oldu da vücuduma girdi bilmiyorum. Bunlar, 20 yıl önce ağırlık sporuyla uğraşanların kullandıkları maddeler. Bana hiçbir yararları yok. Üstelik vücutta dört ila altı ay arasında kalıyorlar. Her ay WADA (Dünya Antidoping Ajansı) görevlilerinin ziyaret ettiği bir yerde bu maddeleri almak deliliktir. Aklı başında hiçbir sporcu, yarışmaya bir yıl kala doping alma hatasına düşmez.
  • Bana karşı bir şey yapılmak istendiyse rahatlıkla yapılabilir. Kaldı ki çok iyi korunan Ukrayna cumhurbaşkanı bile zehirlenmişti.
  • Bazıları, ABD'de kredi kartıyla doping maddesi aldım diye haberler yaptılar. Çok çirkin şeyler yazdılar. Kimse 10 liralık ilaç için kredi kartı kullanmaz.
  • Ben kendini ispatlamış bir sporcuyum. 15 yıldır kırılamayan bir rekorun sahibiyim. Kocam bile olsa bana kimse bu ilaçları aldıramaz. O tür şeylere (dopingi kastediyor) bu saatten sonra asla tenezzül etmem. (Spor Servisi)