Kros şampiyonası terör tehdidi altında

Milli atletler Elvan Abeylegesse ve Binnaz Uslu'nun da mücadele edeceği Dünya Kros Şampiyonası'nda terörist bir eylemden korkuluyor. ABD'nin Nairobi Büyükelçiliği...

NAIROBİ - Milli atletler Elvan Abeylegesse ve Binnaz Uslu'nun da mücadele edeceği Dünya Kros Şampiyonası'nda terörist bir eylemden korkuluyor. ABD'nin Nairobi Büyükelçiliği, Kenya'nın Mombasa kentinde 24 Mart'ta yapılacak şampiyonada yarışı hedef alacak olası bir terör tehdidi üzerine alarma geçildiğini bildirdi.
Aşırıcı dinci gruplar birkaç hafta önce terör suçlamasıyla gözaltında bulunan Kenya vatandaşlarının serbest kalmaması halinde organizasyonu protesto edeceklerini söylemişti. Ancak Kenya İmamlar ve Hatipler Konseyi, herhangi bir şiddet eğiliminde olmadıklarını açıklamıştı. 1998 yılında Kenya ve Tanzanya'da ABD konsolosluklarına bomba atılmış, toplam 225 kişi ölmüştü.
66 ülkeden sporcular katılacak
Uluslararası Atletizm Federasyonu bir açıklama yapmazken erkekler-bayanlar-gençler kategorilerinde 66 ülkeden sporcuların yarışacağı organizasyon tehlikeye girdi. Wilson Kipketer, Bernard Lagat, Paul Targat gibi ünlü atletleri yetiştiren Kenya, tarihinde ilk kez böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacak. (Spor Servisi)