Küçük ama gerçek sınav

Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemelerinde İngiltere ile liderlik mücadelesi veren Milli Takım bugün grubun zayıf ama sürpriz çıkışlar yapan takımı Liechtenstein ile karşı karşıya geliyor. Ay-Yıldızlı ekipte cezalı olan Emre Belözoğlu dışında eksik futbolcu bulunmuyor.
Haber: BİLAL MEŞE / Arşivi

VADUZ - Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemelerinde İngiltere ile liderlik mücadelesi veren Milli Takım bugün grubun zayıf ama sürpriz çıkışlar yapan takımı Liechtenstein ile karşı karşıya geliyor. Ay-Yıldızlı ekipte cezalı olan Emre Belözoğlu dışında eksik futbolcu bulunmuyor. Milli Takım, Liechtenstein maçının son hazırlığını dün akşam karşılaşmanın oynanacağı Rbeinoark Stadı'nda gerçekleştirdi. Yaklaşık iki saat süren son çalışmada teknik direktör Şenol Güneş, Liechtenstein karşısına süreceği
ideal onbir üzerinde durdu. Rakip karşısında ortaya konulacak taktiğinin detaylarını da tek tek futbolculara anlatan Güneş, Ay-Yıldızlıları özellikle pres yapmaları konusunda uyardı. Tecrübeli çalıştırıcı, "Grupta iki maçımız kaldı. Ama esas ve önemli olan karşılaşma bu. Bu saatten sonra telafisi mümkün olmayan şeyler yapmayın. Sonradan pişmanlık duyacağınız hareketlerden kaçının" diyerek herkese anlamlı bir mesaj verdi.
Güneş: Saha dezavantaj
Şenol Güneş, Zürih'te gerçekleşen toplam dört çalışmada Ay- Yıldızlı futbolcuları Liechtenstein maçına konsantrasyonunu ön planda tutması dikkat çekti. Zürih'te yapılan çalışmalarda en çok duvar paslarındaki konsantrasyon eksikliğinden dert yanan Güneş, "Bu maçın önemini anlatmaya gerek yok. Hem maçta, hem de antrenmanlarda özellikle top alış verişlerinde müthiş konsantrasyon eksikliği oluyor. Bunu sıfır hataya indirmemiz şart. Çalışmalardaki yanlışlarımızı maça taşırsak büyük hata yaparız. Hataya tahammülümüz yok. Bu hataları maça taşırsak bizim için dezavantaj olur" dedi.
Karşılaşmanın oynanacağı sahanın zeminin bozuk oluşu kendileri
için büyük dezavantaj olduğuna da dikkat çekene Güneş, "Futbolcularımızın işine dört elle sarılmaları elbette büyük avantaj. Maça çıktığımız anda birçok olumsuzluğu üzerimizden atacağımızı da biliyorum. Ülkemizde malesef hâlâ maçın havasını yakalayamadık. Bu faktör bizi olumsuz etkiliyor, bu da bir gerçek. Oyuncuları etkileyen yan faktörleri ortadan kaldırmak başta benim işim. Ancak bu bir ekip olayı ise herkesin yardımcı olması gerekir. Yazılı ve görsel medyanın yanı sıra kamuoyunda da hâlâ hava oluşmamış. Bu da oyuncularımızı olumsuz etkiler" diye konuştu.