'Kulübün parasını getir kardeşim'

'Kulübün parasını getir kardeşim'
'Kulübün parasını getir kardeşim'
Beşiktaş muhabiri Ömer Güvenç, hayatını kaybeden siyah-beyazlı kulübün efsane başkanı Süleyman Seba ile yaşadığı bir anıyı anlattı.

Ömer Güvenç'in 'Süleyman Seba gibisi gelmez' başlıklı yazı şöyle:

"Efsane başkan Süleyman Seba'yla o kadar çok anımız var ki.. Hepsini tek tek anlatmaya kalksam bırakın gazetenin bu sayfalarını, ansiklopediler yetmez.. Cilt cilt, nesilden nesile aktarılması gereken birçok anıyla ayrıldı aramızdan. 'Efsaneler ölmez' derler ya, işte tam da kendisi için söylenmiş bir söz sanki. Her insanın hayâl kahramanları vardır ya hani ölümsüz olan, Seba da onlardan birisiydi bizler için.

Süleyman Seba: Stadın ismi...


Şimdi herkes birbirine "Bir Süleyman Seba daha gelir mi?" diye soruyor. Bu soruların cevabını herkes değişik şekilde verebilir. Ama ben şunu üstüne basa basa söylemeliyim ki bir Süleyman Seba daha gelmez.

"İNÖNÜ ÇİMİYLE GÖMÜN"

Son zamanlarında durumu ağırdı, her geçen gün kötüye gidiyordu durumu. Fırsat buldukça ziyaret ederdim onu. Bir gün Şansal Büyüka, İsmail Ünal'la GATA'ya gittik yine. Yanında her zaman olduğu gibi yeğeni Tayfur Havutçu vardı. Odaya girdiğimizde 'Merhaba ağabey, nasılsın?' diye sordum. Ancak cevap veremeden boş gözlerle baktı bana. Devamlı yaptığım gibi yine elini öpmek istedim. Ancak her zamanki gibi, buna müsaade etmedi. Tam olarak kendinde olmadığı halde elini öpmek için uzandığımda, gayri ihtiyari elini çekti. Öptürmedi o haliyle bile.

Süleyman Ağabey'in doktoruna 'Konuşabiliyor mu?' diye sordum. "Zaman zaman" dedi. Ve şu aralarında geçen diyalogları anlattı. Kendisine "Merak etme başkan. Çok kısa zamanda iyi olacaksın" demiş. O da "Fark etmez. Er ya da geç hepimizin gideceği yer aynı. Defnederler, üzerimize de toprağı atalar. Benimkinin üzerine de İnönü'nün çimlerini atarlar" cevabını vermiş. Doktor da "Orada çim kalmadı başkanım. Biliyorsunuz stadı yıktılar" deyince "Olsun olsun. Onlar Süleyman ağabeylerinin üzerine örtecek 2-3 metre çim bulurlar" demiş.

Fenerbahçeli Nejat İşler'den Süleyman Seba için anlamlı mesaj


"KULÜBÜN 20 LİRASINI GETİR ÖMER"

Başka bir anıma da Beşiktaş 'ın bir maçı öncesinde o zamanın kulüp müdürü rahmetli Şevket Yorulmaz şahitlik etti. 3 tane bilet istedim Yorulmaz'dan. Ama 15-20 liram eksikti. Kendisine "Eksik parayı daha sonra tamamlarım" dedim o da "Olmaz öyle şey. Git başkana söyle kabul ederse veririm" dedi. Ardından soluğu Seba’nın yanında gittim, durumu anlattım. Süleyman ağabey cüzdanını çıkarttı, eksik kalan paramı tamamlarken "Muhakkak git bu parayı kulübe ver. Bu benim param değil, kulübün parası" dedi.

Kulüpten çıktıktan 15 dakika, kanala varır varmaz "Seni Beşiktaş'tan arıyorlar" dediler. Telefonu aldım, karşısında Süleyman ağabey. Sinir içinde "Kardeşim nerede bilet paraları? Neden hala getirmedin?" dedi bana. "Ağabey daha 15 dakika oldu. Birazdan getireceğim" dedim. Beni dinlemedi bile. "Ben anlamam kardeşim bu kulübün parası hemen gönder" diye fırçaladı.

ARKADAŞLARINA CÖMERTTİ
Beşiktaş'ın menfaatlerini kim olursa olsun koruyan biriydi Süleyman ağabey. Devlet memuruydu, kısıtlı parası vardı. 3-4 kişi yemeğe gittiğimiz ısrarla hesabı yanındakiler ödemek ister ama o kimsenin cebine elini attırmazdı. Çok ısrar ederlerse de "O zaman Alman usulü olsun" derdi. Ancak iş Beşiktaş'ın parasını harcamaya gelince kılı kırk yarardı.

Arsenal'den Beşiktaş'a başsağlığı mesajı