Kulüpler Birliği'nin kararı seçim oldu

Kulüpler Birliği'nin günlerdir beklenen kritik toplantısı dün Ankara'da gerçekleştirildi. Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın başkanlığında Balgat semtindeki Kulüpler Birliği Vakfı binasında yapılan ve...

ANKARA - Kulüpler Birliği'nin günlerdir beklenen kritik toplantısı dün Ankara'da gerçekleştirildi. Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın başkanlığında Balgat semtindeki Kulüpler Birliği Vakfı binasında yapılan ve 14 kulübün temsilcisinin katıldığı toplantıda 26-27 Haziran'da yapılacak Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Mali Genel Kurulu'nda önerge verilerek, seçim maddesi ilave edilmesine oyçokluğuyla karar verildi.
Toplantı sonunda bir açıklama yapan başkan Özhan Canaydın, şunları söyledi: "Kulüplerin çoğunluk arzusu üzerine 14 kulübün katılımıyla bugünkü toplantıyı bitirmiş olduk. Türkiye Futbol Federasyonu'ndan kulüplerimizin 18 maddelik istekleri yazılı olarak yarından itibaren federasyona bildirilecektir. 26 Haziran'daki mali genel kurulda, eski aldığımız kararın arkasında durarak, önerge verilerek, seçim maddesi ilavesine ve her adayın katılarak kazananın arkasında durulması tavsiye kararı oyçokluğuyla alınmıştır."
Toplantıya Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Ankaraspor, Konyaspor, Gençlerbirliği Oftaş, Vestel Manisaspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Kasımpaşa, Denizlispor, Kayserispor, Gençlerbirliği ve Çaykur Rizespor kulüplerinin temsilcileri katıldı. Gaziantepspor'u ise Beşiktaşlı yönetici Kenan Öner temsil etti. Sivasspor, Trabzonspor, Bursaspor ve Ankaragücü kulüpleri toplantıya katılmazken 10 kulüp seçime gidilmesi için oy kullandı. Gençlerbirliği, Gençlerbirliği Oftaş, Beşiktaş ve Gaziantepspor ise çekimser kaldı.
Geniş güvenlik önlemleri alındı
26 Haziran'da gerçekleşecek kongrede 46 delegenin imzası gündeme seçim maddesi eklemek için yeterli olacak. 226 delegenin katılması beklenen mali genel kurulda seçim kararının alınması için salt çoğunluk olan 114 sayısına ulaşılması gerekiyor. Eğer seçim kararı alınırsa federasyonun en geç 30 gün içinde olağanüstü genel kurula gitmesi gerekiyor.
Toplantı sonrası açıklama yapan bazı yöneticiler, 18 maddeyi görüştüklerini, bu maddelerin içinde yer alan yabancı oyuncu sınırlamasının kaldırılması isteğini de oyçokluğuyla kararlaştırdıklarını belirttiler. Öte yandan alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti. Toplantıya katılmayan Ankaragücü kulübünün taraftarlarının bina önünde gösteri yapacağı yönünde alınan ihbar üzerine, çevik kuvvet sıkı güvenlik önlemleri aldı. (Spor Servisi)