Kulüpler İddaa'da acil çözüm istiyor

Dün İstanbul'da düzenlenen Kulüpler Birliği toplantısının ana gündem maddesi hakkında durdurulma kararı alınan İddaa oyunuydu. Birlik başkanı Özhan Canaydın, toplantı sonrasındaki açıklamasında...

İSTANBUL - Dün İstanbul'da düzenlenen Kulüpler Birliği toplantısının ana gündem maddesi hakkında durdurulma kararı alınan İddaa oyunuydu. Birlik başkanı Özhan Canaydın, toplantı sonrasındaki açıklamasında, "Başta Başbakan olmak üzere spordan sorumlu devlet bakanımızdan, hukuksal öncelikleri kullanarak kamusal yararı gözetmesini ve İddaa konusunun bir an önce karara bağlanmasını talep etmekteyiz" derken, konu hakkında Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'den randevu aldıklarını da sözlerine ekledi. Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav da ikinci ve üçüncü lig takımlarının İddaa'dan gelen paralarla deplasmanlara gidebildiğini, bu gelirin kesilmesinin Türk futbolunda dinamit etkisi yaratacağını söyledi.
Uzun bir aradan sonra birlik toplantısına katılan Fenerbahçe'yi Şekip Mosturoğlu temsil ederken, Mosturoğlu, İddaa'nın kulüpler için hayati öneme sahip olduğunu belirtti ve toplantıya katılma nedenlerinin de esasen bu konu olduğunu vurguladı. Fenerbahçe olarak Kulüpler Birliği'ne bakış açılarının belli olduğunu dile getiren Mosturoğlu, "Düşüncemiz hiç değişmedi. Bizim beklentimiz, etkin ağırlığı olan bir Kulüpler Birliği Vakfı'dır. Bu fonksiyon sağlanırsa, biz katkı vermeye hazırız" ifadelerini kullandı. Sarı-Lacivertli yönetici, "Bu, gerçekten bizim beklediğimiz vakfın misyonuna yakışan bir toplantı. Bugüne kadar böyle bir toplantı olmadı" diyerek gelecek toplantılara da katılabileceklerini ifade etti.
Beşiktaş Kulübü adına toplantıya katılan başkan Yıldırım Demirören ise pazar günkü Beşiktaş Kulübü başkanlık seçimiyle ilgili işlerini mazeret olarak gösterip, yaklaşık bir saat sonra toplantıdan ayrıldı.
Mehmet Ali Şahin duruma el koydu
Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin de 'İddaa' ile ilgili açıklamalarda bulunurken, kanuni boşlukları doldurmak için gereken yasa tasarısını Meclis'e gönderdiklerini ifade etti. Şahin, federasyonla ilgili olaraksa "Yeterli sayıda imza varsa, federasyonun 60 gün içinde genel kurulu toplayacağına inanıyorum" dedi. (Spor Servisi)