Kulüplere hukuksal eğitim verildi

Federasyonun düzenlediği 'CAS Mahkemeleri' konulu seminer, İstanbul'da yapıldı. FIFA Oyuncu Statüsü Komitesi Başkanı olarak sekiz yılı aşkın süre görev yaptıktan sonra...

İSTANBUL - Federasyonun düzenlediği 'CAS Mahkemeleri' konulu seminer, İstanbul'da yapıldı. FIFA Oyuncu Statüsü Komitesi Başkanı olarak sekiz yılı aşkın süre görev yaptıktan sonra FIFA'dan ayrılan ve serbest avukat olarak kariyerini devam ettiren İtalyan Gianpaolo Monteneri tarafından verilen seminere, Federasyon Başkanvekili Kemal Kapulluoğlu, Süper Lig takımlarından Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Ç. Rize, Antalya, Konya, Denizli, Sakarya, Bursa, Sivas ve V. Manisa ile bazı Türk Telekom Lig A ve Lig B takımlarının temsilcileri katıldı. Monteneri, seminerde, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) yapısı ve işleyişi hakkında bilgi verirken Kapulluoğlu da federasyonun olarak ikinci kez böyle bir toplantı yaptığını belirtti.
Türkiye'de spor hukukunun öneminin ve ihtiyacının artık gündeme geldiğini kaydeden Kapulluoğlu şöyle devam etti: "Üniversiteler de bu konuda harekete geçti. Futbol açısından yetişmiş insan aramak değil, yetiştirmek federasyonun görevleri arasında."
'CAS'ın kararları uygulanmak zorunda'
Kapulluoğlu, ayrıca FIFA veya CAS tarafından verilen cezanın gereğini kulüpler yerine getirmez ve borcunu ödemezse FIFA Disiplin Komitesi'nin küme düşürme ve puan tenziline kadar giden cezalar verdiğine dikkati çekerken kulüplerin veya futbolcuların tam anlamıyla yetişmiş, bu konuda uzmanlaşmış hukukçularla çalışabilmesi için çabaladıklarını söyledi. (Spor Servisi)